Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní a sociální pojištění, ŽL v cizině  (Přečteno 4689 krát)

Sis

 • Host

Dobrý den,
právě končím školu a ráda bych odjela na dva měsíce do Německa jako ošetřovatelka seniora. Tato práce se vykonává pouze na živnostenský list. Chtěla bych se tedy zeptat:
1) Jak je to se zdravotním a sociálním? Budu platit měsíční zálohy a je sociální povinné?
2) Když budu na živnostenský list pracovat jen dva měsíce, co potom s listem?
3) Má na platby nějaký vliv, že práce je vykonávána v cizině?
4) Platí se měsíční zálohy, ale na konci roku se pojištění zřejmě nějak dopočítává...Když za dva měsíce si vydělám přibližně 60 tisíc, budu ještě něco něco doplácet?

Snažím se zjistit, jestli po odečtu daní a pojištění se mi vůbec tato práce vyplatí...
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Zdravotní a sociální pojištění, ŽL v cizině
« Odpověď #1 kdy: Červen 10, 2008 »

1) Pro OSVČ je povinné ZP i SP.
2) Přerušit, nebo ukončit podnikání.
3) Ne.
4) Pokud je uváděný příjem už po odečtení výdajů, pak zaplatíte 8.800,- Kč na SP a 4.050,-,- Kč na ZP
IP zaznamenána

angelika

 • Host
Zdravotní a sociální pojištění, ŽL v cizině
« Odpověď #2 kdy: Červen 12, 2008 »

Chtela bych se zeptat co jsem povina platit v Cechach jestlize ziji v cizine mam documenty jako Fm3 nejsem nemam opravneni pracovni,
to znamena ze nemuzu pracovat v zahranici...
Zatim nejsev vdana podle dokumentu  nemam pravo pracovat a nepracuji...  Chci vedet co jsem povina  platit mesicne v pripade ze se po letech vratim do Ceske Republiky..
A jetli to muzu vyridit prez Ceskou ambashadu v miste meho pobytu tady v zahranici..
Predem za odpoved dekuji s pozdravem Angelika..
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Zdravotní a sociální pojištění, ŽL v cizině
« Odpověď #3 kdy: Červen 15, 2008 »

Předpokládám, že jste občankou ČR a máte (budete mít) trvalý pobyt na území České republiky. Jestli se vrátíte domů, tak budete zpočátku povinně platit pouze zdravotní pojištění. Do doby, než si najdete zaměstnání, nebo začnete podnikat, budete pro účely zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů, která platí pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
Myslím, že zastupitelské úřady poskytují pouze pomoc v nouzi, zdravotní pojištění si budete muset vyřídit sama. Není to tak složité, k pojištění se můžete přihlásit až po příjezdu do ČR. Pokud chcete vědět o zdravotním pojištění více, tak tady najdete seznam zdravotních pojišťoven:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojistovny.php
Vyberte si pojišťovnu, u které chcete být pojištěna. Největší pojišťovnou v ČR je Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má také nejvíce poboček, na kterých si můžete po návratu vyřídit pojištění osobně. Dalšími pojišťovnami s celostátní působností jsou Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a ve stavebnictví, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, Vojenská zdravotní pojišťovna, Metal-Aliance a Česká národní zdravotní pojišťovna.
Přes další nabídky si můžete zjistit e-mailové adresy, na kterých vám jednotlivé zdravotní pojišťovny poskytnou informace.
Až si vyberete pojišťovnu, tak vyplníte formulář Oznámení pojištěnce, který si buď najdete na stránkách vybrané pojišťovny, vytisknete a pošlete poštou, nebo ho vyplníte osobně na pobočce.
IP zaznamenána

Lada

 • Host
Zdravotní a sociální pojištění, ŽL v cizině
« Odpověď #4 kdy: Červenec 07, 2008 »

Dobrý den,
v září chci odcestovat jako au-pair do Rakouska a nevím jak mám platit sociální a zdravotní pojištění, když na víknedy budu jezdit dom do ČR.
Prosím poraďtě děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Zdravotní a sociální pojištění, ŽL v cizině
« Odpověď #5 kdy: Červenec 09, 2008 »

Sociální pojištění není povinné.
Pokud se nebudete trvale zdržovat v zahraničí, pak byste měla platit zdravotní pojištění v ČR. Podle mého názoru byste mohla být pro účely ZP osobou bez zdanitelných příjmů, neboť příjmy au-pair nejsou předmětem daně z příjmů (§3/4/e) ZDP) a platit pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Kartička české pojišťovny by vám mohla posloužit jako doklad při nezbytně nutné zdravotní péči v Rakousku. V každé zemi je to jinak a je možné, že budete muset při návštěvě rakouského lékaře platit něco navíc hotově (za péči, za léky), nebo budete muset zaplatit plnou cenu ošetření a pak teprve žádat zdravotní pojišťovnu o proplacení. Případný převoz do ČR byste si určitě musela hradit sama, na to se české zdravotní pojištění nevztahuje. Pokud byste chtěla pokrýt i tato rizika, pak byste musela navíc uzavřít komerční připojištění. Ceny určitě najdete na stránkách své zdravotní pojišťovny.
IP zaznamenána
Stran: [1]