Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nemocenská  (Přečteno 1127 krát)

Alfonsis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Nemocenská
« kdy: Listopad 23, 2011 »

Dobrý den, mám ještě další otázku, tentokrát kvůli nemocenské. Od ledna si budu platit minimální zálohy na zdravotní a sociální, protože začnu podnikat. Budu si muset platit i nemocenskou, protože jednou půjdu na mateřskou, např. za rok za dva nanejvýš. Zajímá mě, jestli si sama můžu zvolit určitou částku té nemocenské, nebo mi stanoví OSSZ také to minimální nemocenské kvůli tomu, že si budu platit minimální soc. a zdr.? Myslela jsem, že bych si platila třeba 900 měsíčně.

2. otázka: Budu mít dvě živnosti - cvičení a nenáročnou práci doma na počítači, tak na dvě hodiny denně. V případě, že bych třeba v šestém měsíci šla na rizikové těhotenství, nastoupila bych nemocenskou, protože bych cvičení nemohla provozovat. Tím pádem by mi sociálka platila tu nemocenskou. Přitom ale práci doma na počítači bych mohla vykonávat, protože bych u toho byla v klidu. Jde mi o to, jestli bych s tím také nemusela skončit, když bych byla na té nemocenské ... Přeci nemůžu pobírat nemocenskou a mít příjmy z podnikání, nebo ano? Asi blbá otázka, ale opravdu mě zajímá. Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nemocenská
« Odpověď #1 kdy: Listopad 23, 2011 »

1. Pokud byste si chtěla platit nemocenské pojištění ve výši 900,- Kč měsíčně, tak byste musela úměrně zvýšit i platby na důchodové pojištění. Podle kalkulačky pojistného byste platila na důchodové pojištění 11.426,- Kč měsíčně.

2. Pokud pobíráte nemocenskou z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných, tak po dobu pobírání dávek nemůžete osobně vykonávat žádnou samostatnou výdělečnou činnost.
IP zaznamenána
Stran: [1]