Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Jak zdanit zrušené životní pojištění?  (Přečteno 12895 krát)

Libka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« kdy: Listopad 16, 2011 »

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak zdanit zrušené kapitálové životní pojištění.
Jsem na rodičáku a zrušila jsem život.poj., z kterého mi vyplatili odbytné. Když jsem byla zaměstnána, tak jsem uplatňovala odpočty - jen si nepamatuji přesně, zda tato možnost vznikla již za rok 2001 nebo až 2002. Zdaňuje se i částka odbytného nebo je vyplaceno již po zdanění? Musím znát všechny uplatňované odpočty přesně? Nevím, zda bývalý zaměstnavatel tak dlouho archivuje tyto údaje a mě jeden chybí. Kam v daňovém přiznání vypíšu? Je to na příloze 2 ostatní příjmy? Do jaké kolonky?  
Děkuji. Libka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 18, 2011 »

Odbytné bylo zdaněno při výplatě. Dodaňujete jen částky, o které jste v minulých letech snižovala základ daně, tedy odpočty, které jste uplatnila v zaměstnání. Měla byste zdanit všechny uplatněné odpočty, ale jestli chybí jeden odpočet z roku 2001 nebo 2002, tak bych to neřešila a přiznala alespoň ty zbývající. Případně bych za chybějící rok přiznala zhruba stejnou částku, jako v ostatních letech. Pokud budete mít letos ke zdanění jen příjmy za zrušené pojištění, tak můžete vykázat daňový základ až do výše 157.600,- Kč (tolik jste určitě od základu daně v minulých letech neodečetla) a vůbec Vás to nemusí bolet. Vypočítanou daň (23.640,- Kč) vám pokryje sleva na poplatníka (23.640,- Kč).
IP zaznamenána

Libka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #2 kdy: Listopad 22, 2011 »

Děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, kam to v daň.přiznání vyplnit? Děkuji moc. L.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #3 kdy: Listopad 22, 2011 »

Zapisuje se do přílohy č. 2 daňového přiznání, část 2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona).
IP zaznamenána

Libka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #4 kdy: Listopad 22, 2011 »

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. :-) L.
IP zaznamenána

mikron

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #5 kdy: Březen 20, 2012 »

Hezký den,
prosím o radu...

Je povinnost dodanit dříve uplatněné ODPOČTY na životní pojištění také v případě, že je pouze proveden MIMOŘÁDNÝ VÝBĚR - aniž by smlouva byla rušena?
Nejedná se totiž o zrušení ŽP ani porušení smlouvy, není to tedy odbytné, ale jen mimořádný odkup.
§15 odst. 6 zákona o daních z příjmu mluví o dodaňování v případě \"změn smlouvy\", ale mimořádný výběr není změnou smlouvy.

Děkuji všem co vědí a napíší!
IP zaznamenána

beny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2012 »

Neví prosím někdo odpověď na poslední příspěvek.
Ještě bych se chtěl prosím zeptat v případě nutnosti dodanění, zdali správně nestačí dodanit pouze poslední 3 roky, protože ostatní roky jsou jako že promlčené

Díky předem za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2012 »

Pokud nedošlo k zániku pojištění, tak není nutné dodaňovat.

Podle zákona by se měly dodanit částky, o které byl snížen základ daně. O promlčení po 3 letech tam nic nevidím.
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #8 kdy: Březen 16, 2013 »

Dobrý den, paní Zdeno.

Prosím Vás o radu. Moje známá si za loň. rok uplatnila odpočet na daních za život.pojištění. Životku zrušila, je nutné to letos dát do daň.přiznání?
Nemůže se to třeba posuzovat, jako jednorázový příjem-byla to jen malá částka. Děkuji Daja
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #9 kdy: Březen 16, 2013 »

Dobrý den, nejsem paní Zdena, ale můj názor je dodanit, zákon to říká jasně. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #10 kdy: Březen 16, 2013 »

Pokud podává přiznání, tak musí přiznat, i kdyby to byla jen malá částka.
IP zaznamenána

jindrich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #11 kdy: Leden 25, 2014 »

Dobrý den, ještě moc prosím o radu, syn osvč si snižuje základ daně o zaplacené ŽP. Nemusí toto snížení dávat do daní, když chce pojistku zrušit?
Vím, že se musí ostatní roky kdy uplatňoval snížení dodanit. Jde mi o to, že ji tam teď v březnu nedám a poj.zruší třeba v listopadu? Dost zmatená otázka, ale děkuji Vám za čas. Jindra
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #12 kdy: Leden 26, 2014 »

Dobrý den, ano, pokud už teď víte, že pojistku budete rušit, nemusíte ji do přiznání za rok 2013 dát, je to možnost, snížit si daň, ne povinnost.
IP zaznamenána

jindrich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #13 kdy: Leden 26, 2014 »

Dobrý den, děkuji za odpověď, ještě pro upřesnění, ŽP trvá od r.2007, tudíž za tyto roky dodaním, nebo je nějaká promlčecí lhůta? Doklady pro FÚ archivuji 5let.Pojišťovna mi pošle výpočet částek, které mám dodanit? Díky moc a hezkou mrazivou neděli. Jindra
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Jak zdanit zrušené životní pojištění?
« Odpověď #14 kdy: Leden 26, 2014 »

Já osobně si myslím, že žádná promlčení lhůta není, někdo dodaňuje jen poslední 3 roky, ale já bych dodanila vše.
Pojišťovna Vám nepošle informace, kolik máte dodanit, to je Vaše starost a Vaše povinnost. Zato si nejsem jista, zda pojišťovny náhodou neposílají info o zrušených životních pojištěních na FÚ. I Vám pěknou slunečnou neděli. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1] 2