Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příležitostná činnost  (Přečteno 2126 krát)

Ludmila Tylečková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Příležitostná činnost
« kdy: Listopad 12, 2011 »

Dobrý den,  pro SVJ (společenství vlastníků) bude vykonávat vlastník, který je zaměstnán na HPP, pomocnou práci při nátěrech dveří. Lze tuto práci považovat jako příležitostnou činnost a nedanit tuto odměnu  10000Kč nebo má mít uzavřenou Dohodu o provedení práce do 150 hodin? A ještě paní, která je zaměstnána na HPP vykonává pravidelný úklid v domě do 150hodin ročně, odměna měsíční 1500Kč, nedaní se. Lze toto považovat za příležitostnou činnost nebo má být sepsána Dohoda o provedení práce? Děkuji za odpověď. LT
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná činnost
« Odpověď #1 kdy: Listopad 13, 2011 »

Podle mého názoru lze nátěry dveří vykonat na základě smlouvy o dílo, odměnu vyplatit nezdaněnou. Pokud půjde u zhotovitele o příležitostný příjem do 20 tis. Kč za rok, tak jej nemusí přiznávat.

Pravidelný úklid není příležitostnou činností. Uzavřela bych dohodu o provedení práce.
IP zaznamenána

Ludmila Tylečková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Příležitostná činnost
« Odpověď #2 kdy: Listopad 14, 2011 »

Ano děkuji Vám, paní Zdeno, je to tak, na úklid jsme uzavřeli DPP.Pracovník, který bude natírat dveře a je zaměstnán na HPP jak jsem psala, není příležitostná činnost, musí se tento příjem zdanit, Potvrzení o zdanitelných příjmech zahrne do svého DAP na konci roku. I kdyby tyto dveře natíral důchodce, který bere důchod, rovněž se musí danit, 20000Kč se týká osob, které nemají žádné jiné příjmy (např.studenti). Konzultovala jsem to dnes přímo na FÚ. Děkuji. LT
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná činnost
« Odpověď #3 kdy: Listopad 15, 2011 »

Ptala jste se na příležitostnou činnost, proto jsem na nátěry dveří navrhla smlouvu o dílo (občanskoprávní vztah). Pokud natěrač splní podmínky § 10/3/a) ZDP (jednorázová činnost, celkový příjem do 20 tis. ročně), tak může využít osvobození od daně. Ve výše uvedeném § jsem nenašla žádné ustanovení o tom, že by se osvobození vztahovalo pouze na vybrané skupiny poplatníků.

Pokud s pánem uzavřete DPP nebo DPČ (pracovněprávní vztah), pak bude příjem samozřejmě zdaněn.
IP zaznamenána

Ludmila Tylečková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Příležitostná činnost
« Odpověď #4 kdy: Listopad 19, 2011 »

Ano, děkuji vám za odpověď, paní Zdeno
IP zaznamenána
Stran: [1]