Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: důchodce - daň z pronájmu  (Přečteno 2485 krát)

ajka7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
důchodce - daň z pronájmu
« kdy: Listopad 11, 2011 »

Důchodce - majitel rodinného domku chce na svém pozemku pronajmout 1 místo k parkování soukromému podnikateli. Musí důchodce (= majitel pozemku) platit daň z příjmů či mu vzniká jiná daňová povinnost?  Vůbec těm zákonům nerozumím, ať to čtu kolikrát chci... Omlouvám se a díky za případnou odpověď. Ajka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
důchodce - daň z pronájmu
« Odpověď #1 kdy: Listopad 12, 2011 »

Pokud je důchodce zaměstnán, tak bude podávat daňové přiznání (a tím pádem přiznávat příjmy z pronájmu) v případě, že příjem z pronájmu přesáhne 6.000,- Kč za rok (§ 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů).

 Pokud má pouze důchod (jiné příjmy nemá), pak by podával daňové přiznání až v případě, že by příjmy z pronájmu přesáhly částku 15.000,- Kč za rok (§ 38g odst. 1 ZDP).

No a jestli jeho příjmy ze zaměstnání a základ daně z pronájmu v součtu přesáhnou 840 tis. Kč za rok, tak bude zdaňovat i důchod:-)
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
důchodce - daň z pronájmu
« Odpověď #2 kdy: Leden 07, 2012 »

Dobrý den, poraďte mi, prosím, jak zdanit příjem důchodce. Jedná se o důchodce nepodnikatele, který v roce 2011 nepracoval (v závislé činnosti ani jinde) a byl vlastníkem lesa a zemědělských pozemků. Pozemek pronajal dlouhodobě družstvu - z toho má příjem kolem 7.000,- Kč za rok 2011 a za prodej dřeva z vlastního lesa obdržel 40.000,- Kč v roce 2011. Sdělil mi, že v předešlých letech mu to účetní zdanil tak, že příjem z pronájmu měl do 15.000,- Kč, tudíž nepodléhal zdanění a dřevo z lesa snížil o 80% a zdanil pouze tento rozdíl - tedy v tomto případě 4.000,- kč.  
1.) Lze opravdu brát tento příjem z pronájmu jako osvobozený od daně?
2.) V případě, že nebude příjem z pronájmu osvobozený - bude uveden pod § 9 a k tomu 30% výdaj ? (tak si myslím, že by to bylo správně).
3.) Příjem z lesa předpokládám že bude daněn dle §10 s 80% výdaji.
4.) Bude si důchodce v tomto případě moci uplatnit odpočet daně na poplatníka za rok 2011?
Děkuji za odpověd. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
důchodce - daň z pronájmu
« Odpověď #3 kdy: Leden 07, 2012 »

1) Samozřejmě, že nelze. Pokud by to byl jeho jediný příjem, tak do částky 15.000,- za rok by nemusel podávat daňové přiznání a tím pádem by ani nedanil. V žádném případě se ale nejedná o osvobozený příjem (osvobození od daně upraveno § 4 a § 10/3 ZDP).
2) Ano.
3) Ano.
4) Ano.
IP zaznamenána
Stran: [1]