Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej  (Přečteno 11246 krát)

katka

  • Host

Dobrý den,
mám osobní automobil koupený v roce 2006, který chci zařadit do podnikání (OSVČ jsem od 1.6.2008). Prosím o radu, jaký je správný postup.
- musím předělat TP z fyzické osoby na IČ?
- můžu pro ocenění použít cenu dle kupní smlouvy?
- jak postupovat, pokud se rozhodnu auto prodat např 2.-3. rokem odpisování?
- není nějaké omezení pro vyřazení z OM nebo prodej auta, na které si uplatňuji odpisy?
- musím při prodeji auta jako plátce DPH odvést daň FÚ?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #1 kdy: Červenec 22, 2008 »

- žádné změny v TP nejsou zapotřebí, jste stále jedna a tatáž fyzická osoba a je jedno, jestli máte v TP zapsané rodné číslo, nebo IČ
- cena podle kupní smlouvy už je nepoužitelná, doba mezi pořízením a vložením auta do OM je delší, než 1 rok. Pokud chcete uplatňovat odpisy (předpokládám, že současná cena auta je vyšší, než 40 tis. Kč), pak je třeba stanovit reprodukční pořizovací cenu (§29/1/d) zákona o daních z příjmů), nejlépe znaleckým posudkem
- pokud se rozhodnete auto prodat, pak musíte příjem z prodeje přiznat ke zdanění a to ještě 5 let od vyřazení auta z obchodního majetku. Omezení pro vyřazení auta z OM není, záleží na vašem rozhodnutí
- prodej osobního automobilu - v TP musí mít kategorii M1 - je osvobozen od DPH podle § 62/2 zákona o DPH
IP zaznamenána

polous

  • Host
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #2 kdy: Červenec 24, 2008 »

Citace: Zdena
- žádné změny v TP nejsou zapotřebí, jste stále jedna a tatáž fyzická osoba a je jedno, jestli máte v TP zapsané rodné číslo, nebo IČ
- cena podle kupní smlouvy už je nepoužitelná, doba mezi pořízením a vložením auta do OM je delší, než 1 rok. Pokud chcete uplatňovat odpisy (předpokládám, že současná cena auta je vyšší, než 40 tis. Kč), pak je třeba stanovit reprodukční pořizovací cenu (§29/1/d) zákona o daních z příjmů), nejlépe znaleckým posudkem
- pokud se rozhodnete auto prodat, pak musíte příjem z prodeje přiznat ke zdanění a to ještě 5 let od vyřazení auta z obchodního majetku. Omezení pro vyřazení auta z OM není, záleží na vašem rozhodnutí
- prodej osobního automobilu - v TP musí mít kategorii M1 - je osvobozen od DPH podle § 62/2 zákona o DPH
dobry den,

je potreba znalecky posudek i v pripade, ze hodnota vozu je pod 40 tisic a chtel bych si jej odepsat jednorazove ?

dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #3 kdy: Červenec 24, 2008 »

Jestliže byl koupený v roce 2006, zařazený do obchodního majetku až v roce 2008 a hodnota vozu je pod 40 tis. Kč (nejedná se tedy o hmotný majetek), pak si neodepíšete nic. Pokud chcete uplatňovat výdaje na opravy, povinné ručení, havarijní pojistku atd., tak máte možnost vložit vozidlo do OM v ceně nula korun českých.
IP zaznamenána

Michal Novotný

  • Host
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 01, 2008 »

Chtěl jsem se zeptat na jak zařadit do majetku automobil který jsem koupil přes autobazar cca před týdnem. Automobil má rok výroby 2007, mám k němu řádnou fakturu s cenou. Musím mít znalecký posudek, nebo v tomto případě stačí tato faktura ? Děkuji
IP zaznamenána

VlaSi

  • Host
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 01, 2008 »

Dobrý den,
také by mě zajímalo, jak zařadit do majetku rok staré auto koupené v autobazaru v tomto roce ? Mám podobný dotaz jako Michal. Prosím o odpověď co je k tomu potřeba a jakou hodnotu zařadit. Děkuji za odpověď :o)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 01, 2008 »

Citace: Michal Novotný
Chtěl jsem se zeptat na jak zařadit do majetku automobil který jsem koupil přes autobazar cca před týdnem. Automobil má rok výroby 2007, mám k němu řádnou fakturu s cenou. Musím mít znalecký posudek, nebo v tomto případě stačí tato faktura ? Děkuji
Stačí faktura. Znalecký posudek na cenu auta byste potřeboval pouze v případě, kdybyste vozidlo koupil před více než rokem a teprve nyní jste je chtěl vložit do obchodního majetku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 01, 2008 »

Citace: VlaSi
Dobrý den,
také by mě zajímalo, jak zařadit do majetku rok staré auto koupené v autobazaru v tomto roce ? Mám podobný dotaz jako Michal. Prosím o odpověď co je k tomu potřeba a jakou hodnotu zařadit. Děkuji za odpověď :o)
Pokud bylo koupené letos, pak je zařazujete do OM za cenu, za kterou jste je pořídil.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #8 kdy: Květen 10, 2010 »

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,dle tedy předchozích odpovědí bych vložila auto do podnikání v ceně 0 kč a kdyby došlo pak k prodeji auta tak pak se to udělá jak? jen vyřadí a penize z prodeje?
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
zařazení automobilu do podnikání, odpisy, prodej
« Odpověď #9 kdy: Květen 10, 2010 »

nebo ještě jinak manžel má auto již v OM ja sem se nahlásila od května jako spol.osoba a potřebuji taky auto tak to své bych zařadila také do OM dale máme ještě jedno auto a to už jako pro soukromé využití takže můžeme oba uznávat celé paušály, a když bych vložila své auto, které má cenu cca 57 000kč jen dle cen autobazarů tak můžu si cenu tedy určit dle toho?! a dát cenu těch 57 tisic  a tím pak i odpisy a nebo dát do 40 tisic a tím pádem ho dát celé do výdajů!? auto už mám čtvrtým rokem. A když by se prodalo tak potom jde do příjmů a jak z DPH, když jsme plátci DPH, to už tam asi být nemusí,když jsme si neuplatňovali DPH při koupi ne? děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]