Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní pojištění - Výše Kč a počet dnů  (Přečteno 963 krát)

novania

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
prosím o radu, kluk studoval vysokou školu do 19.9.2011,jelikož čekal na dopis,zda mu bude umožněno další studium (další studium bylo zamítnuto) přihlásil se na úřad práce až 13.10.2011.Během studia si vyřídil živnostenský list který pozastavil 12.10.2011, v loňském roce na něj neměl žádné příjmy, ani v tomto roce.
Je mi jasné, že musí zaplatit zdravotní pojištění, ale zajímalo by mne v jaké výši a za jakou dobu.
Úřednice mu vypočetla částku 3.600,- za 2 měsíce (celé září a říjen) zdá se mi to moc vždyť z minim.mzdy    8 000,- za celý měsíc se platí 1080,-Kč.Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdravotní pojištění - Výše Kč a počet dnů
« Odpověď #1 kdy: Listopad 08, 2011 »

Měl by zaplatit pojistné za měsíce září a říjen 2011, tedy 3.340,- Kč. OSVČ platí zálohy z minimálního vyměřovacího základu, nikoliv z minimální mzdy. Pokud za OSVČ neplatí celý měsíc zdravotní pojištění i stát, pak platí zálohy na ZP ve výši 1.670,- Kč měsíčně.  Za září bude platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu, neboť za něj nebyl po celý měsíc plátcem pojistného i stát (pokud by přerušil živnost 19.9., tak by nemusel platit) a za říjen proto, že část měsíce podnikal a pak se teprve přihlásil na ÚP (opět nebyl po celý měsíc plátcem pojistného i stát).
IP zaznamenána
Stran: [1]