Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: faktura bez DIČ  (Přečteno 2597 krát)

luboš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
faktura bez DIČ
« kdy: Říjen 24, 2011 »

Dobrý den,
nejdříve chci poděkovat za minulou odpověď a rád bych poprosil o další.
Pro úplnost znova uvádím, že jsem plátce DPH a vedu DE, dovážím zboží z německa a dodavatel mi na faktuře účtuje zboží rozepsané na základ + 19% MwSt  a platím hotově i s DPH. Teprve nyní jsem si však všiml, že na faktuře od dodavatele není jeho (ani moje) DIČ.  Je zde pouze hlavička s ardesami, číslo zákazníka, číslo faktury a datum, ne už datum UZP.
Lze vůbec pracovat s tímto dokladem jako obvykle tedy :
faktura bez MwSt je základ daně + 20% DPH v řádku 43, to samé v řádku 3.(nula od nuly). Nevím totiž jestli je z faktury dostatečně patrné že je  dodavatel plátcem v německu. V případě že nikoli co s tím? Jen dodanit a neoddanit to bych platil DPH 2x.
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
faktura bez DIČ
« Odpověď #1 kdy: Říjen 24, 2011 »

Takovýto doklad bych nechala úplně mimo přiznání k DPH. Upřímně řečeno, nechala bych mimo přiznání i doklady z předchozího dotazu.
Pokud by FÚ trval na uvedení pořízení zboží z JČS v přiznání, tak se nemusíte obávat, že byste musel jen přiznat daň a neuznali by vám nárok na odpočet. V případech, kdy jste osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z důvodu pořízení zboží z JČS nebo při přijetí přeshraniční služby od osoby povinné k dani neusazené v tuzemsku, není držení daňového dokladu nutnou podmínkou pro uplatnění nároku na odpočet. Stačí, že daň přiznáte. Nárok na odpočet můžete prokázat jakýmkoliv způsobem, tedy i neúplným dokladem od dodavatele.
IP zaznamenána

luboš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
faktura bez DIČ
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2011 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď, ale asi se v ní trochu ztrácím, lépe řečeno v té předposlední větě.  \"Stačí, že daň přiznáte. \"
Jestli jsem to pochopil dobře, tak můj neúplný doklad zaúčtuji do PD pouze jako výdaj (nákup zboží) s 0% DPH a v přiznání k DPH se vůbec neobjeví?

Nyní jsem z toho zmatený ještě víc našel jsem v zákoně o DPH tuto pasáž: citace-
 § 73 Podmínky pro uplatnění nároku na odpočet daně ods.5
 (5) Neobsahuje-li doklad pro prokázání nároku na odpočet daně všechny předepsané náležitosti daňového dokladu, lze nárok prokázat jiným způsobem.

\"Tento postup nelze uplatnit, pokud chybějícími náležitostmi jsou údaje rozhodné pro výpočet daně nebo daňové identifikační číslo.\"

Já na faktuře právě to DIČ nemám co s tím prosím?

Děkuji ještě jednou.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
faktura bez DIČ
« Odpověď #3 kdy: Říjen 25, 2011 »

Jestliže dodavatel neuvede své DIČ, tak ani nevíte, zda je vůbec plátcem. V tomto případě bych došla k závěru, že plátcem není. No, a pokud není plátcem, tak nedošlo k pořízení  zboží z JČS ve smyslu ustanovení § 15/1 ZDPH.

Zaplacenou částku včetně německé daně bych po přepočtu na Kč uvedla pouze v daňové evidenci (v peněžním deníku) pro účely daně z příjmů, v přiznání k DPH bych je neuváděla. Nevím, jak se takový nákup zadává v Pohodě. Ve svém programu nevyplňuji tabulku DPH (ani 0%), nákup zadávám stejně, jako nákup od tuzemského neplátce.
IP zaznamenána

luboš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
faktura bez DIČ
« Odpověď #4 kdy: Říjen 25, 2011 »

Mnohokrát děkuji za Vaši trpělivost.
To, co poskytujete za služby a rady je opravdu neocenitelné.
Ještě jednou Vám děkuji a doufám, že Vás v budoucnosti budu obtěžovat co nejméně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
faktura bez DIČ
« Odpověď #5 kdy: Říjen 26, 2011 »

Nemáte zač:-) Mějte ale na paměti, že toto není poradna, nýbrž internetová diskuse, ve které diskutující  vyjadřují pouze svá osobní stanoviska.
IP zaznamenána
Stran: [1]