Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zpětné uplatnění dokladů - DPH  (Přečteno 8115 krát)

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« kdy: Říjen 13, 2011 »

Dobrý den, na finančním úřadě mi řekli, že si mohu v daňovém přiznání k DPH uplatňovat výdaje 3 roky nazpátek. To by ale však znamenalo, že bych musela zpětně předělat i daňové přiznání k dani z příjmů, sociální a zdravotní, kdybych si chtěla uplatnit účet z roku 2010?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #1 kdy: Říjen 13, 2011 »

Pokud jste neuplatněný odpočet DPH v roce 2010 evidovala jako výdaj na dosažení příjmů (pro účely výpočtu daně z příjmů), a nyní byste zpětně uplatnila nárok na odpočet, tak byste musela zpětně přepočítat daň z příjmů, sociální i zdravotní pojištění.
IP zaznamenána

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #2 kdy: Říjen 14, 2011 »

Právě, že v roce 2010 jsem tento výdaj nikde neevidovala a nyní bych ho chtěla zařadit do přiznání DPH, což mi na finančním úřadě řekli, že by mělo jít u účtů tři roky nazpátek. Ale pokud bych účet z roku 2010 evidovala v přiznání DPH letos, přece bych tento výdaj nemohla ýařadit do letošní daně z příjmů apod., když se vztahuje k loňskému roku, že? Nerozumím tedy smyslu možnosti uplatňování výdajů tři roky nazpátek, když to pak nekoliduje s daní z příjmů apod.
Doufám, že rozumíte mé myšlence. Pokud byste mi mohla systém uplatňování výdajů tři roky zpět vysvětlit, byla bych Vám moc vděčná.

S pozdravem
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #3 kdy: Říjen 14, 2011 »

Vy si můžete nárokovat odpočet (pouze) DPH. Daňový základ jako uznatelný náklad roku 2011 skutečně uplatnit nemůžete.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #4 kdy: Říjen 14, 2011 »

Daňový doklad vůbec nemusí projít daní z příjmů. Stačí, že bude zahrnutý v evidenci pro DPH.
IP zaznamenána

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #5 kdy: Říjen 14, 2011 »

Opravdu? Měla jsem za to, že jaké náklady dám do přiznání o DPH, že automaticky zahrnu i do nákladů v daňovém přiznání z příjmů apod.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #6 kdy: Říjen 16, 2011 »

Podmínky pro uplatnění nároku na odpočet DPH najdete v § 73 zákona o DPH. Podmínku zaúčtování daňového dokladu v uvedeném § nenajdete (i když tam tuším do roku 2008 byla).
IP zaznamenána

zuzana1303

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #7 kdy: Říjen 31, 2011 »

Dobry den
chtela bych se zeptat pokud zacinam podnikat zatim se neregistruji k DPH ale uvazuji o tom. Zaregistrovala bych se napriklad po 2 mesicich a rozhodla se zpetne uplatnit DPH u nakoupenych zasob jen za tyto 2 mesice na zaklade danovych dokladu? Pokud to udelat jak je to s vystavenymi fakturami za toto obdobi pokud byli vystaveny bez DPH musim je take zpetne prevystavit a dodanit, nebo se toto uplatneni tyka jen faktur na vstupu a jen u zasob?  Dekuji Zuzana
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
zpětné uplatnění dokladů - DPH
« Odpověď #8 kdy: Listopad 01, 2011 »

Dobrý den, Zuzano, DPH můžete uplatnit zpětně, až 12 kalendářních měsíců, takže s registrací k DPH spěchat nemusíte, pokud Vás tam nenatlačí litera zákona, a z vystavených faktur nebudete zpětně DPH odvádět. Jak píšete, týká se to jen faktur na vstupu a zásob a majetku. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]