Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Začátek podnikání  (Přečteno 7937 krát)

Tomáš

  • Host
Začátek podnikání
« kdy: Červenec 12, 2008 »

Dobrý den,

měl by jsem následující dotaz. Začínám podnikat od 1.9.2008, v součastné době jsem zaměstnán a ŽL mám do konce srpna pozastaven. Je možné zahrnout do výdajů i doklady datující se těsně před 1.9.2008?
Musím platit sociální a zdravotní pojištění každý měíc procentuelně ze zisku nebo stačí minimální částky?
Jak se stanovují pro začínajícího podnikatele paušální výdaje? Můžete mi to trošku přiblížit?
Jak s evidencí majetku a tak podobně, když ho vlatně nebudu moct dát do výdajů akdyž byl nakoupen ještě před začátkem podnikání?
Můžu si dát do výdajů každý měsíc pronájem provozovny včetně záloh na energie a odečíst si DPH?


Děkuji předem za rady. Zdraví Tom
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2008 »

O výdajích před zahájením podnikání si můžete přečíst zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php

Informace k sociálnímu pojištění OSVČ čtěte zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php

a ke zdravotnímu pojištění zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

paušální výdaje vám přiblíží tyto informace:
http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

Pokud budete uplatňovat skutečné výdaje (nikoliv paušální), pak si můžete dát do výdajů i pronájem provozovny včetně záloh na energie. DPH odečtete podle toho, zda máte k dispozici daňový doklad (může to být i platební kalendář) k zaplacené záloze.
IP zaznamenána

Karin

  • Host
Začátek podnikání
« Odpověď #2 kdy: Leden 04, 2009 »

Dobrý večer,prosím o radu ohledně začátku podnikání. V říjnu  jsem ukončila zaměstnanecký poměr.Od listopadu  jsem nastoupila do realitní kanceláře,vzhledem k tomu,že jsem doposud  neměla žádné příjmy jsem neplatila za listopad a prosinec zdravotní ani sociální pojištění.Budu to muset platit dodatečně?Jak to bude s placením dál?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #3 kdy: Leden 05, 2009 »

Pokud je samostatná výdělečná činnost vaší hlavní činností (nepobíráte rodičovský příspěvek, důchod, nemáte status studenta), pak jste povinna hradit zálohy na SP a ZP v minimální výši. Doplaťte je co nejrychleji, nabíhá vám penále. Zálohy na SP ve výši 1.596,- Kč měsíčně budete platit do podání přehledu o příjmech a výdajích, v dalším období bude minimální záloha činit 1.720,- Kč měsíčně. Zálohy na ZP ve výši 1.456,- Kč zaplatíte za měsíce listopad a prosinec, lednovou platbou počínaje je minimální záloha 1.590,- Kč.
IP zaznamenána

lukash

  • Host
Začátek podnikání
« Odpověď #4 kdy: Leden 23, 2009 »

Dobrý den, mam dotaz. Chci začít podnikat při hpp. Budu si muset platit sociální a zdravotní? Děkuji
IP zaznamenána

milans

  • Host
Začátek podnikání
« Odpověď #5 kdy: Leden 24, 2009 »

Dobry den ,
bydlim nyni v Praze a mam zde prechodne bydliste.Chtel bych se zeptat zda je mozne si udelat zde v Praze na prechodne bydliste udelat zivnostensky list nebo musim si udelat zivnostensky list kde mam nahlesene trvale bydliste.
Dekuju
IP zaznamenána

jjaja.ch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Začátek podnikání
« Odpověď #6 kdy: Leden 28, 2009 »

Dobry den,chtela jsem se zeptat,do kdy je treba podat info o zacatku podnikani? Je to vubec treba,pokud neni jiz existujici zivnost pozastavena? Diky.
IP zaznamenána

Tomáš..

  • Host
Začátek podnikání
« Odpověď #7 kdy: Leden 30, 2009 »

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli jsou od nového roku 2009 nějaké změny v získání živnostenského listu??Jestli mi můžete zdělit které doklady si mám připravit.Děkuji  jedná se o hostinskou činnost.
IP zaznamenána

kajana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Začátek podnikání
« Odpověď #8 kdy: Únor 02, 2009 »

Dobrý den.Můžu si zřídit ŽL nyní,ale začít podnikat až třeba za 2měsíce?Chtěla bych internet.obchod a během těch dvou měsíců si všechno připravit(dohodnout si dodavatele a bez ŽL se semnou asi nikdo bavit nebude o obchodu) a nachystat  stránky,ale abych nemusela zatím platit zálohy soc.a zdr.poj.Děkuji,Jana.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #9 kdy: Únor 03, 2009 »

Ano, můžete si vyřídit živnostenské oprávnění o několik měsíců dřív, než skutečně zahájíte samostatnou výdělečnou činnost. Až si budete vyřizovat živnost, tak nevyplňujte ty části jednotného registračního formuláře, které se týkají oznámení na OSSZ a ZP s tím, že oznámení učiníte sama (nikoliv prostřednictvím ŽÚ)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #10 kdy: Únor 03, 2009 »

Citace: Tomáš..
Dobrý den, rád bych se zeptal jestli jsou od nového roku 2009 nějaké změny v získání živnostenského listu??Jestli mi můžete zdělit které doklady si mám připravit.Děkuji  jedná se o hostinskou činnost.
Jde o živnost řemeslnou, u které budete prokazovat odbornou způsobilost. Připravte si doklady o vzdělání v oboru (např. učební či studijní obor číšník, kuchař-číšník, pracovník gastronomického provozu), nebo o vzdělání v příbuzném oboru (např. řezník a uzenář, cukrář, pekař, nebo střední škola společného stravování) a doklad o jednoleté praxi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #11 kdy: Únor 03, 2009 »

Citace: jjaja.ch
Dobry den,chtela jsem se zeptat,do kdy je treba podat info o zacatku podnikani? Je to vubec treba,pokud neni jiz existujici zivnost pozastavena? Diky.
Skutečné zahájení činnosti (nejedná se o pouhé získání živnostenského oprávnění) je třeba oznámit na OSSZ nejpozději do 8. dne následujícího měsíce (např. činnost zahájena 3.2.09, oznámení do 8.3.09) zdravotní pojišťovně se oznamuje do 8 dnů od zahájení činnosti (zahájení 3.2.09 oznámit do 10.2.09).
Povinnost oznamování na FÚ bude záležet na tom, kdy jste si vyřizovala ŽL, někdy od roku 2006 už živnostenské úřady oznamují nové živnostníky na FÚ samy.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #12 kdy: Únor 03, 2009 »

Citace: milans
Dobry den ,
bydlim nyni v Praze a mam zde prechodne bydliste.Chtel bych se zeptat zda je mozne si udelat zde v Praze na prechodne bydliste udelat zivnostensky list nebo musim si udelat zivnostensky list kde mam nahlesene trvale bydliste.
Dekuju
Živnostenské oprávnění si můžete vyřídit kdekoliv, třeba v Praze.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #13 kdy: Únor 03, 2009 »

Citace: lukash
Dobrý den, mam dotaz. Chci začít podnikat při hpp. Budu si muset platit sociální a zdravotní? Děkuji
Čtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/pojisteni-socialni-zdravotni.php
IP zaznamenána

jjaja.ch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Začátek podnikání
« Odpověď #14 kdy: Únor 04, 2009 »

co se stane,jestlize jsem zahajila jako starobni duchodce osvc od rijna 2008 a nenahlasila na spravu soc.zabezpeceni?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2