Dobrý den, paní Dušánková.
Zdravotní pojištění: pokud budete zaměstnaná a zaměstnavatel bude odvádět zdravotní pojištění (předpokládám, že jste v normálním pracovním poměru, nemáte například jenom dohodu o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně), tak nebudete muset platit zálohy na zdravotní pojištění. Pojistné zaplatíte až po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2013. Kdybyste během roku ukončila zaměstnání, tak začnete platit minimální zálohy na pojistné.
Sociální pojištění: v roce 2013 nebudete muset platit zálohy. Pozor, abyste se omylem nepřihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ, to byste musela platit minimální pojistné i kdybyste nevydělala ani korunu. Jestliže v daňovém přiznání za rok 2013 vykážete při celoročním podnikání daňový základ z podnikání 62.121,- Kč a nižší, tak budete OSVČ vedlejší s nízkým příjmem a nebudete muset platit pojistné na důchodové pojištění.
Pokud jde o obnovení živnosti, tak stačí zajít na ŽÚ a vyplnit Změnový list. Formulář si můžete stáhnout z internetu, například odsud:
http://www.jakpodnikat.cz/formulare-zalozeni-zivnosti-zahajeni-podnikani.php nebo odsud
http://www.mestolysa.cz/storage/zivnostensky_urad/ZL_formular.pdf(všude je pouze ve formátu PDF) a předem ručně vyplnit. Pro obnovení přerušené živnosti se vyplňuje řádek 05. Prostřednictvím Změnového listu (kolonka 15) můžete oznámit znovuzahájení činnosti i finančnímu úřadu, OSSZ a zdravotní pojišťovně. Jestli to nemáte daleko, tak doporučuji zajít na OSSZ a na ZP osobně, dostanete informace od odborníků, na ŽÚ Vám s pojištěním neporadí.