Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: přerušení podnikání  (Přečteno 16433 krát)

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
přerušení podnikání
« Odpověď #15 kdy: Duben 17, 2012 »

Dobrý den

podělím se o svoji zkušenost. Do Změnového listu můžete napsat dobu přerušení podnikání třeba na 10 let. Pokud buete chtít začít podnikat dříve :-), tak jenom oznámíte zahájení činnosti, po přerušení podnikání, ke konkrétnímu datu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přerušení podnikání
« Odpověď #16 kdy: Duben 17, 2012 »

Dobrý den, paní Heleno. Pokud neoznámíte na živnostenském úřadu přerušení činnosti, tak neporušíte žádný předpis. Tato povinnost bývala v živnostenském zákoně, ale někdy v polovině roku 2010 byla zrušena.

Ale jak píše paní Marie, klidně můžete zajít na ŽÚ, vyplnit změnový list, přerušit činnost třeba na 99 let (nějaká data tam zkrátka musíte vyplnit). Pokud budete chtít činnost obnovit, nebo ji úplně zrušit, tak to předem písemně oznámíte na ŽÚ, opět formou změnového listu nebo třeba jen dopisem.

http://www.jakpodnikat.cz/preruseni-zivnosti.php
IP zaznamenána

jan vit

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení podnikání
« Odpověď #17 kdy: Září 04, 2012 »

Dobry den,dnes jsem narazil na tento problém:V roce 2003 jsem pozastavil účinnost registrace soukromého zemědělce na jejímž základě jsem podnikal.Byla mi sdělena informace,že pokud pozastaveni do dvou let neobnovím,pozbyde mé oprávnění k podnikání platnost po uplynutí této lhůty,to je v roce 2005.Koncem srpna 2012 jsem byl vyzván ke kontrole mého podnikání,s tím že původní informace nebyla pravdivá a já musím kontrolou projít.Můžete mi říci,zda v roce 2003 platila jiná právní úprava než  dnes?Děkuji, Jan Vít
IP zaznamenána

Salem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
přerušení podnikání
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 05, 2012 »

Dobrý den, jaký je správný postup při přerušení podnikání pokud nemám ŽL. Podnikám na základě smlouvy o spolupráci s pojišťovnou (IČO mám přidělené ČSÚ). Finančnímu úřadu stačí čestné prohlášení při daňovém přiznání, OSSZ také stačilo oznámení, ale VZP trvá na nějakém potvrzení (např. ze strany pojišťovny, že mi přerušení povoluje) - nemůžu si prý jen tak nahlásit, že podnikání přerušuji. Dále se chci zeptat jestli je stanovena nějaká minimální doba na kterou musíte podnikání přerušit - někde jsem četla, že se musí jednat o šest po sobě následujících měsíců. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přerušení podnikání
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 06, 2012 »

O přerušení samostatné výdělečné činnosti si rozhodujete sama. Není stanovena žádná minimální doba, na kterou přerušíte podnikání. Jestli mi paměť slouží, tak v minulosti bylo v živnostenském zákonu ustanovení, že máte živnostenskému úřadu oznámit přerušení za předpokladu, že hodláte přerušit na dobu delší 6 měsíců, to už ale neplatí.
IP zaznamenána

Nikitta78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
přerušení podnikání
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 08, 2012 »

Dobrý den paní Zdenko, můžete mi prosím poradit?
Od roku 2002 mám pozastavenou živnost. Jsem stále zaměstnána, budu i nadále, ale chtěla jsem od ledna k tomu podnikat v kosmetických službách. Bude se t brát jako vedlejší činnost - s nízkým či vysokým příjmem? Kvůli odvodům. Jelikož musím ŽL obnovit, co všechno k tomu potřebuji? Já se v tom na stránkjách ŽÚ nevyznám. Moc děkuji za radu. N. Dušánková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přerušení podnikání
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 09, 2012 »

Dobrý den, paní Dušánková.

Zdravotní pojištění: pokud budete zaměstnaná a zaměstnavatel bude odvádět zdravotní pojištění (předpokládám, že jste v normálním pracovním poměru, nemáte například jenom dohodu o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně), tak nebudete muset platit zálohy na zdravotní pojištění. Pojistné zaplatíte až po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2013.  Kdybyste během roku ukončila zaměstnání, tak začnete platit minimální zálohy na pojistné.

Sociální pojištění: v roce 2013 nebudete muset platit zálohy. Pozor, abyste se omylem nepřihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ, to byste musela platit minimální pojistné i kdybyste nevydělala ani korunu. Jestliže v daňovém přiznání za rok 2013 vykážete při celoročním podnikání daňový základ z podnikání 62.121,- Kč a nižší, tak budete OSVČ vedlejší s nízkým příjmem a nebudete muset platit pojistné na důchodové pojištění.

Pokud jde o obnovení živnosti, tak stačí zajít na ŽÚ a vyplnit Změnový list. Formulář si můžete stáhnout z internetu, například odsud: http://www.jakpodnikat.cz/formulare-zalozeni-zivnosti-zahajeni-podnikani.php nebo odsud
http://www.mestolysa.cz/storage/zivnostensky_urad/ZL_formular.pdf
(všude je pouze ve formátu PDF) a předem ručně vyplnit. Pro obnovení přerušené živnosti se vyplňuje řádek 05. Prostřednictvím Změnového listu (kolonka 15) můžete oznámit znovuzahájení činnosti i finančnímu úřadu, OSSZ a zdravotní pojišťovně. Jestli to nemáte daleko, tak doporučuji zajít na OSSZ a na ZP osobně, dostanete informace od odborníků, na ŽÚ Vám s pojištěním neporadí.
IP zaznamenána

Nikitta78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
přerušení podnikání
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 09, 2012 »

Dobrý den, moc děkuji.
Ano, jsem momentálně zaměnstnaná na hl. prac. poměr. Jen se mi jedná o živnost. Pozastavila jsem veškeré živnosti,ale nyní budu mít jinou (předtím byla hostinská, volný prodej...nyní chci kosmetické služby). I v tomto případě budu vyplňovat tento dotazník? Nikol
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přerušení podnikání
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 09, 2012 »

Pokud si chcete vyřídit nové živnostenské oprávnění, tak vyplňte Jednotný registrační formulář. Vzor najdete třeba zde:
http://www.jakpodnikat.cz/formulare-zalozeni-zivnosti-zahajeni-podnikani.php

Kosmetika je živnost řemeslná, budete dokládat vzdělání a jestli nejste vyučená kosmetička tak i praxi.
IP zaznamenána

Darsie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení podnikání
« Odpověď #24 kdy: Leden 26, 2013 »

Dobrý den,

chtěla bych se poradit. V současné době pracuji na ŽL jako OSVČ (již začínám 2rok) ráda bych začala znovu pracovat - nastoupit někam do práce a zároveň si nechat živnost buď pozastavit a nebo si ji nechat na vedlejší činnost. Je nutné platit nějaké zálohy apod. když budu odvádět pojistné a daň z příjmu v zaměstnání? ŽL si chci nechat protože ve volném čase dělám šperky a prodávám je - minimlní příjmy (nesouvisí s příjmy z nynější práce, které jsou větší), ale nerada bych měla problém s finančním úřadem při \"podnikání\" bez ŽL.... co je vše potřeba před nástupem do zaměstnání případně zařídit?

Je případně možné živnost na čas pozastavit nic neplatit a pak znovu začít na vedlejší činost aniž bych musela platit nějaké zálohy?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Jana R.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přerušení podnikání
« Odpověď #25 kdy: Leden 28, 2013 »

Po nástupu do zaměstnání oznamte své zdravotní pojišťovně, že jste zaměstnaná a můžete přestat platit zálohy na zdravotní pojištění (předpokládám, že zaměstnavatel odvede pojistné alespoň z minimální mzdy). Pojistné budete platit jen jednou za rok na základě přehledu o příjmech a výdajích.

Zálohy na SP budou záviset na údajích z posledního přehledu o příjmech a výdajích. Pokud by vám podle přehledu nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění ani jako OSVČ vedlejší, tak nebudete muset platit zálohy. Raději se poraďte na své OSSZ.  

 Za měsíc, ve kterém jste alespoň 1 den podnikala jako OSVČ hlavní, ještě zaplatíte pojistné z minimálního vyměřovacího základu.

Můžete činnost na čas přerušit a v době přerušení nic neplatit. Po obnovení činnosti platí výše uvedené _ ZP bez záloh, SP podle posledního přehledu.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]