Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: přerušení podnikání  (Přečteno 16443 krát)

evuš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
přerušení podnikání
« kdy: Říjen 10, 2011 »

Dcera odjela do zahraničí a nyní se rozhodla tam zůstat delší čas. Mohu ji odhlásit na živnostenském úřadě
doporučeným dopisem? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení podnikání
« Odpověď #1 kdy: Říjen 10, 2011 »

Nemohla by si stáhnout změnový list například zde: http://www.jakpodnikat.cz/formulare-zalozeni-zivnosti-zahajeni-podnikani.php
(Přílohy ke stažení, až dole) a poslat sama? Na základě plné moci byste mohla vyřídit dceřiny záležitosti sama.

K přerušení živnosti či jiného podnikání také viz http://www.jakpodnikat.cz/preruseni-zivnosti.php
IP zaznamenána

f.zalud

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
přerušení podnikání
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2011 »

Dobrý den,
chci přerušit živnost na 2 roky z důvodů hlídání narozeného potomka své dceři. Po těch dvou letech mi vznikne již nárok na starobní důchod . Nyní si platím zdravotní i sociální pojistné  - ty minimální částky( 1670,- resp. 1807 + 92,-). Při přerušení živnosti budu tedy osoba bez příjmů. Zdravotní pojištění musím platit v minimální výši dál - to je mi jasné. Jak je to prosím se sociálním pojištěním ? Placení je dobrovolné ? Potřebná léta pro nárok na přiznání důchodu mám samozřejmě splněna.
Díky. fz
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení podnikání
« Odpověď #3 kdy: Říjen 26, 2011 »

Osoba bez zdanitelných příjmů platí zdravotní pojištění ve výši 1.080,- Kč měsíčně.

Pokud přerušíte živnost (a nemáte jiné příjmy, které by podléhaly odvodům SP), tak nemusíte platit sociální (důchodové) pojištění. Nepojištěné měsíce se vám nezapočítají jako odpracovaná doba, ale pokud už máte potřebnou dobu odpracovanou, tak vám to nemusí vadit.
IP zaznamenána

Zuzika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
přerušení podnikání
« Odpověď #4 kdy: Říjen 30, 2011 »

Dobrý den,
mám dotaz k přerušení podnikání u advokáta z důvodu nástupu do pracovního poměru. Stačí, když oznámí advokátní komoře, že přerušuje podnikání?
Děkuji za odpověď, Zuzka.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení podnikání
« Odpověď #5 kdy: Říjen 30, 2011 »

Jestli nechce platit pojistné jako OSVČ, tak by měl oznámit hlavně zdravotní pojišťovně a OSSZ.
IP zaznamenána

Zuzika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
přerušení podnikání
« Odpověď #6 kdy: Říjen 31, 2011 »

A vůči finančnímu úřadu, popř.živnostenskému úřadu žádnou oznamovací povinnost nemá? Opravdu stačí jen oznámení na advokátní komoře a pojišťovnách? Chceme se ujistit, že nic nezanedbáme.
Děkuji Vám za odpověď, Zuzka.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení podnikání
« Odpověď #7 kdy: Listopad 01, 2011 »

Vůči živnostenskému úřadu nemá žádné povinnosti. Přerušení by měl oznámit finančnímu úřadu do 15 dnů od přerušení.
IP zaznamenána

evuš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
přerušení podnikání
« Odpověď #8 kdy: Listopad 18, 2011 »

Jsem moc ráda, že se mohu zeptat. Jak už jsem psala syn má živnostenský list je mu 41 let. Odjel do USA a chce přerušit podnikání. Byla jsem na živnostenském úřadě a oni mě řekli atˇnám pošle plnou moc. Napsala jsem mu ji a poslala k podepsání a ověření. Ale teď mě v diskuzi zaujalo, ohledně placení soc.+zdrav.pojištění. Já jsem si myslela, že budeme muset za něho platit ty nejnižší platby aby po návratu neměl dluhy. Jestli jsem dobře pochopila odpověď na předešlý dotaz tak on opravdu nemusí žádně zálohy platit? Děkuji za váš čas a odpověď. Je dobře, že taková poradna existuje!
IP zaznamenána

evuš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
přerušení podnikání
« Odpověď #9 kdy: Listopad 18, 2011 »

Jak jsem psala o synovi že bude v cizině tak bych potřebovala vědět. Byli s manželem ve sdružení a syn měl soukromou dodávku se kterou jezdili. Nebyla ve firmě. Jak to budu dělat nyní když je auto psáno na syna a bude ho používat manžel. Múže si účtovat náhradu 3.80 a pohoné hmoty?
Ještě bych potřebovala vědět zda mám zy syna zaplatit v prosinci zálohu na daň? Děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení podnikání
« Odpověď #10 kdy: Listopad 19, 2011 »

Toto není poradna, nýbrž diskusní fórum, chcete-li drbárna, babinec,  jedna paní povídala...:-) Relevantní informace podají příslušné úřady, které disponují kvalifikovanými pracovníky.

Pokud má syn v USA přístup k internetu, tak si může stáhnout formulář Změnový list, vyplnit, podepsat a poslat na ŽÚ.

Pokud (nejlépe prostřednictvím změnového listu, kolonka č. 15) oznámí přerušení živnosti své zdravotní pojišťovně a na OSSZ, tak nemusí platit pojistné jako OSVČ. Zůstane mu jen povinnost platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Také je možné vyjmutí ze systému zdravotního pojištění, ale to jen v případě, že se zdržuje v zahraničí souvisle déle než 6 měsíců, je tam zdravotně pojištěn a hlavně si vše musí vyřídit před odjezdem.

Při použití dodávky si manžel (alespoň podle mého názoru) bude moci účtovat pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty, neboť bude mít vozidlo bezplatně vypůjčené. Pokud by syn manželovi vozidlo pronajal (pozor, měli byste respektovat cenu obvyklou a syn by musel přiznávat příjmy), pak by manžel uplatňoval prokázané výdaje. Ani v jednom případě nelze použít základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km.

Pokud je syn povinen platit zálohy na daň (daňová povinnost za rok 2010 byly vyšší než 30 tis. Kč), tak zaplaťte zálohu, která je splatná 15.12.2011.
IP zaznamenána

Bradová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
přerušení podnikání
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Dobrý den,

od 1.1.2012 budu nastupovat do zaměstnání, kde zaměstnavatel chce abych přerušila ŽL na účetnictví nevím jak s autem, které mám na leasing a splátky dávám do daňových výdajů. Leasing je do 15.12.2012, pokud bych od 1.1.2012 chtěla přerušit podnikání musím udělat opravné daňové přiznání za předchozí roky kdy jsem si leas.splátky daňově uplatňovala? A v tom případě i sociální a zdravotní pojištění opravné přehledy? Leasing byl na 5 let.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení podnikání
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 07, 2011 »

Leasing by se dodaňoval až v daňovém přiznání za rok 2012, kdy dojde k porušení podmínek (nezařazení auta do OM bezprostředně po ukončení nájmu). Vzhledem k tomu, že půjde o zvýšení základu daně, ovlivní dodanění pouze výši SP za rok 2012 (SP počítáte z daňového základu), na ZP nebude mít vliv (počítáte z rozdílu příjmů a výdajů, nikoliv z úprav základu daně). Myslím, že by zaměstnavatel souhlasil s tím, abyste v prosinci 2012 obnovila živnost třeba jen na 2 dny, auto zařadila do OM a den po zařazení můžete živnost přerušit.
IP zaznamenána

luci

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení podnikání
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 29, 2011 »

Dobrý den, mám živnost na VPP a chtěla bych to ukončit, ale živnostenský list si ponechat pro případné podnikání někdy v budoucnu - co je pro to nutno udělat? (Mám ještě zbytek zboží v hodnotě cca 5tis.Kč, kterého se nemůžu zbavit..).Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Helena168

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení podnikání
« Odpověď #14 kdy: Duben 17, 2012 »

Dobrý den paní Zdeno, můžete mě laskavě poradit?
Jsem důchodkyně a 18let jsem podnikala na ŽL jako OSVČ. Z rodinných důvodů nyní své podnikání chci na dobu neurčitou přerušit.
Nahlásila jsem na PSSZ a na VZP své přerušení k 31.5.2012 a chtěla jsem toto učinit i na Živnostenském úřadě. Tam mě ovšem paní vedoucí sdělila, že je nutné vyplnit Změnový list, kde je nutno uvést DO KDY chci přerušit své podnikání. Což já bohužel samozřejmě nevím. Je možné že do podzima, nebo do příštího roku, nebo už vůbec nezačnu.
Na vašem fóru jsem jsem vyrozuměla, že bych ani Živnostenský úřad nemusela informovat o tomto přerušení, když jsem už vyrozuměla PSSZ a VZP.  Rozumím tomu dobře?
Nerada bych porušila nějaké předpisy, nebo naopak přišla neuvážený oznámením o ŽL.
Děkuji za pomoc a obdivuji vedení tohoto Diskusního fóra, který je tak užitečný.
Se srdečným pozdravem
Helena168
IP zaznamenána
Stran: [1] 2