Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Omezení DOPP a DOPČ  (Přečteno 2173 krát)

zaxmax

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Omezení DOPP a DOPČ
« kdy: Říjen 05, 2011 »

Dobrý den,

jsem OSVČ, neplátce DPH.

Mám práce nad hlavu a jednoho dobrého přítele, který je nyní nezaměstnán - veden na ÚP, podporu nepobírá. Vymysleli jsme, že by mi mohl následující měsíc (nebo dva) pomáhat tzv. \"na dohodu za pár korun\" s tím, že když by se to osvědčilo, založil by si před Vánocemi vlastní živnost.

Předmětem jeho práce bude vyřizování objednávek, reklamací, oprav - provozní věci obchodu.


1. Můžu jako OSVČ uzavřít s tímto člověkem standartní Dohodu o provedení práce?
2. Myslím, že jako člověk vedený na ÚP si může vydělat pouze 4.000Kč/měs - je tomu tak? V tom případě by jeho odměna byla stanovena na 4.000Kč a rozsah hodin cca 65.
3. Pokud vím, SOC+ZDRAV v tomto případě kolega řešit nemusí, jak je to s daní?
4. Vyčetl jsem, že sjednaná odměna musí být vyšší, než minimální mzda - je to blbost?

Děkuji Vám za odpověďi :) PV
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Omezení DOPP a DOPČ
« Odpověď #1 kdy: Říjen 05, 2011 »

1 Ano. Přihlaste se na FÚ jako plátce daně z příjmů:
a)  buď ze závislé činnosti (dáte brigádníkovi podepsat prohlášení k dani, když je na ÚP, tak předpokládám, že nemá podepsané u jiného zaměstnavatele, uplatníte slevu na dani a brigádník dostane celou odměnu v čistém, nebude muset platit daň).
b) nebo daně z příjmů vybírané srážkou (brigádník nepodepíše prohlášení, z hrubé odměny vypočítáte daň 15%, tu srazíte a odvedete finančnímu úřadu).

Formuláře na přihlášení k dani a prohlášení poplatníka najdete na stránkách MF ČR
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2011/5101_16.pdf
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2011/5457_21.pdf
nebo si je vyzvedněte na FÚ.

2. Pokud je v evidenci ÚP, tak si může vydělat maximálně 4.000,- Kč měsíčně. Uzavření dohody brigádník předem nahlásí na ÚP a bude nosit potvrzení o výši odměny.

3. Odměny za dohody o provedení práce nepodléhají odvodům zdravotního ani sociálního pojištění. Pokud je zaměstnanec evidován na ÚP, tak je za něho plátcem zdravotního pojištění stát. Možnosti zdanění v bodu 1.

4. Není to blbost, zaměstnavatel musí respektovat sazbu minimální mzdy. To znamená, že brigádník musí dostat minimálně 48,10 Kč na hodinu.
IP zaznamenána

zaxmax

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Omezení DOPP a DOPČ
« Odpověď #2 kdy: Říjen 06, 2011 »

Velmi Vám děkuju za vyčerpávající a srozumitelnou odpověď.

Brigádník již před dvěmi měsíci měl podepsanou dohodu u jiné firmy, mění to pro mne něco?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Omezení DOPP a DOPČ
« Odpověď #3 kdy: Říjen 06, 2011 »

Nic se nemění. Limit 150 hodin se počítá u každého zaměstnavatele zvlášť.
IP zaznamenána
Stran: [1]