Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání, vedlejší činnost  (Přečteno 3124 krát)

davkiller

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Podnikání, vedlejší činnost
« kdy: Září 16, 2011 »

Dobrý den, prosím Vás chtěl jsem se informovat. Mám v plánu si zřídit e-shopp (obchod-hračky). Jsem zaměstnaný a tato činnost by byla jako vedlejší příjem.
Co vše musím pro to udělat? Je tento postu správný?
1. Na Ž. úřadu se přihlásím, vyplním JRF pro fyzickou osobu. (jakou mám zvolit volnou živnost)?
2. Abych nemusel platit sociální a zdravotní pojištění tak potřebuju potvrzení od zaměstnavatele. Existuje nějaký konkrétní formulář, který je k tomu zapotřebí,abych to pak následně odevzdal na patřičný úřad nebo mi to zaměstnavatel vystaví na jakýkoliv papír????
3. Je potřeba k tomu ještě něco?
děkuji za odpověď
david
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Září 21, 2011 »

1. Živnost volná, obor č. 48 Velkoobchod a maloobchod, k tomu můžete zvolit libovolný počet dalších oborů živnosti volné (pořád to bude za tisícovku).

2. Zatím potvrzení zaměstnavatele nepotřebujete. Zdravotní pojišťovně se potvrzení nedává, pokud vás zaměstnavatel řádně přihlásil, tak vás mají v evidenci. Můžete se zastavit na pobočce, nebo jim zavolat, zda vaši výdělečnou činnost vedou jako vedlejší.

Na OSSZ se odevzdává potvrzení jen v případě, že si OSSZ nemůže opatřit potřebné údaje sama, ale můžete odevzdat i dobrovolně. Potvrzení stačí odevzdat při podání přehledu o příjmech a výdajích, formulář je součástí pokynů k vyplnění přehledu.


3. Nic dalšího mě nenapadá.
IP zaznamenána

davkiller

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Září 22, 2011 »

Děkuji moc za cenné rady.

Už mi to začíná být jasné, jenom díky těmto stránkám a diskuzí.
Prosím Vás, ještě jednu otázečku bych měl: Můžu jít prvně na ŽÚ a nahlásit svou činnost a až pak dodělat e-shop kompletně se zbožím a dalšími potřebnými věcmi? Nebo musím mít už web stránky eshopu a pak až jít na ŽÚ?

PS: název provozovny a celkově provozovna v JRF: uvádí se? Může to být jakýkoliv název nebo musí být shodný s názvem eshopu (web stránek eshopu)?
 
david
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #3 kdy: Září 22, 2011 »

Myslím, že se obejdete bez provozovny. Pokud byste nabízel osobní odběr, tak tvrďte, že budete zboží předávat před domem, nebo v parku. Chtěla jsem napsat v hospodě, ale v souvislosti s hračkami mi to připadá poněkud nepatřičné:-)

Pokud chcete provozovnu uvést (nezapomeňte ji označit podle § 17 živnostenského zákona), tak stačí přesná adresa. Provozovna nemusí mít název.
IP zaznamenána

davkiller

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #4 kdy: Září 23, 2011 »

Děkuji moc za velmi užitečné rady
IP zaznamenána

Sára

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #5 kdy: Říjen 12, 2011 »

Dobrý večer měla bych dotaz , budu zaměstnaná na poloviční úvazek a chtěla bych k tomu začít podnikat.. je možné provozovat živnost na vedlejší činnost když budu mít smlouvu se zaměstnavatelem na poloviční úvazek? děkuji Sára
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #6 kdy: Říjen 12, 2011 »

Ano, je to možné. Předpokládám, že uzavřete pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti, ze které vyplyne povinná účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (neuzavřete dohodu o provedení práce). Pokud budete podnikat ve stejném oboru jako zaměstnavatel (budete mít shodné předměty činnosti), tak byste měla mít jeho souhlas.
IP zaznamenána

Sára

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #7 kdy: Říjen 16, 2011 »

Dobrý den děkuji za odpověď.. ano uzavřu dohodu o pracovní činnosti, část nemocenské mi bude platit zaměstnavatel a já budu podnikat na vedlejší činnost v jiném oboru jako OSVČ nákup a prodej.. ještě bych měla dotaz kde zjistím kolik si budu muset doplácet na sociálním pojištění.... a zda na vedlejší činnost musím platit i nějakou část na zdravotní pojištění protože zaměstnavatel bude platit jen část když budu na dohodu.. děkuji mockrát a přeji hezký večer Sára
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání, vedlejší činnost
« Odpověď #8 kdy: Říjen 17, 2011 »

U zdravotního pojištění se rozlišuje, zda je živnost hlavním či vedlejším zdrojem příjmu. Pokud by byla hlavním zdrojem, pak byste platila zálohy na ZP ve výši 1.670,- Kč měsíčně. Předpokládám, že alespoň v začátku podnikání budete mít větší příjmy ze zaměstnání než ze živnosti a hlavním zdrojem příjmů bude tedy příjem ze zaměstnání. Pokud za vás neplatí zdravotní pojištění i stát, pak zaměstnavatel odvede pojistné na ZP alespoň z minimálního vyměřovacího základu pro zaměstnance (z minimální mzdy). Vy zaplatíte zdravotní pojištění za své podnikání až po podání přehledu o příjmech a a výdajích, pojistné bude činit 6,75% zisku. Více informací ke zdravotnímu pojištění najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

U sociálního pojištění se rozlišuje, zda jste OSVČ hlavní nebo vedlejší. Jestliže budete mít zaměstnání, které zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tak budete považována za OSVČ vedlejší. V prvním roce podnikání nebudete platit zálohy na pojistné, v dalších letech vždy podle zisku z předcházejícího roku. Při nízkém zisku není třeba doplácet pojistné za předcházející rok a v následujícím roce platit zálohy. Pokud zahájíte podnikání během října (a oznámíte zahájení na OSSZ)a v daňovém přiznání za rok 2011 vykážete daňový základ (příjmy z podnikání po odečtení výdajů) do 14.843,- Kč , tak nebudete za rok 2011 platit žádné SP ani nebudete muset platit zálohy na rok 2012.
Informace k sociálnímu pojištění najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
IP zaznamenána
Stran: [1]