Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příležitostná práce dohodou  (Přečteno 1333 krát)

Jiří B

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Příležitostná práce dohodou
« kdy: Říjen 09, 2011 »

Dobrý den,
pobírám příspěvek na péči na syna ,který je dlouhodobě zdravotně nemocen.Jiný příjem nemám a doposud za mě pojistné platil stát.Od listopadu do března mám možnost si přividělat na 4 hodiny denně a příjem nepřesáhne 4000,-měsíčně.Chtěla bych se zeptat,zda-li mám povinnost  odvést daň z příjmu a zda-li musím zaplatit zdravotní pojištění.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná práce dohodou
« Odpověď #1 kdy: Říjen 10, 2011 »

Na základě jaké vztahu budete pracovat? Půjde o obchodní vztah (vyřídíte si živnostenský list), nebo uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce případně dohodu o pracovní činnosti podle zákoníku práce?
IP zaznamenána

Jiří B

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Příležitostná práce dohodou
« Odpověď #2 kdy: Říjen 11, 2011 »

Dobrý den,
bude se jednat o brigádu a sepíši se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce.Příspěvek i nadále budu pobírat.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná práce dohodou
« Odpověď #3 kdy: Říjen 11, 2011 »

Jestliže uzavřete pracovněprávní vztah, tak si nemusíte dělat starosti s daní z příjmů ani s pojistným, správné odvody musí zajistit zaměstnavatel. Z odměny za dohodu o provedení práce se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění, pouze daň z příjmů. Pokud u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, pak můžete uplatnit základní slevu na poplatníka a daň z příjmů (zálohová daň) bude při takto nízké odměně nulová. Pokud nepodepíšete prohlášení a měsíční odměna nepřesáhne 5.000,- Kč, tak zaměstnavatel odvede srážkovou daň 15% a tím budou veškeré daňové povinnosti splněny.
IP zaznamenána
Stran: [1]