Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nutnost registrace k DPH ve Francii  (Přečteno 3401 krát)

THMHTHMH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Nutnost registrace k DPH ve Francii
« kdy: Září 12, 2011 »

Dobrý den, žádám o radu, mám sice svůj názor, ale přesto ke mne chodí názory jiné a prozatím jsem nenašel přesvědčivou odpověď: Jsme producent z ČR exportujeme již delší dobu do Francie. Nikdy ne koncovým zákazníkům, vždy jen dalším prodejcům a vždy tedy plátcům DPH. Vzhledem k tomu, že jde o drobný export vždy několika kusů zboží jednotlivým odběratelům dochází k určitým prodlevám s dodáním zboží, protože vždy čekáme na naplnění jednoho kamionu, který potom sběrkou rozvážíme jednotlivým objednatelům. V rámci urychlení termínů dodání jsme se rozhodli k vytvoření vlastního \"meziskladu\" ve Francii, kde průběžně vždy navezeme jeden kamion zboží a odtud si jej budou odběratelé již sami odebírat. Jde o pronájem prostor a služeb u velkého logistického centra ve Francii. Do doby, než zboží opustí toto centrum je to zboží naše, fakturace probíhá vždy až pri odběru zboží z centra a vlastně na základě této fakturace centrum zboží uvolní odběratelům. Mám za to, že jde ve své podstatě o něco jako \"konsignační sklad\", i když ten dnes již v EU pozbývá svého smyslu, není to naše provozovna, je pronajata jen určitá kapacita logistického centra a není tedy nutnost, abychom se registrovali k DPH ve Francii, neb se to chová stále jako klasický export plátcům DPH, jen máme určité množství zboží uskladněno přímo ve Francii. Ale neustále mne všichni upozorňují, že je nutno se v té chvíli registrovat k DPH ve Francii a vůbec tomu nerozumím proč :) Mám dotaz, kdo má s podobným postupem zkušenost o odpověď jak postupuje, zda-li registrace DPH ve Francii je nutností, či nikoliv... Děkujim všem za odpověď a přeji všem mnoho úspěchů. TH
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nutnost registrace k DPH ve Francii
« Odpověď #1 kdy: Září 13, 2011 »

Pokud předem neznáte odběratele, tak podle mého názoru půjde o přemístění obchodního majetku do jiného členského státu. Předpokládám, že francouzský zákon o DPH obsahuje obdobná ustanovení jako český zákon v § 16/5/c) a v § 94/17 a vám tak vznikne povinnost registrovat se k dani ve Francii.
IP zaznamenána

THMHTHMH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Nutnost registrace k DPH ve Francii
« Odpověď #2 kdy: Září 14, 2011 »

Dobrý den.
Děkuji vám za odpověď. Toto je přesně ta schizofrenie, která mne v poslední době trápí. Podle Enterprise Europe Network, Czech Trade, Evropské komise (tedy help desku Europa direct) a dalších jako je Celní úřad a podobně, bude-li vždy odběratel plátce DPH a nebude-li zboží uskladněno ve Francii déle než tři měsíce, tak registrace k DPH není nutná, ale naší daňaři reagují naprosto stejně jako vy a chápou tento meziskald jako přemístění majetku do jiné členské země a teď, co s tím... Já samozřejmě registraci nechci, jistě, nic nemusím platit, jde jen o registraci, pořád je daňové zatížení ve formě DPH na vrub našich odběratelů, ale je to určitá a zbytečná administrativní zátěž, kterou bude muset někdo nést a to znamená zvednutí nároků na zaměstnance a to vše nám už tak trochu vadí, protože hledáme úspory v rámci produkce, kde to jen jde....
Můžu se na to taky vykašlat a risknout to a maximálně bud vyzván k dodatečné registraci a k dodatečnému podání přiznání k DPH s nulovým rozdílem, ale i toto je opět nějaké administrativní zatížení i s určitým finančním dopadem, které se následně projeví na ceně našeho výrobku a mou praxí je, mít vše připraveno, mít jisté čísla, mít jasný a neměnný business plán a tím být vždy o krok před konkurencí, neb ta tak precizní není a to je snad základ tržního hospodářství :)
Problém je totiž v tom, naši odběratelé jsou dopředu známí, tedy je jich 6, všichni jsou plátci, ale já nikdy nevím, zda-li si jeden odebere 5 kusů, druhý 6, třetí 8, nebo naopak... jak to účetně vyřešit, abych z toho udělal určitou konsignaci? Jak mám to zboží vyexportovat do jiné čelnské země, aby to nebylo přemístění majetku? Můžu to nahradit nějakou proformou s neurčitým objemem zboží na jednotlivé odběratele? Bude stačit smlouva o odběrech, kde místo odebrání bude Francie a ono logistické centrum?
Jak jsem již řekl, je to pro mne určitá schizofrenie, neb ony výklady se liší... Francie a ČR mají smlouvu o zamezení dvojího zdanění a v té se jasně uvádí, že sklad a skladovaccí prostory nejsou provozovna, EEN, EK EU, uvádějí výše uvedené, Celní správa tvrdí, že institut konsignační sklad ztratil v EU dnes již svůj význam, ale jeho institut ze zákonů nevymizel a dá se tento sklad takto chápat a podobně a poté váš názor a názor našich daňařů, ale vyše odpoévěď je jasnější a znova děkuji, cituji: pokud je jasný odběratel... Jak účetně ajistit jasnost tohoto odběratele neurčitou proformou, jednoduchou smlouvou o místě odběru??? Děkuji znova za radu a bude-li zájem, můžeme spolupráci rozšířit i jinak :)
TH
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nutnost registrace k DPH ve Francii
« Odpověď #3 kdy: Září 19, 2011 »

Neurčitou proformou si podle mého názoru nepomůžete. Pokud má francouzský zákon o DPH stejnou úpravu jako český, pak by měla být přiznána daň ke dni přemístění zboží. Pokud zboží při přemístění nezmění vlastníka, ale odběratel (případně více odběratelů) je předem znám, pak tuto povinnost může splnit odběratel/é/ ke dni přemístění zboží do Francie. Zboží zůstane vaším majetkem a při vyskladnění a dodání odběrateli z konsignačního skladu už vystavujete pouze účetní doklad. Pozor, toto nemusí ve Francii platit, takovýto režim dodání není upraven 6. směrnicí a každý členský stát jej tedy může aplikovat jinak.

 Pokud odběratel při přemístění zboží nepřizná DPH (ještě nevíte, kolik zboží odebere), pak byste se měl registrovat ve Francii a přiznat DPH. Následné dodání zboží odběratelům pak bude s francouzskou daní.

Jestli máte daňového poradce, tak respektujte jeho doporučení. Určitě ví, o čem mluví, což se o účastnících internetových diskusí nedá vždy říci. Toto fórum navštěvují převážně drobní živnostníci, kteří podobné problémy neřeší. Rovnocenného partnera k diskusi byste mohl najít zde:  

http://business.center.cz/business/diskuze/
IP zaznamenána
Stran: [1]