Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní pojištění - měsíc, kdy dosáhnu 26 let  (Přečteno 1010 krát)

Růžena K.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den,

2.6. jsem dosáhla 26 let a potřebovala bych vědět, jestli musím zaplatit zdravotní pojištění už za červen. Mám totiž od dvou různých poboček VZP odlišné informace - jedna tvrdí, že musím platit už za červen, druhá až za červenec. V zákoně se mi to zatím nepodařilo najít. Prosím o radu. Dodávám, že jsem v červnu ani v červenci nebyla zaměstnaná ani OSVČ.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění - měsíc, kdy dosáhnu 26 let
« Odpověď #1 kdy: Srpen 31, 2011 »

Předpokládám, že jste studentkou. Osobou bez zdanitelných příjmů budete až od července.

Hledejte v § 5 písm, c) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Pojištěnec je plátcem pojistného pokud nespadá do kategorií podle přecházejících písmen (není zaměstnancem nebo OSVČ) a není za něj plátcem pojistného stát, POKUD UVEDENÉ SKUTEČNOSTI TRVAJÍ PO CELÝ KALENDÁŘNÍ MĚSÍC.

V červnu za vás byl ještě část měsíce plátcem pojistného stát. Stav, kdy za vás celý kalendářní měsíc neplatí pojistné stát, ani zaměstnavatel, ani si je neplatíte jako OSVČ, nastává až od července.
IP zaznamenána

Růžena K.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Zdravotní pojištění - měsíc, kdy dosáhnu 26 let
« Odpověď #2 kdy: Srpen 31, 2011 »

Moc děkuji za odpověď i za odkaz na zákon. Ocituji to dotyčné úřednici, i když je teda smutný, že to sama nezná.
IP zaznamenána
Stran: [1]