Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej automobilu s přerušeným odpisováním  (Přečteno 2711 krát)

mischka

  • Host
Prodej automobilu s přerušeným odpisováním
« kdy: Červenec 06, 2008 »

Dobrý den, v majetku evidujeme od roku 2005 automobil (N1), u kterého jsme v letech 2005-2007 neuplatnili odpis z důvodu ztráty. Letos poprvé chceme uplatnit daňový odpis, ale zároveň dochází k prodeji vozidla. Účetně je automobil odepsán zcela, daňová zůstatková hodnota po uplatnění 1/2 odpisu je 204.380,-. Jaký dopad bude mít přerušené odepisování v předchozích letech na daňovou uznatelnost zůstatkové ceny?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15038
Prodej automobilu s přerušeným odpisováním
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2008 »

Žádný. Zůstatková cena HM je daňovým výdajem podle § 24/2/b) ZDP. Letošní odpis můžete, ale nemusíte uplatňovat.
IP zaznamenána

Věra Muchová

  • Host
Prodej automobilu s přerušeným odpisováním
« Odpověď #2 kdy: Září 11, 2008 »

Dotaz:
Vedu daňovou evidenci a osobní automobil, který mám na leasing, byl na základě dodatku ke smlouvě o finančním pronájmu užíván pro podnikatelskou činnost od 1.6.2007. Poslední splátka by měla být uhrazena 1.3.2009. Uvažuji o předčasném ukončení leasingu a při jednání s leasingovou společností mi bylo sděleno, že zůstatková daňová hodnota je cca 300 tis. Kč. Nevím, co to pro mne znamená z hlediska daní za rok 2008.
Děkuji za odpověď.
Věra Muchová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15038
Prodej automobilu s přerušeným odpisováním
« Odpověď #3 kdy: Září 13, 2008 »

Pokud hodláte auto vrátit leasingové společnosti (výpovědí smlouvy, nebo dohodou), pak se z finančního leasingu stává operativní pronájem a vaším daňově uznatelným výdajem bude časově rozlišené nájemné.

Pokud byste chtěla auto odkoupit ještě před ukončením sjednané doby nájmu, pak budete muset porovnat kupní cenu (cenu, za kterou vám leasingová společnost auto prodá) s daňovou zůstatkovou cenou. Pokud bude kupní cena vyšší, než zůstatková a vy zařadíte vozidlo do obchodního majetku, pak bude uplatněné nájemné daňově uznatelné.

V opačném případě by nebylo možné uznat uplatněné nájemné a to ani v roce 2007. Porušení podmínek leasingu a následné dodanění se v DE řeší zvýšením základu daně (o nájemné, které jste si neoprávněně uplatnila ve výdajích roku 2007) v roce, ve kterém došlo k porušení podmínek, tedy v roce 2008. Kupní cena, uplatněné nájemné a neuplatněná poměrná část akontace jsou pak součástí vstupní ceny HM.
IP zaznamenána
Stran: [1]