Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pár dotazů začínajícího živnostníka  (Přečteno 2150 krát)

Zdma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Ahoj,
vzhledem k tomu, že právě začínám podnikat, a do zákonů, mých práv a povinností ještě úplně nevidím, potřeboval bych poradit.

1) Živnost budu provozovat jako vedlejší pracovní činnost (jsem normálně zaměstnán), živnostenský list jsem právě obdržel. Musím nyní doložit FÚ výši příjmů u zaměstnavatele, abych byl opravdu veden jako živnostník s vedlejší činností ? Nestačí, že jsem na živnostenském úřadě při zakládání živnosti do fromuláře \"Příloha pro finanční úřad a správu sociálního zabezpečení\" vyplnil v části D adresu zaměstnavatele a dobu po kterou jsem u něj zaměstnán ? (Jsem zmaten, zde na stránkách máte, že se to dokládat musí a v zákoně o dani z příjmu tuším, že také)

2) Výdaje paušálem - musím dopředu hlásit FÚ, že chci aplikovat výdaje paušálem nebo ne ? Právě začínám, ještě jsem nevystavil ani jednu fakturu.

3) Když výdaje paušálem tak musím uplatnit všechny typy živností co mám (tj. řemeslné + volné), správně ?

4) V případě výdajů paušálem stačí vést pouze záznamy o příjmech a pohledávkach (jen na ujasněnou) ? Pragony a faktury za zboží a služby (moje výdaje) je v tomto případě nutné schovávat a dokládat společně s daňovým přiznáním nebo k přehledu o příjmech a výdajích OSVČ (mám v tom guláš) ? (ne že bych je neschovával - musím přece vidět kolik jsem utratil)

5) Co dál musím vést ? Seznam majetku (např. nářadí, nábytek, software, výpočetní technika apod.) ? Nutná každoroční inventura ? Ještě neco dalšího ?

6) Je nutné zaznamenávat i pohyb na mém bankovním účtu nebo spíše přesněji, jeho stav ? Budu používat můj soukromý bakovní účet (tj. neustálý kolotoč výběrů, poplatků a pod., guláš)

7) Zálohy na sociální a zdravotní neplatím, zaplatím až na konci roku dle příjmů a výdajů ?

8) Jaký je rozdíl mezi hospodářských a kalendářním rokem ?

9) Doporučtě nějakou opravdu dobrou, polopaticky psanou knihu pro začínající podnikatele, aby byla aktuální (k roku 2011).

Uff, budu šťasten, pokud mi někdo poradíte.
Díky moc, Zdeněk.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pár dotazů začínajícího živnostníka
« Odpověď #1 kdy: Srpen 27, 2011 »

1) FÚ nezajímá, zda máte podnikání jako hlavní nebo vedlejší činnost. Potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách na daň od zaměstnavatele budete potřebovat až při vyplňování daňového přiznání za rok 2011.

Zdravotní pojišťovně a OSSZ už jste prostřednictvím formuláře na ŽÚ oznámil, že máte zaměstnavatele, výše příjmů ze zaměstnání je nezajímá. Až budete vyplňovat přehled o příjmech a výdajích za rok 2011 pro OSSZ (do 30.4.2012), tak můžete doložit potvrzení zaměstnavatele o době trvání zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, potvrzení je součástí pokynů k vyplnění přehledu. Pokud má OSSZ vašeho zaměstnavatele v registru, tak potvrzení nepotřebuje (myslím, že by vám už nyní poslali předpis na platby minimálních záloh jako pro OSVČ hlavní). Před podáním přehledu se s nimi domluvte, nebo potvrzení přihoďte dobrovolně.    

2) Výdaje paušálem nemusíte hlásit předem.

3) Ano, pokud máte více živností, tak u všech musíte uplatnit paušální výdaje (k příjmů z řemeslné živnosti výdaje 80%, k příjmům z volné živnosti výdaje 60%). Není možné například u živnosti řemeslné uplatnit výdaje procentem z příjmů a u živnosti volné vést daňovou evidenci a uplatňovat skutečné výdaje.

4) Pokud uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak nemusíte dokládat skutečné výdaje (ani FÚ a už vůbec ne zdravotní pojišťovně nebo OSSZ). Doklady o výdajích ale schovejte, kontrola z živnostenského úřadu (celníků a možná i jiná) může vyžadovat, abyste prokázal způsob nabytí prodávaného zboží, nebo materiálu, který používáte k poskytování služeb (§ 31 odst. 3 živnostenského zákona).

5) Pokud budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů a nejste plátcem DPH, tak nemusíte vést seznam majetku, ani jiné seznamy.

6) Pohyb na bankovním účtu nemusíte zaznamenávat.

7) ZP: bez záloh, pojistné doplatíte vždy jednou za rok po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích.
SP: první rok bez záloh, v dalších letech až podle daňového základu za předcházející rok. Příklad: na OSSZ oznámeno podnikání od srpna 2011. Pokud v přiznání za rok 2011 vykážete daňový základ z podnikání (příjmy po odečtení výdajů) do 24.739,- Kč, tak nebudete doplácet pojistné ani platit zálohy v roce 2012. Pokud vykážete daňový základ 24.740,- Kč a vyšší, tak odvedete pojistné 3.662,- Kč a v roce 2012 budete platit zálohy jako OSVČ vedlejší.

8) Kalendářní rok začíná 1. ledna a končí 31. prosince. Hospodářský rok je účetní období, které trvá 12 měsíců, ale nezačíná 1. ledna, ale 1. dne jiného měsíce, například 1. dubna (zdaňujete hospodářský výsledek za období od 1.4. do 31.3.). Možnost účtování v hospodářském roce mohou využít pouze podnikatelé, kteří vedou podvojné účetnictví.

9) Nevím, nesleduji.
IP zaznamenána
Stran: [1]