Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Živnostenský list + autorský honorář + péče o dítě do 7 let věku  (Přečteno 1767 krát)

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den,

moc prosím o radu. Vysvětlím současný stav.
Syn má tři roky a kousek a v září nastupuje do školky na 4 hodiny denně. Mám živnostenský list a provozuji živnost na hlavní činnost, platím sociální pojištění, u zdravotního neplatím zálohy, protože za mě platí pojištění i stát - viz. péče o dítě do 7 let věku.
Nyní se mi naskytla ještě možnost pracovat k tomu na autorský honorář. Jedná se vytovření článků a vložení na internetové stránky. Částka se bude pohybovat max. v řádech několika tisíců za měsíc a bude sražena 15 % daní. Vztahuje se i na toto ta \"nepovinnost\" hradit zálohy na zdravotní pojištění? Musím hlásit na živnostenském úřadě, že budu vykonávat další činnost a to jako autor?
Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud budou autorské honoráře zdaněny srážkovou daní, tak nebudou podléhat zdravotnímu a sociálnímu pojištění, ani je nebudete uvádět v daňovém přiznání.

Činnosti podle autorského zákona nejsou živností, na ŽÚ se nehlásí.

Pokud jste za rok 2010 vykázala kladný rozdíl příjmů a výdajů, tak byste měla platit zálohy na zdravotní pojištění. Jestliže za vás platí ZP i stát, tak nemusíte odvádět zálohy z minimálního vyměřovacího základu, ale jen v takové výši, jaká vyšla v přehledu o příjmech a výdajích, třeba 50,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den Zdeni,

moc děkuji za odpověď.  

Podnikám od letošního ledna, takže zálohy budu platit podle přehledu až příští rok.

Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den
IP zaznamenána
Stran: [1]