Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby  (Přečteno 3353 krát)

radkal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den, měla bych tento dotaz. Manžel je OSVČ, já jsem na MD a budu do ledna 2011 pobírat rodičovský příspěvěk, potom bych se chtěla nahlásit k manželovi jako spolupracující osoba. S manželem máme uzavřenou dohodu o bezpodílovém vlastnictví.
Je možné se nahlásit jako spolupracující osoba, když máme uzavřenu tuto dohodu?

K mateřské si přivydělávám u dvou firem, kde pracuji na dohodu o provedení práce. Mohu mít jako spolupracující osoba své vlastní příjmy? Pokud ano, při sestavování daňového přiznání za rok 2011 budu potřebovat potvrzení od zaměstnavatelů, že mi byla v daném roce vyplacena odměna a její výše? Z odměn za DPP odvádím srážkovou daň. Bude to tak platit i v následujícím roce, kdy budu spolupracující osoba a budu si sestavovat vlastní daňové přiznání? Moc děkuji za odpověď Radka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby
« Odpověď #1 kdy: Listopad 15, 2010 »

Pokud jste manželé, tak můžete být manželovou spolupracující osobou. Nevím, co je dohoda o bezpodílovém vlastnictví, ale spolupráci to nebrání.

Jako spolupracující osoba můžete mít své vlastní příjmy. V daňovém přiznání byste uváděla jen ty odměny za DoPP, ze kterých zaměstnavatel odvedl zálohovou daň. Dohody zdaněné srážkovou daní už se nikde neuvádějí.  To platí letos a bude platit i v příštím roce.

Zvažte, jestli byste neměla u jednoho ze zaměstnavatelů podepsat prohlášení k dani, abyste si uplatnila slevu na poplatníka, takhle odvádíte státu víc peněz, než je nutné.
IP zaznamenána

radkal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby
« Odpověď #2 kdy: Listopad 16, 2010 »

Paní Zdeno, moc vám děkuji za odpověď a prosím ještě o jednu radu, kterou jsem na Vašich stránkách nenašla, možná, že jsem ji přehlédla.
Manžel OSVČ, vede podvojné účetnictví, nemá žádné zaměstnance, majetek má všechen odepsaný, od roku 2008 platí měsíčně leasingové splátky na auto. Od roku 2011 by chtěl přejít na uplatňování výdajů paušálem podle § 7 zákona o DP. Může přejít na paušál, nebo tam je nějaký problém, právě kvůli tomu leasingu? Děkuji moc za odpověď Radka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby
« Odpověď #3 kdy: Listopad 16, 2010 »

Pokud i nadále povede účetnictví, aby mohl po ukončení leasingu zařadit vozidlo do obchodního majetku, tak může uplatnit výdaje procentem z příjmů. Paušální výdaje může uplatnit i poplatník, který vede účetnictví. Nezdaňuje výnosy, ale příjmy.
IP zaznamenána

radkal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby
« Odpověď #4 kdy: Listopad 20, 2010 »

Děkuji moc za odpověď. Moc nám vaše stránky pomáhají Radka
IP zaznamenána

Hana325

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby
« Odpověď #5 kdy: Srpen 15, 2011 »

Dobrý den, může mít OSVČ v III. stupni invalidity spolupracující osobu? A může on sám podnikat na vedlejší činnost?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce u spolupracující osoby
« Odpověď #6 kdy: Srpen 27, 2011 »

Může být spolupracující osobou nebo podnikatelem, případně obojím.
IP zaznamenána
Stran: [1]