Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Prohlášení poplatníka k dani  (Přečteno 12088 krát)

Caroli

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #15 kdy: Duben 05, 2013 »

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na slevu na poplatníka při souběhu podnikání a zaměstnání. Do poloviny měsíce jsem měla podnikání jako hlavní činnost, od 15. v měsíci jsem v zaměstnaneckém poměru a podnikání jsem převedla na vedlejší činnost. V novém zaměstnání jsem podepsala \"růžové prohlášení\" (o něco později než byl nástup, stále však v tom stejném měsíci). Přesto mi však z výplaty za polovinu měsíce byla stržena celá daň, aniž by sleva byla uplatněna. Proč tomu tak je? Jde o chybu nebo to má nějaký důvod, na který se mi zatím nepodařilo přijít?
Mockrát děkuji.
IP zaznamenána

Tomáš Vyskočil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
    • http://www.danovka.cz
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #16 kdy: Duben 05, 2013 »

Zdravím,

podle mého názoru můžete být považována za OSVČ vykonávající vedlejší SVČ až od následujícího měsíce, kdy jste začala pracovat, protože podle zákona Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž po celý měsíc byla vykonávána samostatná výdělečná činnost a současně trvaly skutečnosti, díky nímž může být vaše činnost považována za vedlejší, ve vašem případě zaměstnání (předpokládám, že v měsíci, kdy jste nastoupila jste SVČ vykonávala po celý měsíc). A jelikož asi předpokládám, že jste v zaměstnání i podepisovala nějaké prohlášení, co jste dělala před nástupem do firmy, kde jste zřejmě uvedla, že jste OSVČ, tak předpokládám, že slevu na dani dostanete až od toho následujícího měsíce. Nicméně o slevu na poplatníka za měsíc, kdy jste nastoupila určitě nepříjdete, protože si ji budete moc uplatnit za celý rok, až si budete dělat daňové přiznání kam budete zahrnovat základ daně ze žinvosti a základ daně ze závislé činnosti.

Kolegyně určitě zpřesní, pokud se mýlím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #17 kdy: Duben 05, 2013 »

Možná si mzdová účetní myslela, že jste v daném měsíci byla zaměstnaná u jiného zaměstnavatele, a měla jste u něho podepsané prohlášení. Pokud zaměstnanec mění zaměstnání v polovině měsíce, tak podepíše prohlášení u obou zaměstnavatelů, měsíční slevu však uplatní jen jeden zaměstnavatel, většinou ten první. Jestliže mzdová účetní věděla, že jste OSVČ, tak měla uplatnit slevu, šlo o chybu. Jestli byl příjem zdaněný zálohovou daní, tak o slevu nepřijdete, uplatníte ji při ročním zúčtování (příjmy z podnikání do 6 tis. Kč) nebo ve svém daňovém přiznání.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]