Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Prohlášení poplatníka k dani  (Přečteno 12087 krát)

petakapo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prohlášení poplatníka k dani
« kdy: Srpen 08, 2011 »

Dobrý den,

ráda bych Vás tímto požádala o radu, týkající se potřebných dokumentů k nástupu do nového zaměstnání.

Od 08/2010 jsem v evidenci ÚP (5 měsíců jsem pobírala podporu).
V 01/20111 jsem byla na DPP u zaměstnavatele X a podepsala jsem u něj Prohlášení poplatníka k dani na rok 2011.
V 02 a 03/2011 jsem byla na DPP u zaměstnavatele Y a podepsala jsem Prohlášení poplatníka k dani na rok 2011.

Nyní to vypadá, že bych měla od 1.září nastoupit na HPP do nového zaměstnání. Zajímá mě tedy, jak postupovat.
Předpokládám, že zde budu podepisovat další Prohlášení poplatníka.

Měla bych tedy zajít za oběma zaměstnavately a zrušit u nich od 1.září uplatňování slevy na dani (kde a jak se změna zaznamenává? - přímo ve formuláři Prohlášení poplatníka, které jsem tam tehdy podepsala), nebo jim mohu předložit či zaslat svou žádost o zrušení písemně?.
Mám si také u nich vyžádat potvrzení o příjmu, který jsem tam měla nebo mi stačí výplatní pásky, které mi dali?
Co po mě bude nový zaměstnavatel požadovat?

Zatím děkuji Pavla
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #1 kdy: Srpen 08, 2011 »

Předpokládám, že jste u X měla příjmy jen v lednu, a u Y jen v únoru a březnu, dál Vám tedy ani jeden z nich neměl slevu na dani díky podepsanému prohlášení z čeho uplatňovat.
U nového zaměstnavatele podepíšete od září nové prohlášení, od X a Y si vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2011, a je na Vás, zda tato potvrzení dáte do 15. února novému zaměstnavateli, aby udělal vyúčtování daně, nebo zda budete sama podávat daňové přiznání na finanční úřad. Jana
IP zaznamenána

petakapo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #2 kdy: Srpen 09, 2011 »

Dobrý den,

děkuji Vám paní Jano za briskní odpověď.
Ještě se Vás zeptám, zda-li jsem povinna podat daňové přiznání za rok 2011, když jsem si na výše zmíněných DPP vydělala celkem asi 10 tis.Kč.
(jsem bezdětná, nezdanitelné položky nemám)?

Děkuji P.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #3 kdy: Srpen 09, 2011 »

Dle mého názoru je pro Vás jednodušší požádat zaměstnavatele, u kterého jste zaměstnaná k 31.12. o roční zúčtování daně, tak jak popsala Jana. Daňové přiznání nejste povinna ve Vašem případě podávat a Vaše daňová povinnost je tím považována za splněnou. Já si ale myslím, že roční vyúčtování, nějakým způsobem (přes zaměstnavatele nebo formou DP), je pro Vás finančně výhodnější, protože si uplatníte slevu na poplatníka za celý rok, i když jste měla příjmy jen některé měsíce roku.
IP zaznamenána

petakapo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #4 kdy: Srpen 10, 2011 »

Dobrý den paní Marie, velmi Vám děkuji za poskytnuté informace.
S pozdravem Pavla
IP zaznamenána

1laila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #5 kdy: Leden 23, 2012 »

Dobrý den,

od září 2011 jsem zaměstnána na HPP. Ještě jsem nepodepsala růžové prohlášení. Chci se zeptat, zda jsem tím nějak pochybila. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #6 kdy: Leden 23, 2012 »

Dobrý den

Zádná tragédie to není. Pouze Vám nebyla uplatněna sleva na poplatníka. Zajděte za mzdovou účetní a požádejte o formulář (pokud ho nebude mít, vyzvedněte jej v podatelně finančního úřadu), vyplnte, že uplatnujete slevu na poplatníka - případně další slevy dle Vaší konkrétní situace a PODEPISTE.(Doporučuji co nejdřív, ale nejpozději do 15.2.) Při ročním zúčtování se podepsané prohlášení zohlední a sleva Vám bude vrácena formou přeplatku ve mzdě. Ještě doplním, že pro roční zúčtování musíte doložit, co jste dělala leden až srpen 2011. Pokud jste byla např. evidována na úřadu práce, tak Vám tam vystaví potvrzení o evidenci, pokud jste byla třeba jen část roku zaměstnána jinde, tento zaměstnavatel je také povinen vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech, které odevzdáte mzdové účetní.
IP zaznamenána

Maječka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #7 kdy: Únor 14, 2012 »

Citace: JANAA
Předpokládám, že jste u X měla příjmy jen v lednu, a u Y jen v únoru a březnu, dál Vám tedy ani jeden z nich neměl slevu na dani díky podepsanému prohlášení z čeho uplatňovat.
U nového zaměstnavatele podepíšete od září nové prohlášení, od X a Y si vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2011, a je na Vás, zda tato potvrzení dáte do 15. února novému zaměstnavateli, aby udělal vyúčtování daně, nebo zda budete sama podávat daňové přiznání na finanční úřad. Jana
Dobrý den.
Příklad: 3.1. 2012 podepsal poplatník Prohlášení k dani na rok 2012 bez časového omezení. Od 1.5. 2012 změní zaměstnavatele a také u něj podepíše Prohlášení na rok 2012 od 1.5.2011.

Jestli tomu tedy dobře rozumím, tak nemusím u předchozího zaměstnavatele ukončovat \"platnost\" Prohlášení k daní a stačí pouze to, že už nemám od něj žádné příjmy.
Samozřejmě vím, že Prohlášení můžu mít podepsáno pouze u JEDNOHO zaměstnavatele/měsíc.
Nenapadá mě způsob, jakým by se dalo přijít na omyl nebo neznalost, kdyby někdo uplatnil slevu na poplatníka u dvou subjektů, se kterými má uzavřenou DPP. Děkuju za objasnění.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #8 kdy: Únor 14, 2012 »

Není nutné ukončovat platnost prohlášení u předchozího zaměstnavatele. Prohlášení můžete mít ve stejném měsíci podepsané u dvou zaměstnavatelů, ale zaměstnavatelé musejí následovat ZA SEBOU (nelze mít podepsáno u dvou zaměstnavatelů současně), slevu na dani ale můžete uplatnit jen u jednoho. Také nevím, jak by se dalo odhalit, že máte podepsáno u dvou zaměstnavatelů současně, pokud to sama neprozradíte, například podáním daňového přiznání, ke kterému přiložíte potvrzení od obou zaměstnavatelů.
IP zaznamenána

v_e_r_u_n

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #9 kdy: Březen 26, 2012 »

Pořád tomu přesně nerozumím, mohla bych se ještě zeptat?
Přítel má jít pracovat na dohodu o provedení práce do jisté firmy, ještě teď v březnu...už tam jednou brigádně pracoval, v roce 2011...tam by chtěl podepsat prohlášení, ať může uplatnit slevu na poplatníka....avšak má slíbenou práci na HPP (čeká se, až se v té firmě dokončí stroj, na kterém bude pracovat), ale neví kdy to bude (zda třeba již v dubnu, či květnu, popřípadě později). Poté, co nastoupí na HPP již nebude mít příjem z té DPP.
Ta první firma, kde má jít na DPP, ji chce s ním podepsat do konce roku 2012, to je v pořádku. Ale spíše nevíme, jak s tím prohlášením. Má ho normálně podepsat s tím, že až pude k novému zaměstnavateli, tak podepíše další u něj? Vím, že nemohou být podepsány dvě současně, ale jak se to pak dělá? vyplňují se tam měsíce odkdy podepsal prohlášení u prvního zam-tele (například kdyby to vyšlo jen na březen a duben - tak se tam  napíše prohlášení jen od 3-4/2012??)
Nebo prostě podepíše u prvního zam-tele, pak nastoupí k druhému, tam také podepíše a vše je v pořádku, nikde se nic neruší a nedoplňují měsíce (u prvního zam-tele) a pak jen při ročním zúčtování musí k 15.2.2013 doložit svému zaměstnavateli na HPP (pořád tomu stejnému) příjmy z DPP za rok 2012?

Nevíme si s tím rady a první firma má účetní až v Praze (a my jsme z Moravskoslezského kraje), takže nám s tím ve firmě nikdo bohužel neporadí.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #10 kdy: Březen 27, 2012 »

Podepište normálně napřed u prvního zaměstnavatele a po nástupu do HPP u druhého zaměstnavatele. Až nastoupíte do HPP, tak oznamte prvnímu zaměstnavateli (buď dopisem, nebo změnou v části II prohlášení), že od měsíce .............. uplatňujete nárok na slevu u jiného plátce.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #11 kdy: Červenec 01, 2012 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se postupuje v případě že byl někdo do 6/2012 OSVČ a teď nastupuje jako zaměstnanec na HPP má podepsat prohlášení poplatníka u zaměstnavatele nebo nemusí a na konci roku udělá klasicky přiznání a pak od 1/2013 už pak normálně prohlášení podepíše a už se bude postupovat klasicky!?! Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #12 kdy: Červenec 01, 2012 »

Dobrý den. Od července může normálně podepsat Prohlášení a postupovat klasicky. Za rok 2012 obdrží tato OSVČ od zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde měl již uplatněnou slevu na dani za měsíce 7-12. Vše započítá do svého DPFO, protože má povinnost podat přiznání, jelikož 6 měsíů (minimálně) podnikal. Pokud Prohlášení nepodepíše, uplatní slevu na poplatníka za celý rok v rámci svého DPFO.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #13 kdy: Leden 17, 2013 »

Dobrý den,

nechávám podepisovat Prohlášení č.21. Kam dopisujete \" k 01.01.2013 nejsem poživatelem starobního důchodu\" ? A necháváte dopisovat u všech,
i když už podle R.č. je jasné, že nemůže starobní důchod pobírat ?

Vzor č.22 ještě nechci použít, jelikož na č.21 mám ještě volno pro 2 roky.

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #14 kdy: Leden 17, 2013 »

Dobrý den, navrhuji dopsat do změn: Prohlašuji, že  k 1. lednu 2013 nepobírám starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

Dopsala jsem jen u jedné starší paní. Ostatní jsou tak mladí, že u nich starobní důchod (ani předčasný) nepřipadá v úvahu.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2