Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platba soc. a zdrav. pojištění u důchodců, kteří podnikají.  (Přečteno 2816 krát)

Jan Lankočí

  • Host

Jsem důchodce (63 let) a pobírám důchod, ale mám od února t.r. živnost. list na ubytovací služby, které provozuji na své rekreační chalupě.
Zatím budu mít minimální příjmy (asi jen do 25 tis. v tomto roce). Z čeho se vypočítávají odvody pro soc. a zdrav. pojištění, pokud je jako důchodce musím platit a jaká je pro mne jako důchodce výše daně z příjmů ?

Díky za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Odvody na zdravotní a sociální pojištění se vypočítávají z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Více o zdravotním pojištění zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
jste pojištěncem, za kterého je plátcem zdravotního pojistného i stát. Pokud jste uvedl příjem už po odečtení výdajů, pak odvedete na zdravotním pojištění 1.688,- Kč.

Sociální pojištění platíte až v případě, že rozdíl příjmů a výdajů dosáhne hranice pro povinnou účast na pojištění. Letos je to částka 51.744,- Kč (4.312,- Kč za měsíc podnikání) a pokud jste oznámil zahájení samostatné výdělečné činnosti v únoru, tak počítejte s částkou 47.432,- Kč.  Z 25 tisíc nebudete platit nic, ale nezapomeňte odevzdat přehled o příjmech a výdajích. Pro účely sociálního pojištění budete považován za OSVČ vedlejší - více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Z takto nízkých příjmů nebudete platit žádnou daň z příjmu. Daňovou povinnost bohatě pokryje základní sleva na poplatníka, kterou od letošního roku mohou uplatnit i starobní důchodci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

A ještě něco: pokud byste neposkytoval ubytovací služby na základě živnostenského oprávnění, ale pouze pronajímal nemovitost, nebo její část, pak byste si nemusel lámat hlavu se zdravotním a sociálním pojištěním. Příjmy z pronájmu nepodléhají odvodům pojistného.
IP zaznamenána
Stran: [1]