Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: mala organizace  (Přečteno 4326 krát)

Michaela

  • Host
mala organizace
« kdy: Červenec 22, 2008 »

Dobrý den, byla jsem už na dvou klientských centrech sociálního zabezpečení, ale bohužel mi nikde neodpověděli. Chceme začít podnikat. Zatím jsme vše řešili tak, že máme všichni živnostenské listy. V současné době přemýšlíme o založení právnické osoby \"s.r.o.\". Firma nebude mít zaměstnance, všichni si budeme danit příjmy na základě mandátní smlouvy. Nevím, zda se zde mohu vůbec ptát, ale musí být tato pravnická osoba přihlášena k sociálnímu, nemocenskému a zdravotnímu pojištění? Děkuji za odpověď. Michaela
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
mala organizace
« Odpověď #1 kdy: Červenec 26, 2008 »

Právnická osoba se přihlašuje na OSSZ až tehdy, kdy začne zaměstnávat prvního zaměstnance, nebo začne jednatelům či společníkům vyplácet odměny za práci pro společnost, které podléhají pojistnému (například odměnu jednateli).
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
mala organizace
« Odpověď #2 kdy: Červenec 28, 2008 »

To je mimochodem zajímavá otázka, protože jem četl výklady obchodního zákona, podle kterých je S.R.O. dokonce povinna platit svému jednateli odměny. Tedy nestačí jen s jednatelem uzavřít mandátní smlouvu, ale je přímo povinností uzavřít Smlouvu o výkonu funkce jednatele a vyplácet odměnu (což je obchodněprávní vztah, nikoli pracovněprávní), viz §66 odst. 2 obch. zák.

Ona i ta mandátní smlouva je samozřejmě obchodněprávní vztah a v tomto vztahu přece nelze pracovat zdarma :) Takže nějaká odměna tam být musí.

Na jednatelskou funkci nelze uzavřít PP, DPČ ani DPP, protože to není pracovněprávní vztah. V jednatelské smlouvě lze ale uvést, že jednatel vykonává svou funkci třeba jen 2 hodiny týdně, podle toho mu poskytnout odměnu a vyplatit ji jednorázově třeba 1 x ročně, protože s měsíčním vyplácením je spojena vysoká administrativa.

V ostatním čase osoba, která je shodou okolností i jednatel, vykonává pro S.R.O. také jinou práci, na kterou s ní lze uzavřít třeba DPP.

Jednatelská odměna se potom počítá stejně jako mzda (§6 odst. 1b zák. o daních z příjmů), tedy platí koeficient 1,0 hrubá - 1,35 superhrubá, z toho odvádět SP a ZP.  Z částky do 5000 Kč se neodvádí SP a ZP, takže když v Jednatelské smlouvě dáme jednateli jednorázovou odměnu 4999 Kč, nepodléhá SP+ZP.

Společníci S.R.O. mimochodem mohou na jednatele uvalit zákaz konkurence, ale pokud jste sama společník a jednatel, tak to dělat nebudete. Pak je taky problém, když jednatel je současně živnostník (má ŽL) a ?svému? S.R.O. fakturuje, tak naše úřady to vnímají jako vyvádění zisků, což může být problém.

Totéž, pokud by si společníci pouze vypláceli podíly na zisku (zdanění 15 %), tak úřady by to mohly napadnout a doměřit pojištění. Jiná věc je, pokud společník má zaměstnání nebo je OSVČ, to pak úředníkům můžete říct, že máte příjmy jinde, které vám k životu stačí a podíl v S.R.O. je jen taková bokovka :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
mala organizace
« Odpověď #3 kdy: Červenec 31, 2008 »

Nemyslím si, že by  jednatel nutně musel pobírat odměnu. Sice to moc nehraje s ustanovením § 66/2 ObchZ, ale ona také ještě musí o odměně jednateli rozhodnout VH a pokud nerozhodne ...

Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že z odměny jednatele se do částky 5 tis. Kč neodvádí SP a ZP. Sociální pojištění se nemusí odvádět z odměny nižší, než 400,- Kč/měs., totéž platilo do loňského roku i u zdravotního pojištění. Od roku 2008 už je třeba odvést ZP i z částky nižší, než 400,- Kč.
IP zaznamenána

Michaela

  • Host
mala organizace
« Odpověď #4 kdy: Srpen 13, 2008 »

Dekuji Vam za diskusi :)))
IP zaznamenána
Stran: [1]