Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální a zdravotní pojištění  (Přečteno 3077 krát)

Zdenka Doležalová

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění
« kdy: Červenec 03, 2008 »

Slyšela jsem, že od 1.1.2008 je sociální a zdravotní pojištění nedaňový výdaj.
Platí to pro všechny tyto platby?
1) SP a ZP, které se strhává zaměstnanci ze mzdy
2) SP a ZP, které platí organizace za zaměstnance (35 %)
3) SP a ZP, které si platím já jako OSVČ
Nebo se to týká pouze bodu č.3 ?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: Červenec 04, 2008 »

Týká se to pouze bodu č. 3.
Pojistné za zaměstnance uplatňujete jako daňový výdaj (za předpokladu, že uplatňujete skutečné výdaje, nikoliv paušál) podle § 24/1/f) ZDP:
f) pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem podle zvláštních právních předpisů ....
IP zaznamenána

Marika21

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #2 kdy: Srpen 12, 2008 »

Dobrý den, uvažuji o podnikání - výuka jazyka v mimoškolních zařízeních a zajímá mě, zda musím platit soc. a zdravotní poj. jelikož jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek 20 hod. týdně - zde platím soc. a zdrav. poj. v plné výši i když moje mzda nedosahuje díky omezenému počtu hodin minimální hrubé mzdy, tj. 8000 měsíčně. Mám možnost učit na jazykové škole na živnostenský list, moje činnost však nebude posuzována jako vedlejší, když můj příjem ze zaměstnání nedosahuje výše minimální mzdy, zároveň ale nevydělám na živnostenský list tolik, abych mohla platit soc. a zdrav. poj. - tzn. měsíční minimální zálohy, jelikož učením vydělám tak 8000-9000měsíčně. Pojištění tedy platím v zaměstnání a zajímá mě, zda bych i přesto musela každý měsíc platit zálohy, které dohromady činní kolem 3000 - v tom případě bych moc nevydělala, nebo zda bych pojištění doplatila až na konci roku podle výše příjmu, popřípadě by mě zajímal Váš názor, zda má cenu do toho jít a na kolik by mě vyšlo to pojištění, kdyby se počítalo na konci roku. Výdaje bych určitě počítala procentem, dočetla jsem se zde, že by to mělo být 50% příjmu, z této mé, neřemeslné činnosti. Doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně a předem moc děkuji za odpověď a cenné rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #3 kdy: Srpen 13, 2008 »

SP:  budete platit minimální pojistné, neboť nemáte dostatečný příjem ze zaměstnání, abyste mohla být považována za OSVČ vedlejší. Není zde možnost doplatit na konci roku podle výše příjmů.

ZP:  za rok 2008 budete moci doplatit pojistné až podle skutečných příjmů, pojistné z minimálního vyměřovacího základu odvádí zaměstnavatel. Od roku 2009 byste podle mého názoru měla platit i zálohy na zdravotní pojištění jako OSVČ a to i přesto, že za vás odvádí pojistné z minimálního vyměřovacího základu zaměstnavatel. Jestli budete mít na ŽL vyšší příjem, než ze zaměstnání, pak bude podnikání vaším hlavním zdrojem příjmů a zaměstnání zdrojem vedlejším. Nevím ale, jestli zdravotní pojišťovna vůbec kontroluje hlavní a vedlejší zdroje příjmů, raději si to ověřte u své ZP.

Orientační výpočet:
Příjmy 2008 (4*8.500 - pokud dostanete do 31.12.08 zaplaceno i za prosinec) 34.000 - 17.000 (výdaje 50%) = 17.000.
Vyměřovací základ pro ZP = 8.500, z toho pojistné 13,5% = 1.148,- Kč k doplacení spolu s přehledem za rok 2008.
Vyměřovací základ pro SP = 21.560, z toho pojistné 29,6% = 6.382,- k placení (pokud byste byla OSVČ vedlejší, pak byste neplatila nic).

Šla bych do toho pouze tehdy, když bych měla jistotu, že si v zaměstnání vydělám alespoň 96 tisíc za rok, abych mohla být pro účely SP považována za OSVČ vedlejší.

Odpovídalo by se mi lépe, kdybyste místo zakládání nového threadu  navázala na svůj původní dotaz
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=600&p=1
IP zaznamenána
Stran: [1]