Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální pojištění  (Přečteno 2097 krát)

bauerová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
sociální pojištění
« kdy: Srpen 02, 2011 »

Dobrý den. Pracovala jsem jako OSVČ. pravidelně jsem si platila pojistné. Nyní jsem činnost OSVČ ukončila, žiji z renty, protože jsem dříve pracovala jako hasička, na úřadu práce nejsem hlášena jako uchazeč. Jsem povinna platit si sociální pojištění?
   Děkuji
       M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění
« Odpověď #1 kdy: Srpen 02, 2011 »

Pokud kromě renty nemáte žádné příjmy, tak nemusíte platit sociální pojištění. Nejste ovšem důchodově pojištěna, toto období se nezapočítá jako odpracovaná doba při výpočtu nároku na důchod.
IP zaznamenána

Amarilla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
sociální pojištění
« Odpověď #2 kdy: Srpen 23, 2011 »

Dobry den,
4.9. prestavam byt studentem. Mam zivnostensky list, ale vydelek z teto cinnosti je velmi nizky. Je mi 25 let a od ledna bych se zase chtela vratit ke studiu. Jsem povinna platit zalohy na socialni pojisteni nebo mi tato povinnost vznika jen pokud za ty 4 mesice, ktere nejsem student vydelam castku presahujici urcitou hranici? A existuje pak moznost tuto povinnou castku doplatit zpetne Vysi budouciho mesicniho vydelku se podle meho odhadu bude pohybovat do 10.000.
Dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění
« Odpověď #3 kdy: Srpen 29, 2011 »

Pokud do 4.9.2011 nepřerušíte podnikání, tak se od září stáváte OSVČ hlavní a budete odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na výši příjmů.
IP zaznamenána

sheep

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
sociální pojištění
« Odpověď #4 kdy: Září 26, 2011 »

dobrý den, doufám že nevadí, když dotaz položím sem, ale s tématem souvisí, tak snad ne, hodně čtu, že sociální není povinné, ale doba co nebudu platit se nezapočítá do důch. , doma mi je zase řečeno že soc. pojistění je povinné pro všechny a při jeho neplacení narůstá dluh, pokud to já dobře chápu, jsem povinen platit pokud jsem OSVČ, podnikatel, či zaměstnanec, pokud se však odhlásím jako nepracující což v téhle době jsem povinost platit soc. pojištění odpadá?? Dál je tu tenhle článek, ve kterém se taky píše že je povinen platit \"každy\", mohl by mi to někdo osvětlit? díky! sheep

http://www.ipodnikatel.cz/Socialni-zabezpeceni/jak-postupovat-kdyz-nezaplatite-socialni-pojisteni.html
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění
« Odpověď #5 kdy: Září 27, 2011 »

Chápete to dobře. Pokud jste oznámil na OSSZ přerušení samostatné výdělečné činnosti a nemáte žádné příjmy, které podléhají odvodům na sociální pojištění, tak nemusíte platit pojistné.
V uvedeném článku píší nesmysly, zřejmě si to popletli se zdravotním pojištěním. Nevím, proč by měl za důchodce platit stát sociální (tj. důchodové) pojištění:-)
IP zaznamenána

sheep

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
sociální pojištění
« Odpověď #6 kdy: Září 28, 2011 »

Ok, děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]