Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: SP a ZP v mém případě  (Přečteno 1463 krát)

toblam

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
SP a ZP v mém případě
« kdy: Září 20, 2011 »

Dobrý den, moc bych prosil o odpověd, tady se stále ptají na platbu sp a zp když člověk má podnikání jako vedlejší, já bych se rád optal jak je to v tém případě když: mam živnosták, platím sp a zp každý měsíc ale teď od září jsem si našel přivýdělek - poloviční pracovní uvazek - a budu (vlastně už jsem od začátku září) k tomu mému podnikání i zaměstnanec. Zaměstavatel bude za mě z té mé výplaty odvádět nějaké sp a zp ale co já mam dál platit?? I když to bude platit on (odhaduju nějaké procenta z té vydělané výplaty od něho) , mam to platit i já jak to platím doted každý měsíc tu částku která je daná?? Našel jsem si jen to sp a minimální výdělek- za lonský rok splnuju limit pod 59 tisíc čistého, takže do konce roku (přesněji do dalšího podání přehledu) sp nemusím. Odhaduji že pro příští rok se částka 59.000 asi třeba lehce změní, takže asi nemá smysl sledovat příjmy do konce roku abych to nepřekročil a také příští rok sp neplatil..-?:-)) Ale jak mam platit zp??? A příští rok když bych překročil 59.000 tak jak sp a zp??
Předem moc moc děkuji za odpověd
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
SP a ZP v mém případě
« Odpověď #1 kdy: Září 21, 2011 »

Pokusím se vyjádřit k tomu ZP. Pokud Váš poloviční úvazek pokryje odvod na ZP alespoň v minimální výši, nemusíte platit zálohy jeko OSVČ a doplatíte vše najednou, po podání Přehledu za rok 2011. Jestli ale nedosahujete odvodu na ZP ze zaměstnání alespoň 1080,- Kč, tak jste povinen pokračovat v platbách jako dosud.
IP zaznamenána

toblam

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
SP a ZP v mém případě
« Odpověď #2 kdy: Září 21, 2011 »

Marie66: díky za odpověd, ale nejak jsem nepochopil v čem je jako výhoda-? mam to platit průběžně nebo pak vše najednou-? ta platba pak vše najednou mi přijde možná ještě horší než průběžně:-)  
Já myslel jestli třeba tam není v mém případ nějaká výhoda, třeba nižší sazba, nebo vubec to neplatit (když to bude platit i zaměstnavatel) nebo tak něco :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
SP a ZP v mém případě
« Odpověď #3 kdy: Září 21, 2011 »

Nejlépe uděláte, když si zajdete na pobočku své zdravotní pojišťovny a na OSSZ, tam dostanete kvalifikované rady.

Sociální pojištění: pokud jste v roce 2010 podnikal celý rok a vykázal jste daňový základ nižší, než 56.901,- Kč, tak byste mohl přestat platit zálohy. Pokud byl daňový základ vyšší, tak byste platil zálohy vypočtené pro OSVČ vedlejší.

Zdravotní pojištění: pokud je příjem ze zaměstnání vyšší, než příjem ze živnosti (samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem příjmů), tak můžete přestat platit zálohy.  
Pokud je příjem ze živnosti vyšší, než za zaměstnání, pak i nadále platíte zálohy na ZP ve výši 1.670,- Kč měsíčně. Jsou to jen zálohy, které budete vyúčtovávat.. Dále bude záležet na tom, zda zaměstnavatel bude odvádět pojistné alespoň z minimální mzdy a to i v případě, že budete dosahovat nižších příjmů. Pokud ano, tak v měsících, kdy odvedl pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance, nemusíte odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu platného pro OSVČ. Správnou výši pojistného vypočítáte až v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2011. Za měsíce 01 až 08/2011 zůstane zdravotní pojišťovně alespoň minimální pojistné 1.670,- Kč/měs., za měsíce 09 až 12/2011 vypočítáte pojistné jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů.
IP zaznamenána
Stran: [1]