Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dotazy k živnosti  (Přečteno 2486 krát)

Martin123

  • Host
Dotazy k živnosti
« kdy: Červenec 02, 2008 »

Dobrý den, mám několik dotazů ohledně živnost. podnikání jako vedlejší činnost.
1.    můžu mít předmět činnosti stejný jako má zaměstnavatel u kterého pracuji na HPP (má více předmětů činnosti)?  V pracovní smlouvě nemám nic o tom že nemůžu pracovat ve stejném oboru.
2.    Chci uplatňovat výdaje paušálně. Je vhodné být plátcem DPH? Zákazníci budou plátci DPH.  Obrat nedosáhne 1 mil Kč. Budu mít nárok na odpočet (když uplatňuji paušál)? Jakým způsobem? Jsou pro mě nějaké výhody když budu plátce DPH?  
3.    Musím mít zřízený podnikatelský účet?
Děkuji Martin
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotazy k živnosti
« Odpověď #1 kdy: Červenec 02, 2008 »

1. Pokud je vaše samostatná výdělečná činnost shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, pak ji můžete vykonávat jen s jeho předchozím písemným souhlasem - povinnost upravuje § 304 zákoníku práce.

2. Způsob uplatnění výdajů (skutečné nebo paušální) nemá vliv na možnost uplatnění odpočtu DPH, odpočet uplatníte na základě daňových dokladů, povedete evidenci uskutečněných a přijatých plnění podle § 100 zákona o DPH. Žádné zvláštní výhody v dobrovolném plátcovství nevidím.

3. Nemusíte mít zřízený podnikatelský účet.
IP zaznamenána

Martin123

  • Host
Dotazy k živnosti
« Odpověď #2 kdy: Červenec 02, 2008 »

Děkuji za odpovědi, ještě se chci zeptat jak (kdo) se kontoluje jestli mám souhlas od zaměstnavatele, zda mohu podnikat ve stejném předmětu činnosti, kde se souhlas předkládá?
Děkuji Martin
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotazy k živnosti
« Odpověď #3 kdy: Červenec 03, 2008 »

Souhlas zaměstnavatele nikde nepředkládáte. Zaměstnavatel by si vás mohl zkontrolovat  nahlédnutím do živnostenského rejstříku, který je veřejně přístupnou listinou a kde je uveden obor vašeho podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]