Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student, příjmy podle § 10 - soc. a zdrav. pojištění, registrace(?)  (Přečteno 1172 krát)

LStary

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,
potřeboval bych se poradit ohledně (ne)placení sociálního a zdravotního pojištění a též o případném provedení registrace na placení sociálního a zdravotního pojištění. Jsem student (do 26 let) denní formy studia Bc. stupně. Mám příjmy podle § 10, které však v současnosti nepodléhají zdanění (prodej cenných papírů při splnění časového testu 6 měsíců). Chtěl bych však začít s aktivnějším obchodováním, a tedy prodejem cenných papírů bez splnění časového testu 6 měsíců. Je mi jasné, že jsem povinen podat DP, nejsem si však jist sociálním a zdravotním pojištěním. Domnívám se, že jsem jako fyzická osoba s příjmy podle § 10 osobou bez zdanitelných příjmů. Není mi však jasné, jestli jsem povinen se přihlásit k placení SP a ZP. Příjmy podle § 10 se nestávají základem pro výpočet SP a ZP, což znamená, že bych měl zřejmě(?) platit minimální zálohy na SP a ZP. Avšak při nízkých příjmech by placení těchto minimálních částek na SP a ZP v podstatě znamenalo, že bych své příjmy přeplácel pojištěním a sám se tak dostával do minusu. Chtěl bych se tedy zeptat, zda jsem jako student povinen provádět nějakou registraci na placení sociálního a zdravotního pojištění, nebo zda za mě bude po dobu mého řádného studia příslušné částky platit stát a já jsem například pouze povinen doložit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu spolu s jistým formulářem potvrzení o studiu. Nemám živnostenský list, investuji své osobní finance.
Děkuji za případné odpovědi, Lukáš Starý
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Příjmy podle § 10 ZDP nepodléhají odvodům na zdravotní ani sociální pojištění. Z pohledu ZP a SP nejde o samostatnou výdělečnou činnost, nemusíte se tedy nikde registrovat a odvádět pojistné. Po dobu studia až do dovršení věku 26 let za Vás bude plátcem zdravotního pojištění stát, poté si budete platit ZP sám jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]