Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zařazení auta do obch.majetku  (Přečteno 2356 krát)

Milena Jurášková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zařazení auta do obch.majetku
« kdy: Červenec 19, 2011 »

Dobrý den,
jsem OSVČ a ráda bych se zeptala, zda můžu do obchodního majetku zařadit osobní automobil, který máme s manželem ve společném jmění, ale v TP je zapsán manžel nebo musím auto přepsat na mne, abych byla majitelem vozu? Můžu v tomto případě uplatnit paušální výdaj ve výši 4000 Kč/měs a do výdajů zahrnovat 80% z oprav na vozidle, dálniční známky apod. (kromě výdajů na pohonné hmoty a parkovného)?
Moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zařazení auta do obch.majetku
« Odpověď #1 kdy: Červenec 25, 2011 »

Pokud je automobil součástí společného jmění manželů, tak jej můžete se souhlasem manžela zařadit do svého obchodního majetku. Přepis v TP není nutný. Plátcem silniční daně bude manžel (bude podávat přiznání k dani silniční), zaplacenou silniční daň si uplatníte ve svých výdajích podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů. Můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu, který zahrnuje spotřebu PHM a parkovné. Všechny ostatní výdaje (odpisy, opravy, pojištění, dálniční známka) kromě daně silniční se pak krátí o 20%.
IP zaznamenána

Milena Jurášková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zařazení auta do obch.majetku
« Odpověď #2 kdy: Červenec 25, 2011 »

Moc Vám děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda můžu pokračovat v odpisování automobilu, které zahájil manžel než skončil s podnikáním? Manžel s podnikáním skončil a já začala ve stejný den a chybí ještě dva roky odepisování.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zařazení auta do obch.majetku
« Odpověď #3 kdy: Červenec 27, 2011 »

Ano, v souladu s ustanovením § 30 odst. 10 zákona o daních z příjmů budete pokračovat v odpisování, které zahájil manžel.
IP zaznamenána

Milena Jurášková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zařazení auta do obch.majetku
« Odpověď #4 kdy: Červenec 27, 2011 »

Moc děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zařazení auta do obch.majetku
« Odpověď #5 kdy: Červenec 27, 2011 »

Nemáte zač-)
IP zaznamenána
Stran: [1]