Témata > Registrace plátce DPH

dph před registrací

(1/7) > >>

Pegasek:
jsem OSVČ, živnost od 17.3.2011,registrace od 1.4.2011, mám pár došlých faktur a výdajových dokladů s datem 3/2011, chtěla bych si je nárokovat v II.Q.2011, vím, že  to patří na řádek 45 v přiznání, ale není mi jasné jaké uvedu datum dph, když budu dané doklady evidovat do závazků v počítači?Jestli DUZP uvedené na faktuře nebo neuvedu žádné? Děkuji

Zdena:
Předpokládám, že hodláte uplatnit nárok na odpočet daně z obchodního majetku podle § 79 zákona o DPH. Při vzniku závazku jste ještě nebyla plátcem, takže si zadejte doklady do závazků jako neplátce. Nárok na odpočet při změně režimu si uplatníte až na základě inventury obchodního majetku ke dni registrace, nejlépe vnitřním dokladem.

Pegasek:
Dobrý den paní Zdeno, moc děkuji za odpověď, jen mám ještě jednu otázku. Př.:Budu si takto uplatňovat fa na částku 20000,-, základ 16 tis a dph 4 tis. já si zadám do závazků fa s částkou 20 tis, dph uplatním na řádku 45,ale jestli správně uvažuji, tak do daně z příjmu by mi mělo vstoupit jen 16 tis,ne?Děkuji zta odpověď.

Zdena:
Pokud uplatňujete nárok na odpočet, tak do daně z příjmů vstupuje jen 16 tis. Kč. Jestli budete zpětně opravovat závazky (rozdělíte na základ daně a daň), tak budete mít daň z příjmů v pořádku. Pokud byste uplatňovala nárok na odpočet na základě inventury a vnitřního dokladu (pořízení zboží nebo jiného majetku kromě hmotného zůstalo ve výdajích včetně DPH), tak byste o vrácený odpočet zvýšila příjmy nebo snížila výdaje. U hmotného majetku se buď sníží jeho pořizovací cena, nebo zvýší příjmy.

Pegasek:
Děkuji paní Zdeno za rychlou odpověď, takže já teď uplatním celých 20 tis, nárok na odpočet dph(4tis) uplatním na základě inventury a na konci roku při daňovém přiznání můžu ty 4 tis uvést v příloze č. 1 tab E - úpravy zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji a co uvedu do textu?Odpočet dph před registrací §79?
Mohu stejně postupovat i v případě, když bych měla fakturu s datem před registrací na majetek do 40 tis?Já myslím, že ano.
Děkuji

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi