Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student nestudent - začátky  (Přečteno 826 krát)

Aisha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Student nestudent - začátky
« kdy: Červenec 08, 2011 »

Dobrý den,
prosím, mějte se mnou trpělivost. :) Určitě tu podobné dotazy zazněly několikrát, ale čím víc hledám a čtu útržkovité informace, tím víc jsem zmatená. Byla bych Vám moc vděčná, kdybyste mi někdo poradil.
Je mi 18 let, v lednu jsem musela ukončit studium na SŠ a již půl roku jsem vedena na ÚP jako nezaměstnaná. Rozhodla jsem se, že ten půlrok využiji nějak smysluplně a dokončila jsem kurz na poradce v oblasti wellness. Problém je v tom, že jsem tento měsíc zapomněla jít na ÚP na obvyklou schůzku (z důvodu opravdu velkého stresu, se mi to prostě vypařilo z bedny a jelikož nemám výmluvu...) a s největší pravděpodobností budu z evidence vyřazena. Současně doma není nejlepší atmosféra a tak se snažím, co nejrychleji vypadnou od matky a postavit se na vlastní nohy. A tak mi do karet hraje dokončený kurz, mám tedy v úmyslu začít podnikat v oboru wellness. Problém je však v tom, že od září začínám být opět studentem SŠ a teď prostě potřebuji si vydělat nějaké ty peníze na živnost, zaplacení nájmu, jídla, počátečních výdajů do školy...které mi prostě nikdo nedá. Ráda bych začala pracovat již teď. Bohužel nemám živnostenský list a chci si jej udělat až nejdříve v září, abych mohla podnikat rovnou na volnou živnost (kvůli SŠ). A tady mi vyvstává problém, když nemám živnostenský list, budu vyřazena z evidence ÚP a potřebuji začít co nejdříve...bylo by vůbec legální pracovat pár měsíců bez živnosti jen v zájmu přivýdělku. Protože mně ty peníze opravdu nikdo nedá. (Prosím všechny, co mi budou psát o brigády apod..jsem doma již půl roku, zkouším každou možnost a nic, takže se tématu brigád prosím zdržte). Navíc mě zajímá jak je to s pojištěním. Je jasné, že zdravotní si budu muset platit sama, ale co sociální?
Děkuji Vám mnohokrát..doufám, že je to srozumitelné. Ještě jednou Vás prosím o trpělivost, jsem do \"velkého světa dospělých\" :) zatím nováček.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student nestudent - začátky
« Odpověď #1 kdy: Červenec 11, 2011 »

Pokud chcete pracovat pár měsíců bez ŽL a nebude to brigáda (zaměstnání), tak jedině na černo. Po vyřazení z evidence na ÚP si budete platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Pokud nemáte (legální) příjmy, tak nemusíte platit sociální pojištění.
IP zaznamenána
Stran: [1]