Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ + DPČ  (Přečteno 1994 krát)

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
OSVČ + DPČ
« kdy: Květen 31, 2011 »

Dobrý den,

jsem OSVČ hlavní - platím si SP i ZP, od 1.6.2011 mám zajištěnou brigádu s měsíční odměnou víc jak 2000,-Kč při odpracovaných max. 20 hodinách týdně.

Chtěla bych vědět následující:
- Mám podepsat prohlášení k dani (to by asi strhávali tu zálohovou daň?) nebo je pro mne lepší nepodepisovat (strhávali by daň srážkovou mzda by byla nejspíš do 5000,-Kč/měsíc) , po skončení roku si vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a zanést to do daňového přiznání?

- Když se podepíše prohlášení k dani, znamená to, že bude strhávat zaměstnavatel zálohy a na konci roku mi dá vyúčtování a já si to vložím do DP abych tam ještě mohla mít nějaké odpočty (těm také moc nerozumím)?

- jak je to se ZP a SP (platím si jako OSVČ jen důchodové ne nemocenské). Kdybych si vydělala cca 3000,-Kč - 4000,-Kč prý bych měla fungovat pro zdravotní pojišťovnu jako OSVČ hlavní a platit si ZP a pro OSSZ bych měla být jako OSVČ vedlejší a platil by to za mě zaměstnavatel, když podepíše potvrzení o době trvání zaměstnání. V tomto případě by musel zaměstnavatel platit i nemocenské pojištění, když já si jej doposud jako OSVČ neplatila?

- Zálohy bych platila stále stejné nebo by se něco doplácelo a za jakých podmínek?

Moc děkuji za odpovědi, je toho hodně, nevím, co všechno by se mělo podepsat, abych na nic nezapomněla a co po konci roku po nich vyžádat?Zaměstnavatel se s touto možností zaměstnat někoho na DPČ, když už je OSVČ nesetkal. Články jsem přečetla, ale stále mi to není úplně jasné.

Prosím tedy o vysvětlení. P.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ + DPČ
« Odpověď #1 kdy: Červen 06, 2011 »

Daň z příjmů: rozhodně podepište prohlášení, aby zaměstnavatel vypočítal zálohovou daň. Při příjmu kolem 5 tis. Kč pokryje vypočítanou zálohu sleva na poplatníka. Začátkem příštího roku si vyžádejte od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách a tento příjem uveďte v daňovém přiznání. Pokud nepodepíšete prohlášení a měsíční příjem bude do 5 tis. Kč, tak zaměstnavatel nemůže uplatnit žádnou slevu, srazí a odvede srážkovou daň, kterou už si nebudete moci vyúčtovat v daňovém přiznání. Příjmy zdaněné srážkou se do daňového přiznání neuvádějí.  

Zdravotní pojištění: pokud bude hlavním zdrojem příjmů samostatná výdělečná činnost, tak budete platit zálohy jako OSVČ a zaměstnavateli doložíte, že jste odvedla pojistné, aby neodváděl z minimálního vyměřovacího základu, ale jen ze skutečného příjmu. Pokud by se zaměstnání stalo hlavním zdrojem příjmů, tak byste mohla přestat platit zálohy jako OSVČ, zaměstnavatel by ale musel odvádět pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu (odvod zaměstnavatelem je výhodnější, odvádí se z minimální mzdy tedy 1.080,- Kč, jako OSVČ hlavní platíte minimálně 1.670,- Kč). Konzultujte se svojí zdravotní pojišťovnou.

Sociální pojištění: v měsících, ve kterých budete celý měsíc zaměstnaná (půjde o zaměstnání, které zakládá povinnou účast na mocenském pojištění zaměstnanců), můžete být považována za OSVČ vedlejší. Za tyto měsíce nemusíte platit zálohy jako OSVČ hlavní, ale jen v takové výši, v jaké by vyšly pro OSVČ vedlejší z posledního přehledu.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
OSVČ + DPČ
« Odpověď #2 kdy: Červen 27, 2011 »

Dobrý den,

děkuji za odpovědi.
Prohlášení jsem podepsala, pro zdravotní pojišťovnu budu tedy jako OSVČ hlavní a pro sociální pojištění jako OSVČ vedlejší a zaměstnavatel bude za mě platit soc. poj. a já si nadále platit zdravotní pojištění. Pokud jsem byla v posledním přehledu ve ztrátě, tak tento rok to sociální platit nebudu, jen ten zaměstnavatel a následující rok bych platila jen z toho co by mi případně vyšlo po podání přehledu až v roce 2012 jako zisk OSVČ (bez příjmu z brigády DPČ)? Chápu to správně?

Ještě bych se chtěla zeptat na následující:

- zdravotní pojištění - To potvrzení pro zaměstnavatele o tom, že si to platím sama, mi dá pojištovna anebo si to musím každý měsíc psát já a dávat jim to každý měsíc, případně ke kterému datu to musejí mít, aby to neplatili oni?

- sociální pojištění - do podání dalšího přehledu nic platit nebudu? (viz výše).

Moc děkuji za vysvětlení.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ + DPČ
« Odpověď #3 kdy: Červen 27, 2011 »

ZP: dohodněte se s mzdovou účetní ve firmě, zda jí bude stačit vaše čestné prohlášení, nebo útržek složenky, případně kopie výpisu z účtu, nebo bude chtít potvrzení od zdravotní pojišťovny. Potvrzení by měla mít do dne zpracování výplat.

SP: pokud jste za rok 2010 vykázala ztrátu, tak do podání přehledu za rok 2011 nebudete muset platit zálohy. V přehledu za rok 2011 budete vypočítávat pojistné jen za samostatnou výdělečnou činnost. Z odměny za DPČ vypočítává pojistné zaměstnavatel.
IP zaznamenána
Stran: [1]