Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Co dát do výdajů  (Přečteno 18357 krát)

Hanah

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Co dát do výdajů
« Odpověď #15 kdy: Březen 09, 2009 »

prosím o radu ohledně příjmů , nevím jak mám v evidenci zaúčtovat přeplatky na zdrav. a soc. poj. a vrácenou daň z příjmu za rok 2007. Bude se jednat o příjem který musím danit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Co dát do výdajů
« Odpověď #16 kdy: Březen 09, 2009 »

Vrácená daň z příjmů nedaňově - když jste ji platila, tak to byl nedaňový výdaj.
Vrácené přeplatky ZP a SP jako daňový příjem - když jste je platila, tak jste si uplatnila daňový výdaj.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Co dát do výdajů
« Odpověď #17 kdy: Březen 10, 2009 »

Citace: Vlaďa
Prosím o odpověď: mám družstevní byt, který celý pronajímám na základě náj. smlouvy. Ve smlouvě je rozlišen příjem za služby, fond oprav (vče co platím družstvu) a částka navíc, ze které platím úvěr. na pronájem nemam ŽL , účetnictví je vedeno dle par. 9 tj. příjmy z pronájmu
Dotaz zní: mohu si do nákladu -při zpracování příjmu a výdajů za uplynulý rok uplatnit:
fond oprav (v jaké výši)
opravy v bytě (nová kuch. linka, plyn. kamna, vovovodní instalační práce, revize plynu)
úroky z úvěru u banky
Pokud opravdu vedete účetnictví, pak by platby do fondu oprav (jde o dlouhodobou zálohu) měly být vedeny v pohledávkách. Dokud vám je družstvo nevyúčtuje, tak je do nákladů těžko dostanete. Opravy v bytě - do nákladů pouze opravy, nikoliv technické zhodnocení (§ 33 zákona o daních z příjmů), úroky z úvěru banky lze do nákladů.
Pokud vedete evidenci skutečných výdajů, pak můžete uplatnit jako výdaj i platbu do tzv. fondu oprav, ovšem jen v takové výši, která je opravdu určena na opravy (což většinou předem nevíte), nikoliv na technické zhodnocení.
IP zaznamenána

lhubacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Co dát do výdajů
« Odpověď #18 kdy: Duben 08, 2009 »

DObrý den,
chci se zeptat:

1. Mohu si dát do výdajů paltbu za internet (roční platba od. 1.1.2009 - 31.12.2009), pokud začnu podnikat až cca v polovině roku a to jako provozovatel E-shopu. Internet jsme hojně používal při výběru dodavatelů... cca rok před zahájením podnikání.

2. Mohu si dát do výdajů platbu mobilnímu oprátoru které probíhá přes banku a nemám k těmto platbám od oparátora výpisy hovorů? (TWIST). Mohu si dát toto do nákladů nějakou dobu před zahájením podnikání, když jsem logicky telefon musel k zajištění zahájení podnikání potřebovat?

Děkuji
IP zaznamenána

lhubacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Co dát do výdajů
« Odpověď #19 kdy: Duben 08, 2009 »

Dobrý den,

chci se zeptat zda je možné si dávat do nákladů poštovné poku toto i současně fakturuji zákazníkům.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Co dát do výdajů
« Odpověď #20 kdy: Květen 01, 2009 »

1. ano - při stanovení základu daně za rok 2009 můžete přihlédnout k zásobám a nezbytným výdajům, spojeným se zahájením činnosti, které jste vynaložil od 1.1.2008 (v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž zahájíte činnost)
2. ano - dobíjení je daňově uznatelným výdajem. Pro platby před zahájením podnikání platí bod č. 1.

Poštovné je daňově uznatelným výdajem na dosažení příjmů.
IP zaznamenána

marcoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 33
Co dát do výdajů
« Odpověď #21 kdy: Květen 04, 2009 »

začátek podnikání mám nahlášen na 20.5.2009 mohu si dát do výdajů položky ,které jsem kůli podnikání musel vynaložit již nyní,před zahájemním činnosti? úřednice se na to netvářila nějak slavně,nebo spíše nevěděla.
díky za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Co dát do výdajů
« Odpověď #22 kdy: Květen 04, 2009 »

Podle § 5, odst. 7 zákona o daních příjmů je možné při stanovení základu daně přihlédnout k nezbytným výdajům, vynaloženým před zahájením činnosti. Do výdajů si dejte jen ty položky, které jste schopen obhájit jako nezbytně nutné.
IP zaznamenána

marcoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 33
Co dát do výdajů
« Odpověď #23 kdy: Květen 19, 2009 »

Chci se jen zeptat, kdo  může uplatnit u automobilu odpočet DPH? Pouze plátce DPH ? děkuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Co dát do výdajů
« Odpověď #24 kdy: Květen 19, 2009 »

Ano, plátci.
IP zaznamenána

novakovpetra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Co dát do výdajů
« Odpověď #25 kdy: Srpen 11, 2009 »

Dobrý den, můžu si dát silniční daň do nákladů, když mám auto pronajaté a daň platí vlastník vozidla? Respektive já  platím za něj na jeho účet, protože auto používám k podnikání na základě nájemní smlouvy. Děkuji

Petra Nováková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Co dát do výdajů
« Odpověď #26 kdy: Srpen 11, 2009 »

Jedině do nedaňových. Silniční daň je uznatelným výdajem pouze v případech výslovně uvedených v § 24/2/u) ZDP (manžel zapsaný v TP, v.o.s., k.s.). Ve vámi uvedeném případě se jedná o daň zaplacenou za jiného poplatníka podle § 25/1/r) ZDP, tedy o výdaj, který nelze pro daňové účely uznat.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]