Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Co je to Schvarcsystem  (Přečteno 3044 krát)

Pája

  • Host
Co je to Schvarcsystem
« kdy: Červen 27, 2008 »

Prosím Vás o radu jak se vyhnout tzv. schvarzsystemu.Jako živnostník mám uzavřenou smlouvu na pravidelný úklid pro
jeden státní úřad. Auditorka mi řekla, že musím několik fa. vystavit
i jiným odběratelům jinak je to schvarcz!! Co mám tedy udělat pokud jiné zakázky běhemroku nezískám potrestají mne za schvarcz? Co je to několik faktur?? Používám své stroje i prostředky. Pokud vystavím i jiné fa. přesáhnu \"zbytečně\" limit a stanu se plátcem DPH.
Jak se schvarcz vlastně posuzuje a kdo ho posuzuje??

Může být manželka mající stejnou živnost můj subdodavatel nebo
zásadně ne.
Nechápu jak tedy fungují na živnosťák většina \"zprostředkovatelů\" stav. spořitelen a pojišťoven, kteří ani jednu fa.za rok nevystaví nikomu jinému než dané spořitelně akorát si sami platí provoz kanceláře a vybavení.

Děkuji Vám za pochopení
a laskavou odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to Schvarcsystem
« Odpověď #1 kdy: Červen 30, 2008 »

Pokud používáte své stroje a úklidové prostředky, pak podle mého názoru nejde mezi vámi a státním úřadem o zastřený pracovněprávní vztah - švarcsystém. Také vás jako živnostníka těžko může někdo nutit, abyste svoji činnost vykonával v pracovním poměru. Zda se jedná o švarc, to může posuzovat buď inspekce práce v souvislosti s kontrolou dodržování pravidel závislé práce podle ustanovení
 § 2/4 a 5 a § 3 zákoníku práce. Nebo se tím může zabývat i finanční úřad z pohledu správného zdanění příjmů. Za účelem vymezení závislé činnosti byl v roce 2005 vydán Pokyn D- 285, najdete zde: http://business.center.cz/business/finance/dane/d-285.aspx

Manželka, mající stejnou živnost, jako vy, nemůže být vaším subdodavatelem (ani zaměstnancem, pouze spolupracující osobou). Z vaší informace o výši obratu soudím, že budou i jiní živnostníci s ŽL na úklidové práce, kteří jsou vašimi subdodavateli, tam už by mohlo jít o švarcsystém.
IP zaznamenána
Stran: [1]