Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dotaz k Dohodě o vedlejší činnosti  (Přečteno 2532 krát)

nick.w

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dotaz k Dohodě o vedlejší činnosti
« kdy: Březen 26, 2011 »

Dobrý den,
prosím o jednoduché objasnění právního rámce, legality, výhod a úskalí následující situace:

se zaměstnavatelem mám uzavřenu smlouvu o HPP, smlouva zanedlouho vyprší. Z ekonomických důvodů mi zaměstnavatel navrhl, že jako pokračování našeho vztahu se mnou uzavře Dohodu o vedlejší činnosti (na nižší částku, ale to není důležité). Pro mne by tato dohoda měla být výhodná tím, že nebudu muset platit zálohy, které by plynuly z toho, že mám ještě ŽL a ten by se stal hlavním zdrojem příjmu (potvrzeno z OSSZ). Nevýhodou této dohody ale prý je, že se mi tento prac. poměr nezapočítává \"do důchodu\".
Můžete to prosím potvrdit/vyvrátit, případně napsat, co se této záležitosti ještě týká?
Děkuji předem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz k Dohodě o vedlejší činnosti
« Odpověď #1 kdy: Březen 27, 2011 »

Upřesněte, jakou dohodu uzavřete. Půjde o dohodu o provedení práce nebo o dohodu o pracovní činnosti? Pokud o DPČ, bude se z hlediska sociálního pojištění jednat o zaměstnání malého rozsahu?
IP zaznamenána

nick.w

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dotaz k Dohodě o vedlejší činnosti
« Odpověď #2 kdy: Březen 27, 2011 »

Dohodu mám před sebou, jmenuje se Dohoda o vedlejší činnosti, je v ní napsáno, že pracovník se zavazuje vykonávat pro zaměstnavatele pracovní činnost XXX... ...formou vedlejšího pracovního poměru... ...v rozsahu 40 hodin týdne... Za tuto činost bude pracovník dostávat odměnu ve výši YYY...
...Povinnosti pracovníka a zaměstnavatele vyplývají z par. 233 a 234 Zákoníku práce.

Každopádně na OSSZ s tím neměli problém, slečna chvíli hledala a následně odkývala, že tudíž není nutné ze ŽL odvádět zálohy.

Ale i tak je mi to nějaké divné, aby to zrovna touto formou byl jediný prac. poměr...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz k Dohodě o vedlejší činnosti
« Odpověď #3 kdy: Březen 28, 2011 »

Je mi to také nějaké divné:-) Zdá se, že jste uzavřeli dohodu podle zákoníku práce, který přestal platit 31.12.2006. Nejsem právník a nevím, zda je uzavřená dohoda platná, snad ano. Vedlejší pracovní poměr už neexistuje, ve starém zákoníku byl upraven v § 70. Možná měli na mysli vedlejší činnost podle § 71 (byl jste u zaměstnavatele v pracovním poměru a navíc jste u téhož zaměstnavatele vykonával ještě práce jiného druhu).  Povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele podle §§ 233 a 234 starého zákoníku se vztahovaly k dohodám o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy k dohodě o pracovní činnosti nebo k dohodě o provedení práce (nikoliv k vedlejšímu pracovnímu poměru), takže stejně nevíme, jak na tom budete z hlediska sociálního pojištění.

Z hlediska sociálního pojištění jste považován za OSVČ vedlejší v případě, že máte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (v opačném případě se vás stává OSVČ hlavní). To znamená, že máte pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti, která není zaměstnáním malého rozsahu (ze zaměstnání malého rozsahu se neodvádí pojistné). O zaměstnání malého rozsahu půjde tehdy, pokud v dohodě o pracovní činnosti bude sjednána odměna nižší než 2.000,- Kč měsíčně, případně nebude odměna sjednána vůbec a měsíční příjem za dohodu bude max. 1.999,- Kč.

 Do důchodu se započítávají jen pojištěné činnosti, tedy pracovní poměr, nebo dohoda o pracovní činnosti, ze které je odváděno pojistné. Pokud byste měl uzavřenou dohodu o provedení práce, případně DPČ která je zaměstnáním malého rozsahu, pak se vám příjmy ani odpracované doby nezapočítají do důchodu, neboť z těchto vztahů se neodvádí pojistné.
IP zaznamenána
Stran: [1]