Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální pojištění, OSVČ, při nepravidelné výdělečné činnosti  (Přečteno 1836 krát)

Adriana Malá

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den. Jako OSVČ mám hlavní výdělečnou činnost práci sezonní stálé delegátky v zahraničí - zimní sezona 3 měsíce, letní sezona 5 měsíců. Jinou výdělečnou činnost nemám. Prosím o informaci, zda je pro mne výhodné po dobu měsíců bez výdělku pozastavit ŽL (duben, květen, říjen, listopad, prosinec). Za jakých podmínek bych v tomto případě mohla obdržet formulář E 101 nutný k výkonu mé letní práce v zahraničí. Můj měsíční výdělěk je 20 tisíc po 7 měsíců v roce. Děkuji za brzkou odpověď
IP zaznamenána

stenha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,rád bych se optal na pár základních údajů o pojištění. živnostenský list jsem si nechal udělat před pár dny,byl jsem donucen mým zaměstnavatelem z důvodu,že nechce zaměstnance..jen si nějak nejsem jistý o pojištění. Mám platit sociální pojištění 1.807 kč a zdravotní u VZP 1.670 kč můj kolega ovšem platí jen základ zdravotní pojištění 1.080 kč a tu samou částku i na sociální pojištění... proto by mě zajímalo,jestli stačí platit jen základ nebo jestli musím  platit to co mi zdělili na pojištění. Děkuji za odpověď a krásný den... Standa
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1.080,- Kč není žádný základ. To je výše pojistného, kterou odvádějí na zdravotní pojištění osoby, které nemají žádné příjmy a neplatí za ně pojistné stát.

Vy jste osobou samostatně výdělečně činnou, a pokud za vás neplatí zdravotní pojištění z nějakého důvodu stát (nejste například studentem nebo důchodcem), tak platíte minimální zálohy 1.670,- Kč měsíčně. Něco podobného platí u sociálního pojištění. Pokud nemůžete být vaše činnost považována za vedlejší (nejste zároveň zaměstnancem, studentem, důchodcem atd.), pak jste OSVČ hlavní a platíte minimální zálohy ve výši 1.807,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána
Stran: [1]