Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Datum přijetí faktury,datum naskladnění, Intrastat  (Přečteno 3607 krát)

Plamen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20

Zdeni, dobrý večer...mám velikou prosbu. Potřebovala bych Vaši radu ohledně datumů. Po novele k 1.4.2011 lze nárok na odpočet DPH uplatnit až v momentě, kdy držím daň.doklad. Platí toto i při pořízení zboží z EU? Změnili jsme ve firmě systém datumů,ale máme problém s Intrastatem, kdy zboží bylo napřijmované 29.4., ale faktura fyzicky přišla 2.5. Prosím o radu..děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Datum přijetí faktury,datum naskladnění, Intrastat
« Odpověď #1 kdy: Květen 10, 2011 »

Dobrý večer.
Intrastat nedělám, myslela jsem, že do Intrastatu vykazujete v měsíci, ve kterém bylo fyzicky doručeno zboží. Ale našla jsem na stránkách ČSÚ příručku, podle které si můžete určit, ve kterém období vykážete pořízení zboží z JČS. Kopíruji:
5.1. Období, za které se vykazují údaje - referenční období
40) Referenčním obdobím, za které se vykazují údaje do Intrastatu, je kalendářní měsíc:
       1. ve kterém došlo k odeslání zboží z ČR do jiného členského státu nebo k přijetí zboží
           do ČR z jiného členského státu nebo
       2.  měsíc následující po měsíci, ve kterém došlo k odeslání nebo přijetí zboží, pokud  
            je měsícem, ve kterém zpravodajská jednotka má povinnost přiznat k DPH dodání
            zboží do jiného členského státu nebo přiznat DPH při pořízení zboží z jiného  
            členského státu.
 Poznámka:
Zda se údaje do Intrastatu uvedou za referenční období určené podle bodu 1. nebo 2. tohoto odstavce, si určuje zpravodajská jednotka sama.


Pokud jde o DPH, tak tam se možnost uplatnění nároku na odpočet až při držení daňového dokladu vztahuje jen k tuzemským plněním.

Ale předpokládám, že ke dni, ke kterému přiznáváte daň, už máte k dispozici daňový doklad. Jestliže faktura došla 2.5.2011, tak na ni do 15 dnů ode dne pořízení zboží doplňujete údaje podle § 35/2 ZDPH a datum doplnění údajů je považováno za datum vystavení daňového dokladu. Daň musíte přiznat nejpozději do 15. dne měsíce, který následuje po měsíci pořízení zboží, tedy do 15.5.2011. Pokud je daňový doklad vystaven (tzn.doplnili jste na doklad údaje podle § 35) před tímto dnem, tak přiznáváte daň ke dni vystavení daňového dokladu.  Jestliže například doplníte potřebné údaje do přijatého dokladu (čímž z obyčejného dokladu vytvoříte daňový doklad)  2.5.2011, tak k tomuto dni přiznáte daň a zároveň uplatníte nárok na odpočet.

 Nárok na odpočet se váže na skutečnost, že jste byli povinni přiznat daň. Kdybyste neměli do 15.5.2011, kdy máte povinnost přiznat daň, k dispozici fakturu, pak byste podle § 73/1/b) ZDPH mohli prokázat nárok na odpočet jiným způsobem, například smlouvou, dodacím listem, nebo jiným dokladem, podle kterého budete alespoň přibližně stanovovat základ daně.
IP zaznamenána

Plamen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Datum přijetí faktury,datum naskladnění, Intrastat
« Odpověď #2 kdy: Květen 11, 2011 »

Zdeni, děkuji moc za vyčerpávající odpověď. Vážím si Vašich rad a opravdu bystě měla mít služby zpoplatněné. Mějte se hezky.
IP zaznamenána
Stran: [1]