Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a příjmy - paušální výdaje  (Přečteno 1926 krát)

Jana Veselá

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH a příjmy - paušální výdaje
« kdy: Květen 11, 2011 »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně příjmů. Jsem plátce DPH, výdaje uplatňuji paušálem.
Př.Vystavím FAV na částku 10000,- + 2000,-Kč DPH = 12000,-Kč. DPH odvedu.
Fakturu mi zaplatí v částce 12000,-Kč, ale do příjmů mi jde pouze těch 10.000,-Kč - Je to tak?
Jak to ale bude s částečnou úhradou faktury, když mi ji zaplatí na dvakrát? Např. 5000,- a 7000,-Kč.
Musím u každé platby rozpočítat základ a DPH nebo mohu první platbu dát do příjmu celou a z další odpočítat DPH?
Děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
DPH a příjmy - paušální výdaje
« Odpověď #1 kdy: Květen 11, 2011 »

Já jsem upřednostnovala úhradu DPH (bohužekl si nepamatuju, kde jsem tuto informaci čerpala). Cástečná úhrada tedy nejprve pokryla DPH a potom  vstupovala do příjmu.  Snad Vám/nám někdo poradí víc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a příjmy - paušální výdaje
« Odpověď #2 kdy: Květen 11, 2011 »

Citace: Jana Veselá
Dobrý den,
mám dotaz ohledně příjmů. Jsem plátce DPH, výdaje uplatňuji paušálem.
Př.Vystavím FAV na částku 10000,- + 2000,-Kč DPH = 12000,-Kč. DPH odvedu.
Fakturu mi zaplatí v částce 12000,-Kč, ale do příjmů mi jde pouze těch 10.000,-Kč - Je to tak?
Jak to ale bude s částečnou úhradou faktury, když mi ji zaplatí na dvakrát? Např. 5000,- a 7000,-Kč.
Musím u každé platby rozpočítat základ a DPH nebo mohu první platbu dát do příjmu celou a z další odpočítat DPH?
Děkuji.
S příjmy je to tak, jak píšete. Do daně z příjmů půjde jen základ daně 10.000,- Kč, daň z přidané hodnoty bude příjmem, který neovlivňuje základ daně z příjmů.
Při částečné úhradě faktury se můžete rozhodnout, zda při první úhradě přednostně vypořádáte DPH, nebo částečnou úhradu rozpočítáte na základ daně a daň, nebo odpočítáte DPH až nakonec. Postup při částečných úhradách není žádným předpisem závazně stanoven. Jestli mi paměť slouží, tak do roku 2004 se podle zásad pro vedení jednoduchého účetnictví přednostně vypořádávala DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]