Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Vyřazení N1 a jeho prodej  (Přečteno 13596 krát)

pavla holá

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« kdy: Červen 25, 2008 »

Mám auto N1 v podnikání, na které bylo uplatněno DPH. Doplatila jsem zůstatkou cenu a dnešním dnem jsem ho zařadila do majetku firmy, hned za 2 dny ho prodám osobě, která pro mně provádí na ŽL práci a vystavuje měsíční faktury. Oba dva jsme FO, OSVČ plátci DPH. Musím vystavit fakturu s DPH na prodej vozu? (ptala jsem se v bazaru cena by byla pro jiné 100.000,-- Kč) a odvedenu na DPH 15.970,-- Kč ?. Slyšela jsem i názor, že bych možná musela odvést DPH, které jsem si za dobu leasingu uplatnila. Nebo bude výhodnější(pokud bych musela odvést DPH za celou dobu LE) prodat auto v OM a zvýšit si SP a ZP? Nikde jsem nenašla příslušné paragrafy ZDPH.Auto stálo 520.000,-- Kč s DPH, ale častými
služebními cestami  je hodně opotřebováno.Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #1 kdy: Červen 26, 2008 »

Pokud jste si uplatňovala DPH na vstupu, pak je nutné odvést tuto daň i na výstupu.
Auto buď prodáte z obchodního majetku, pak jste uskutečnila zdanitelné plnění (§13 ZDPH - dodání zboží) a vystavujete fakturu s DPH, základem daně je dohodnutá cena, třeba 50 tis. Kč - nejste spojenými osobami a nemusíte respektovat cenu obvyklou. Definici spojených osob najdete v § 23/7 zákona o daních z příjmů. Nebo vozidlo vyřadíte z obchodního majetku do osobního užívání a také jste uskutečnila zdanitelné plnění (§ 13/4 a 5 ZDPH), základem daně je v tomto případě cena obvyklá, například cena autobazaru. Následný prodej vozidla pak už není předmětem DPH
K vracení DPH za celou dobu leasingu nevidím důvod.
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #2 kdy: Listopad 09, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych se k dotazu ze dne 25.6.08 od Pavly Holé ještě zeptat: v případě prodeje vozu N1, ať už z OM nebo v os.užívání, se hradí daň z příjmu také po dobu 5 let od ukončení leasingu? Platí i to, že daň není nutné hradit, pokud je auto darované příbuznému? Úhradě DPH se ale nevyhneme, že? Děkuji. Zuzana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #3 kdy: Listopad 10, 2008 »

Prodej auta podléhá dani z příjmů v době 5 let od vyřazení z obchodního majetku. Pokud si uplatňujete leasingové nájemné jako výdaj na podnikání, pak jednou z podmínek daňové uznatelnosti takovýchto výdajů je zařazení předmětu finančního leasingu do obchodního majetku poplatníka po ukončení nájemního vztahu. V případě darování nemáte příjem, takže neplatíte daň z příjmů. DPH se nevyhnete - zdanitelným plněním bude buď prodej auta z obchodního majetku, nebo jeho vyřazení do osobního užívání (§ 13/4/a), § 13/5,  základ daně podle § 36/6 ZDPH).
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #4 kdy: Listopad 11, 2008 »

Dobrý den, ještě k mému dotazu. V případě darování vozu N1 někomu z příbuzenstva, musím auto nejprve vyřadit z OM, kde při vyřazení zaplatím DPH (cena obvyklá v bazarech). Pak mohu auto darovat někomu z příbuzenstva. I když nebylo z OM vyřazeno 5 let, daň z příjmu platit tedy nemusím? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #5 kdy: Listopad 11, 2008 »

Vozidlo můžete darovat i z obchodního majetku, předchozí vyřazení není nutné. Podmínky pro výpočet DPH a pro daň z příjmů se nezmění. Základem DPH je cena obvyklá (autobazary) a daň z příjmů platit nemusíte, darováním jste nezískala žádný příjem.
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #6 kdy: Listopad 12, 2008 »

Moc děkuji za podrobné informace k této věci. Na základě čeho ale uhradím DPH v případě darovaní vozu, když nevystavuji fakturu? Dále s příjemcem daru musíme sepsat smlouvu nebo jak se prosím postupuje dál? Zuzana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #7 kdy: Listopad 13, 2008 »

V případě darování vystavujete doklad o použití podle § 29 zákona o DPH, který je daňovým dokladem. Doklad o použití nezapisujete do peněžního deníku (není žádný pohyb peněžních prostředků), jenom do záznamní povinnosti k DPH. Darovací smlouvu sepisovat nutně nemusíte, ale je to vhodné. Dál už pro vás neplynou žádné povinnosti, ty jsou na příjemci daru. Pokud není obdarovaný v okruhu osob, zařazených pro účely daně do I. či II. skupiny, pak bude muset podat přiznání k dani darovací a zaplatit daň. V případě, že obdarovaný je v okruhu osvobozených osob, tak by neměl přijmout dar v souvislosti se svým podnikáním - přijatý dar by pak u něho podléhal dani z příjmů (pokud neprovozuje zdravotnické či školské zařízení, nebo nějaký zvířecí útulek).
IP zaznamenána

Láďa

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #8 kdy: Leden 05, 2009 »

V roce 1996 v Září jsem koupil auto hotově k podnikání.V roce 2008 jsem přerušil podnikání na neurčitou dobu.Mohu s tímto autem jezdit soukromě nadále? Co když ho prodám?Musím zaplatit daň?Nebo ho mohu bezplatně převést na sebe.Auto je psané na firmu a moje jméno.Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #9 kdy: Leden 08, 2009 »

Auto je psané na vás, jako na fyzickou osobu, takže bylo a i nadále je vaše. Pokud je prodáte v době kratší, než 5 let od vyřazení z obchodního majetku, pak budete muset příjem z prodeje přiznat k dani z příjmů.
IP zaznamenána

Al

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #10 kdy: Leden 12, 2009 »

Dobrý den,
v případě prodeje auta z obchodního majetku firmy osobě blízké je potřebné k prodejní ceně doložit odhad znalce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #11 kdy: Leden 12, 2009 »

Musíte jenom uspokojivě prokázat, že jste prodali za cenu obvyklou. Nejjistější je znalecký posudek, lze ale také použít průměr cen (stažených z internetu), za které prodávají shodná auta v daném čase prodejci ve vašem nejbližším okolí.
IP zaznamenána

suzuki

  • Host
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #12 kdy: Leden 19, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ještě ohledně vyřazení automobilu z obchodního majetku. V roce 2005 jsem zakoupila do podnikání automobil, v lednu 2009 mi skončí leasing automobilu. Chtěla bych automobil darovat synovi, neboť byl často používán a je značně opotřeben a chtěla bych zakoupit automobil nový. Jak mám při vyřazení automobilu a darování postupovat, zejména s ohledem na daň z příjmu a DPH? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #13 kdy: Leden 24, 2009 »

Po skončení leasingu musíte vozidlo zařadit do obchodního majetku (zákon neříká, na jak dlouho), jinak by vám nebylo uznáno uplatněné nájemné. Pak vozidlo darujete buď přímo z obchodního majetku, nebo je napřed vyřadíte do osobního užívání a pak teprve darujete. Z pohledu daně z příjmů i DPH to vyjde nastejno. Daňová povinnost u daně z příjmů vám nevznikne - nebudete mít žádný příjem. U DPH bude rozhodující, zda se jedná o osobní automobil, u kterého jste neměla nárok na odpočet daně - pak neodvádíte DPH ani při vyřazení, či darování, nebo zda se jedná o vozidlo s nárokem na odpočet - zde musíte odvést DPH jak při vyřazení do osobního užívání, tak při darování (jde o použití majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním vašich ekonomických činností).
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Vyřazení N1 a jeho prodej
« Odpověď #14 kdy: Leden 03, 2013 »

Dobrý den,
neplátce dph má auto v majetku a rád by ho vyřadil darováním synovi. Je nutný znalecký posudek?
Myslím si že není, ale úplně jistá si nejsem. Jediná varianta, která mě napadla, je případný další prodej - syn prodá dříve než po roce od nabytí... mýlím se moc?
díky
IP zaznamenána
Stran: [1] 2