Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: den 26. narozenin  (Přečteno 1257 krát)

mauritanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
den 26. narozenin
« kdy: Duben 30, 2011 »

Dobry den,
dne 25. brezna jsem mi bylo 26 let. Jako student a vedlejsi OSVC jsem do te doby platila pouze zalohy na zdravotni pojisteni vypoctene ze zisku.
Vsude pisou, ze od dovrseni 26 let musim platit minimalni mesicni zalohy na zdravotni a socialni pojisteni, to uz velmi dobre vim, ale nikde se nepise, jestli za mesic, kdy mi bylo 26. let, staci zaplatit jen zalohu, na kterou jsem zvykla, nebo uz tech 1670 Kc za zdravotni a nejakych 1800 nebo kolik za socialni. Odpoved na toto jsem nenasla ani v zakone o nezaopatrenem diteti...
Dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15024
den 26. narozenin
« Odpověď #1 kdy: Květen 01, 2011 »

Zákon 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. § 9 odst. 7:  Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž po celý měsíc byla vykonávána samostatná výdělečná činnost a současně trvaly skutečnosti uvedené v odstavci 6 (doplňuji: nezaopatřené dítě je uvedeno v odstavci 6 písm. e) ; jestliže samostatná výdělečná činnost byla vykonávána jen po část kalendářního měsíce, považuje se samostatná výdělečná činnost za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud po tu část kalendářního měsíce, po kterou byla vykonávána samostatná výdělečná činnost, tyto skutečnosti současně trvaly.

Zálohy na zdravotní pojištění upravuje Zákon 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, § 3a, odst. 3 a 4.

Vzhledem k tomu, že jste podnikala celý březen, ale důvody k vedlejší činnosti trvaly jen po část března, byste měla odvést minimální zálohy na ZP 1.670,- Kč a na SP 1.807,- Kč už za měsíc březen 2011. Pokud byste k 24.3.2011 přerušila podnikání, tak byste zaplatila jen zálohu, na kterou jste zvyklá.
IP zaznamenána

mauritanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
den 26. narozenin
« Odpověď #2 kdy: Květen 02, 2011 »

Velice dekuji za odpoved,
jeste prikladam odpoved z jineho zdroje pro pripad, ze by to jeste nekoho zajimalo:

 
ve Vašem případě by jste měla platit pojistné ve výši 1670kč již za brezen, jelikož jste 26 let dosáhla v průběhu brezna a tudíž stát za Vás neplatí pojistné za celý kalendářní měsíc. V případě, že by jste dosáhla 26ti let až 31.3. tak pak by jste za brezen měla ještě sníženou zálohu a minimální až od 1.4.. V zákoně 592/1992 Sb. je to psaný touto formou:
 
        (3) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu
 
a) uvedenou v § 3 odst. 8 písm. a) až c),
 
b) která současně vedle samostatné výdělečné činnosti je zaměstnancem a odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance,
 
c) za kterou je plátcem pojistného stát (§ 3c),
        pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období. Vyměřovacím základem u těchto osob je jejich skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu.
 
        (4) Minimální vyměřovací základ osoby samostatně výdělečně činné se sníží na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních měsíců, pokud osoba samostatně výdělečně činná
 
a) nevykonávala samostatnou výdělečnou činnost po celé rozhodné období,
 
b) měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako osoba samostatně výdělečně činná; za pobírání nemocenského z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných se pro účely tohoto zákona považuje též období prvních 3 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény), po které se nemocenské podle zvláštního právního předpisu neposkytuje, pokud se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou, která je účastna nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných,
 
c) se stala osobou uvedenou v odstavci 3,
pokud tyto skutečnosti trvaly po celý kalendářní měsíc.
IP zaznamenána
Stran: [1]