Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pojistné na DP  (Přečteno 3053 krát)

vksadek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Pojistné na DP
« kdy: Duben 28, 2011 »

Jsem zaměstnaný student a ještě k tomu jseme loni pracoval chvilku jako OSVČ-vedlejší-Student. Vyplnil jsem přehled a vyšlo mi, že mám něco doplatit jako \"Pojistné na DP\".
Nikde jsem nenašel, jak ty peníze mám poslat. (Na CSSZ Přerov jsem našel: \"1011-7925831/0710 ? důchodové pojištění OSVČ\") ale tam se nikde nepíše, jaké VS,KS a t.d. mám vyplnit, aby moji platbu identifikovali.

mohl bych poprosit o radu?
IP zaznamenána

vksadek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Pojistné na DP
« Odpověď #1 kdy: Duben 28, 2011 »

// A musim vubec platit nejaky prispevek na duchodovou politiku, kdyz platim normalne socialni a zdravotni jako zamestnanec? Stejne se mi tech par korun nijak nepromitne do duchodu, ktery bude uplne jinak reseny za tech 40 let, pokud se toho vubec doziju.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pojistné na DP
« Odpověď #2 kdy: Duben 28, 2011 »

Číslo účtu máte správně, konstantní symbol nemusíte uvádět. Variabilní symbolem je číslo, které přiděluje OSSZ. Pokud vám OSSZ neposlala po oznámení o zahájení činnosti informativní dopis, ve kterém byl uveden variabilní symbol, tak si jej zjistěte telefonicky.

Studente, studente, co znamená slovo přízpěvek, budete zpívat? Pokud vám vznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší, pak jste povinen zaplatit pojistné. Tečka. Jste si jistý, že jste vyplnil přehled správně a máte platit pojistné?  Na řádku č. 24 vyšel průměrný měsíční daňový základ  4.741,75 Kč nebo vyšší?
IP zaznamenána

vksadek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Pojistné na DP
« Odpověď #3 kdy: Duben 28, 2011 »

pokud jsem pochopil spravne, ze radek 21 je vlastne radek 37 nebo 104 v danovem priznani, tak mi pak vysla hodnota radku 24 vyssi nez 4742 a tak jsem si urcil zaklad jako polovinu z radku 21 a z te poloviny tech 29.2% mam zaplatit.

omlouvam se, ze tu musite cist moje hrubky.
a dekuji za doplneni informace o platbe.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pojistné na DP
« Odpověď #4 kdy: Duben 28, 2011 »

Do řádku 21 se zapisuje dílčí základ daně z podnikání z řádku 37 daňového přiznání. Jestliže průměrný měsíční daňový základ dosáhl rozhodné hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění, tak musíte, bohužel, odvést pojistné. Je škoda, že jste byl OSVČ jen chvilku. Kdybyste měl na OSSZ nahlášené podnikání například celý rok, tak by se průměrný daňový základ snížil a možná byste nemusel platit pojistné. Zpětně s tím už nic neuděláte, ale možná se vám tato informace hodí do budoucna. Základem pro výpočet pojistného je polovina řádku 21, z té poloviny vypočítáte 29,2%, výsledek zaokrouhlíte na celé koruny nahoru a to bude částka, kterou máte zaplatit. Pokud vykonáváte (budete vykonávat) samostatnou výdělečnou činnost i letos, tak budete platit zálohy na pojistné, výši zálohy vypočítáte na řádku 37 přehledu.
IP zaznamenána

svatr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Pojistné na DP
« Odpověď #5 kdy: Únor 29, 2012 »

Po materske jsem v cervnu lonskeho roku zacala podnikat. Nedarilo se mi, a tak jsem od zari lonskeho roku zamestnana a zivnost mam jako vedlejsi. Kdyz jsem pres danovou kalkulacku udelala danove priznani vyslo mi krome preplatku na danich i preplatek socialniho pojisteni. Neni to chyba? Pokud není kam mam podat zadost o vraceni?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Pojistné na DP
« Odpověď #6 kdy: Únor 29, 2012 »

Pokud Vám po vyplnění Přehledu na SP vyjde přeplatek, tak na zadní straně tohoto formuláře je ke zvolení způsob, jakým chcete přeplatek srovnat. Zda použitím na další zálohy nebo vrátit.
IP zaznamenána
Stran: [1]