Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Odpočet dph ze zahraničí  (Přečteno 25738 krát)

Lucka2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
Odpočet dph ze zahraničí
« kdy: Duben 26, 2011 »

Dobrý den paní Zdenko, chtěla bych Vás poprosit o radu.
Fyzická osoba účtuje v DE a je plátce DPH. Podniká v dopravě. Můžete mi prosím říct jak je to s nákupem PHM ze zahraničí (třeba Francie, Německo..) a odpočtem DPH. Je čtvrtletní plátce. Může se nějak zažádat o vrácení DPH, nebo to jen zaúčtujeme i s DPH jako výdaj bez nároku na odpočet?

Moc Vám děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Duben 26, 2011 »

Dobrý večer, paní Lucko.
V českém přiznání si nemůžete nárokovat odpočet DPH, která byla odvedena v jiné zemi. DPH cizího státu do přiznání nikam neuvádějte, uvádí se jen ta plnění, která mají místo plnění v tuzemsku. Doklady za nákupy PHM v zahraničí zatím evidujte včetně unijní DPH jako výdaj na podnikání (výdaj pro účely daně z příjmů) a pokud dojde k vrácení daně, tak vratku zaevidujte jako příjem z podnikání (příjem pro účely daně z příjmů). Jako plátci si můžete požádat o vrácení DPH prostřednictvím portálu české daňové správy.
IP zaznamenána

Lucka2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Květen 04, 2011 »

Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď :o)
IP zaznamenána

luboš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #3 kdy: Říjen 21, 2011 »

Dobrý den,
mám obdobný problém, jako někteří kolegové.
Jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci a nakupuji v Německu zboží.(použitý textil)
Německá firma mi účtuje i s DPH.
Pro vyplnění přiznání k DPH jsem radu našel.
Faktura i s MwSt je základ daně + 20% DPH v řádku 43, to samé v řádku 3.(nula od nuly)
Nevím ale, jak to dostat do peněžního denníku aby výdajová položka zůstala výdajem tedy nákup zboží a DPH se taky vynulovalo?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #4 kdy: Říjen 23, 2011 »

Základem daně by měla být faktura bez MwSt, ale je to jedno, stejně nula od nuly pojde. Způsob zápisu do peněžního deníku bude záviset na používaném programu. Například v programu Účto zadávám nulovou daň, takže DPH se promítne jen v záznamní povinnosti.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #5 kdy: Listopad 06, 2011 »

Dobrý den, poraďte mi, prosím. Účtuji o nákupu zboží od firmy Apple Sales International, Hollyhill Industrial Estate - je to z internetového obchodu a tato firma má sídlo Ireland, ale české DIČ CZ682261589. Zboží fakturuje tato firma klasicky s DPH (VAT = 20%). Předpokládám, že když má české DIČ, tak se jedná o fakturu jako od kteréhokoliv tuzemského dodavatele - plátce DPH. Čili v přiznání k DPH bude nákup tohoto zboží figurovat jako od tuzemského dodavatele. Je to, prosím, takto správně?

Zároveň bych se ráda zeptala, zda platí informace, že od letošního roku když výstavím fakturu se špatným DPH - např. má být 20% a já dám 10%, pak odběrateli FÚ při kontrole takový doklad vyloučí ze vstupu a doměří daň a nám doměří rovněž daň na výstupu? Naopak když vyfakturuji zboží s 20% a má být správně s 10%, odběrateli rovněž vyloučí doklad na vstupu a doměří daň a u nás to řešit nebudou. Je-li to tak, kde prosím, najdu text v zákoně o DPH k těmto záležitostem?

Děkuji Vám předem za odpověď. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #6 kdy: Listopad 07, 2011 »

Firma APPLE SALES INTERNATIONAL je registrována k dani v tuzemsku. Můžete ověřit zde:
http://adisreg.mfcr.cz/cgi-bin/adis/idph/int_dp_prij.cgi?ZPRAC=FDPHI1&poc_dic=1
S fakturou zacházíte stejně, jako s daňovým dokladem od tuzemského plátce (jen přijaté plnění na ř. 40).

Nevím, kde jste získala informaci, že FÚ vyloučí odběrateli celý doklad ze vstupu. Pokud naúčtujete sníženou sazbu a měla být sazba základní, tak si odběratel může uplatnit jenom těch 10%, které má na daňovém dokladu. Pokud byste účtovala zboží se základní sazbou a mělo být účtováno v sazbě snížené, tak si odběratel může uplatnit jen 10% i když má na daňovém dokladu 20% (řeší § 73/6 ZDPH).

Pročtěte Informaci MF ČR ke změnám v pravidlech pro uplatňování nároku na odpočet daně od 1.4.2011, najdete zde :
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/DANE_DPH_01042010_Zmeny-v-pravidlech-uplatnovani-naroku-na-odpocet-dane%281%29.pdf
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #7 kdy: Listopad 07, 2011 »

Paní Zdeno,
děkuji Vám za odpověď. Informaci k tomu DPH jsem získala na školení na přelomu roku 2010-2011 o připravovaných změnách k DPH, ale nejspíš jsem si to nezapsala správně nebo ta informace ještě prošla změnami. Děkuji Ivana
IP zaznamenána

Ludmila Tylečková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #8 kdy: Leden 25, 2012 »

Dobrý den, fakturu za zboží z třetí země firma obdržela v prosinci 2011. Zá, z celnice doklad na vystavení cla je z ledna 2012. Uvedu do DPH ř.7 a 43
za 4.Q.2011 nebo až za 1.Q.2012.
IP zaznamenána

Ludmila Tylečková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #9 kdy: Leden 25, 2012 »

Ještě prosím, pokračuji. Do základu daně pro DPH uvedu částku na základě faktury přepočtenou kurzem ČNB nebo částku, která je uvedena na celním dokladu (jiný kurz) z níž je vypočteno clo. Děkuji. L.Tylečková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #10 kdy: Leden 25, 2012 »

Až za 1.Q 2012. Dovozy přepočítáváte celním kurzem (§ 4/4 ZDPH).
IP zaznamenána

Lucie02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #11 kdy: Březen 15, 2012 »

Dobrý den,

můžete mi prosím upřesnit, jak zadat do daňové evidence doklad o zaplaceném Mýtném z SK, který je včetně 20%. Používám program Waria. Zadávám do 0% celou zaplacenou částku (včetně dph). Do daňového přiznání se tedy nepromítne... pak lze požádat o vrácení DPH. Je má úvaha správná? Děkuji za odpověď

Lucie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #12 kdy: Březen 15, 2012 »

Ve svém programu zadávám celkovou částku jako nákup od neplátce.

Je možné požádat o vrácení DPH, více informací zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_9947.html?year=0
IP zaznamenána

sanjasin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #13 kdy: Březen 16, 2012 »

Pokud koupím zboží v Usa, které potřebuji k podnikání - díly na auto a celní úřad na něj uplatní dph, můžu si toto dph nárokovat zpět? V přiznání jsem kolonku viděl - celní úřad jako správce daně v tuzemsku. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpočet dph ze zahraničí
« Odpověď #14 kdy: Březen 16, 2012 »

Jste plátcem DPH?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2