Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pořízení služby z EU  (Přečteno 5220 krát)

mišpulín

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 36
Pořízení služby z EU
« kdy: Duben 23, 2011 »

Dobrý den, paní Zdeno, mám opět dotázek. Včera jsem to všude hledala,ale už jsem z toho jelen. Mám u kamaráda za 1.Q 2011 3 faktury, za každý měsíc jednu. Je to za online kampaň na Google a poskytovatel je Google Ireland - mají uvedené i jejich DIČ. Jelikož je to služba na internetu a může na ni nahlížet kdokoli z různého státu, ale zde se určitě řídíme údaji poskytovatele, což je tedy firma z Irska. Faktury jsou bez DPH a píší na nich, že tyto služby jsou předměm zpětného účtování DPH a budou příjemcem účtovány v souladu s čl.196 směrnice Rady 2006/112/ES. Já si tedy dopočítám DPH - to je mi zcela jasné, ale zmatek mám v tom, kam přesně uvádět v přiznání. Dala bych do ř.5 a pak do ř.43?-vypočítávala bych základní sazbu? A tady si nejsem jistá, zda s plným nárokem na odpočet či kráceným a nebo i jinak - v tomto totiž tápu a vůbec mi není jasné, i když jsem to hledala v zákonech, kdy a proč tomu tak je. Dala bych s plným nárokem, dle toho, co jsem si vyhledala, ale bylo už toho tolik, že si nejsem úplně jistá.
A ještě k tomuto jeden dotaz a to k souhrnému hlášení - kamarád si je dělá sám elektronicky, jelikož sám ještě poskytuje grafické služby na Slovensko a v hlášení tyto faktury uvádí, ale neměl by tam uvádět i tyto 3 faktury z Irska?
Moc děkuji za rady od kohokoli, kdo bude vědět. Míša
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15046
Pořízení služby z EU
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2011 »

Dobrý večer, paní Míšo.
Přijetí služby od Google se zapisují do řádků 5 (jste povinni přiznat přijetí služby od unijního plátce) a 43 (pokud službu využijete k uskutečnění svých ekonomických činností, tak máte nárok na odpočet daně). Na dokladu od Google máte jen daňový základ (Irčané fakturují bez daně, protože DPH si musíte jako příjemce služby vyřídit ve své zemi), takže dopočítáte daň. Reklamní služby podléhají základní sazbě. Nárok na odpočet byste museli pokrátit v případě, že byste přijaté služby využívali kromě podnikání i pro soukromé účely, nebo pokud povinně krátíte nárok na odpočet koeficientem (přijatá služba se vztahuje jak k plněním, ze kterých přiznáváte daň, tak k plněním, která poskytujete jako osvobozená od daně bez nároku na odpočet, například pronajímáte nemovitost neplátci).
Přijatou službu uvedete pouze do přiznání k DPH, do SH ji uvádí poskytovatel služby, nikoliv příjemce.
IP zaznamenána

mišpulín

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 36
Pořízení služby z EU
« Odpověď #2 kdy: Duben 24, 2011 »

Již skoro dobré ráno, paní Zdeno, moc děkuji za pomoc a ujasnění v tomto případě - opět vyčerpávající a hlavně jasně řečené. Ještě jsem to zkusila hledat během dne a moc jsem si nepomohla, protože jsem se do toho jen zamotávala, ale myslela jsem si, že to takto udělám a uvidí se, ale vy jste mi to potrvdila. Takže moc děkuji. Jen jsem si nebyla jista s tím SH, protože někdě jsem se dočetla, že se uvádí i při přijetí služby, ale to jste mi vyvrátila. Je lépe více názorů, ale né každý je správný.... a o to horší je, když se dočte člověk vždy něco jiného a nebo už mu to ani nemyslí...
Krásný zbytek víkendu a hezké velikonoční svátky přeji, Míša
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15046
Pořízení služby z EU
« Odpověď #3 kdy: Duben 24, 2011 »

Dobrý den. Vaše povinnosti ohledně souhrnného hlášení upravuje § 102 zákona o DPH. Plátce je povinen podat souhrnné hlášení, pokud uskutečnil:
a) dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě,
b) přemístění obchodního majetku do jiného členského státu,
c) dodání zboží kupujícímu při zjednodušeném postupu v třístranném obchodu podle § 17, pokud je plátce prostřední osobou v tomto obchodu, nebo
d) POSKYTNUTÍ služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou služeb osvobozených od daně, osobě registrované k dani v jiném členském státě, pokud je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby.

Podle tohoto ustanovení tedy uvádíte do SH pouze služby, které jste POSKYTLI bez české DPH na Slovensko s tím, že službu bude zdaňovat slovenský příjemce.
IP zaznamenána
Stran: [1]