Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Stravné do nákladů?  (Přečteno 34166 krát)

Štěpánka

  • Host
Stravné do nákladů?
« kdy: Listopad 13, 2007 »

Dobrý den,
má manžel nárok jako živnostník dát do nákladů náklady na stravné? Na obědy chodí podle příležitosti, kde zrovna pracuje a z restaurací si účtenky nenechává.
Děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stravné do nákladů?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 14, 2007 »

OSVČ si může uplatnit zvýšené stravovací výdaje pouze při tuzemských pracovních cestách delších, než 12 hodin v kalendářním dnu (při zahraničních cestách samozřejmě také). Pro vyúčtování výdajů na tuzemskou pracovní cestu nepotřebuje žádné účtenky za jídlo.
IP zaznamenána

Jirka

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #2 kdy: Listopad 20, 2007 »

Kolik si tedy může max. uplatnit? Spadá do rozmezí 12-18 hod? Co když služeb. cesta trvala déle než 18 hod? Pokud je plátce DPH, může si uplatnit odpočet za ubytování v hotelu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stravné do nákladů?
« Odpověď #3 kdy: Listopad 20, 2007 »

Co kdybyste napřed četl informace, které tato poradna nabízí?

http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady-stravne.php

Odpočet DPH za ubytování lze uplatnit.
IP zaznamenána

Jirka

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #4 kdy: Listopad 21, 2007 »

Četl jsem, ale až poté, co jsem odeslal příspěvek... :P  Každopádně děkuji.
IP zaznamenána

jazaci

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #5 kdy: Leden 13, 2008 »

Dobrý den, máme s manželem sdružení, jezdíme na pracovní cesty do zahraničí.  Dostaneme vždy 2 doklady: jeden za seminář, druhý zahrnuje v jedné sumě stravné a ubytování. Nevím, zda mohu doklad uplatnit tak \"jak je\", nebo zda mám stravné nějak přepočítávat. Mám vždy doklad na výměnu eur v celkové částce semináře. Mohu tedy vzít tento doklad jako jednotný doklad za pracovní cestu? Děkuji.
IP zaznamenána

Pralinka

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2008 »

Dobrý den, zajímám se o stravné tuzemské u OSVČ za rok 2007. Jen by mě zajímalo, jestli ta maximální hranice (106 do 18hod a 165 nad 18 hod) je opravdu maximální nebo si podnikatelé mohou uplatnit více.  Někde jsem našla, že cestovní náhrady u podnikatelské sféry jsou min.88Kč 12-18hod a min.138Kč nad 18hod. A o maximální hranici nebylo psáno. V zákoně je jen napsáno, že OSVČ má nárok až nad 12 hod a to je vše. Také by mě ještě zajímalo, jestli stravné zůstává pro rok 2008 stejné - tuzemské. Zahraniční jsem si už vyjela nové sazby pro dané země. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stravné do nákladů?
« Odpověď #7 kdy: Leden 17, 2008 »

Tuzemské stravné bylo v roce 2007 omezeno maximální hranicí (do výše horní hranice náhrady státnímu zaměstnanci), Výslovně omezeno nebylo jen zahraniční stravné a kapesné.
Tuzemské stravné zůstalo pro rok 2008 beze změny.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stravné do nákladů?
« Odpověď #8 kdy: Leden 17, 2008 »

Právě čtu Poradce, ve kterém je upozornění pro OSVČ. Poukazuje na komentář JUDr. Salačové, podle jejíhož výkladu nejsou  u zahraničních pracovních cest pro podnikatele stanoveny žádné odchylky ve srovnání se zaměstnanci. Pokud si OSVČ uplatní nadlimitní náhradu při zahraniční pracovní cestě, pak se jedná o postup daňově dosti rizikový.
IP zaznamenána

Ladislava

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #9 kdy: Leden 23, 2008 »

Dobrý den.Prosím o informaci-v roce 2007 manžel doplácel pojistné za rok 2006 ( bez penále).Může být doplatek zdravotního pojistného zahrnut do výdajů?Jedná se o výdaje v daňové evidenci (jednoduché účetnictví).Manžel má podnikání jako vedlejší činnost.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stravné do nákladů?
« Odpověď #10 kdy: Leden 24, 2008 »

Ano, může.
IP zaznamenána

tom

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #11 kdy: Leden 30, 2008 »

Zdravím.měl bych jednu otázku.Mohu dostat živnostenský list pokud jsem byl odsouzen za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky ?
IP zaznamenána

Jan Růžička

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #12 kdy: Únor 02, 2008 »

Zdravím,
dělám denně 12 hodin, a pokud bych si chtěl uplatnit stravné (106 kč denně), jak doložím skutečnost o tom, že jsem skutečně dělal 12 hodin? nebo jej dokládat nemusím? stačí tedy třeba celková částka stravného za celý kalendářní rok?
IP zaznamenána

jurcikovm

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #13 kdy: Únor 04, 2008 »

Dobrý den,
manžel je OSVČ, pracuje v Rakousku a zde je ubytován po celý týden. Zajímá mne, zda může do daňových výdajů uplatnit stravné a i kapesné, a to v jaké měně, jaké výši a jak tyto výdaje dokladovat. Za odpověď předem moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stravné do nákladů?
« Odpověď #14 kdy: Únor 04, 2008 »

Stravné i kapesné jsou náhrady výdajů, proto se nemusejí prokazovat (například účtem z restaurace nebo z obchodu s potravinami). Tyto výdaje může uplatnit i OSVČ, která uskutečnila zahraniční pracovní cestu a to ve výši, v jaké by dostal náhrady státní zaměstnanec podle části sedmé zákoníku práce . Chtělo by to ale nějak prokázat, že manžel v Rakousku vůbec byl.  Zřejmě budete mít doklady za ubytování, jízdenky, záznamy v knize jízd, nákup pohonných hmot, parkovací lístečky, případně jiné doklady, o které se budete moci opřít.

Základní sazba pro Rakousko je už několik let stejná - 45 ? a bude platit i pro rok 2008.
Aktuální sazby náhrad při výpočtu zahraničního stravného můžete zjistit například zde:
http://business.center.cz/business/finance/cestnahr/stravne-zah.aspx

Manželovi přísluší:
Základní sazba - při pobytu za hranicemi delším, než 12 hodin v kalendářním dni.
½ zákl. sazby - při době strávené mimo území ČR déle než 6 hodin, nejvýše 12 hodin.
¼ zákl. sazby - doba činí alespoň 1 hodinu, nejvíce 6 hodin.

Při výpočtu náhrad za jednotlivé cesty vypočítám nárok na stravné v cizí měně, který přepočítám na české koruny denním kurzem České národní banky, platným v den nástupu pracovní cesty, který lze zjistit na stránkách ČNB:
http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3