Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Stravné do nákladů?  (Přečteno 32061 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #15 kdy: Únor 04, 2008 »

Citace: Jan Růžička
Zdravím,
dělám denně 12 hodin, a pokud bych si chtěl uplatnit stravné (106 kč denně), jak doložím skutečnost o tom, že jsem skutečně dělal 12 hodin? nebo jej dokládat nemusím? stačí tedy třeba celková částka stravného za celý kalendářní rok?
Stravné lze uplatnit při pracovních cestách. Pokud jste schopen doložit, že jste trávil na pracovní cestě víc, než 12 hodin v kalendářním dni, tak si můžete vyúčtovat i stravné. Uskutečnění pracovní cesty prokazujete například jízdenkami, nebo knihou jízd, pokud používáte automobil. Stravné můžete uplatnit  za celý kalendářní rok najednou, ale rozepsané na jednotlivé pracovní cesty.
IP zaznamenána

Pavel B

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #16 kdy: Únor 07, 2008 »

Může si OSVČ při zahraniční služební cestě připočíst ke stravnému
i kapesné a v jaké výši  max 40% jako zaměstnanec.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #17 kdy: Únor 12, 2008 »

Lze uplatnit i kapesné do výše 40% stravného.
IP zaznamenána

gottwald

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #18 kdy: Březen 03, 2008 »

Dobrý den,pracuji jako osoba OSVČ a chtěl bych se zeptat na výši diet při práci na Slovensku.
Děkuji
IP zaznamenána

Vladimír

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #19 kdy: Březen 04, 2008 »

Jsem toho názoru, že na kapesné do 40 % zahraničního stravného mají podle novely zákoníku práce č. 262/2006 Sb., účinné od 1.1.2007, pouze zaměstnanci zaměstnavatele, který je státem, územní samosprávným celkem...... dle hlavy III, §§ 173 a násl. (viz § 180 ZP). Zaměstnanci zaměstnavatele dle hlavy II (který není státem...) na kapesné nemají nárok, t.j. ani OSVČ nemá nárok na kapesné při zahraničních pracovních cestách.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #20 kdy: Březen 04, 2008 »

Nárok OSVČ na stravné vyplývá  z § 24/2/k) bod 2. (znění platné pro rok 2007) - odkaz na § 6, odst. 7, písmeno a), který zněl:

(7) Za příjmy ze závislé činnosti se nepovažují a předmětem daně, kromě příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 odst. 4, dále nejsou
a) náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem závislé činnosti do výše stanovené nebo UMOŽNĚNÉ zvláštním právním předpisem5) pro zaměstnance zaměstnavatele, který je státem, územním samosprávným celkem, státním fondem, příspěvkovou organizací, jejíž náklady na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních právních předpisů nebo školskou právnickou osobou zřízenou podle školského zákona (dále jen \"do výše stanovené zvláštním předpisem\") .....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #21 kdy: Březen 04, 2008 »

Citace: gottwald
Dobrý den,pracuji jako osoba OSVČ a chtěl bych se zeptat na výši diet při práci na Slovensku.
Děkuji
Základní sazby stravného:
rok 2007 -  550 SKK
rok 2008 -  650 SKK
Výpočet diet podle § 170 zákoníku práce.
IP zaznamenána

čechová

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #22 kdy: Březen 09, 2008 »

manžel byl v roce 2007 v Moskvě a uplatnuje do výdajů 45 eur na den diety které přepočítá podle platného kursu a pak dá koruny do výdajů ,může si ještě k tomu dát 25% z diet  do nákladů? děkuji za odpověd můžete mi napsat o jaký zákon se jedná který to umožnuje.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #23 kdy: Březen 09, 2008 »

Jako výdaj může uplatnit i kapesné až do výše 40% stravného. Zvláštním předpisem, na který se odvolává zákon o daních z příjmů, je zákoník práce. Náhrady cestovních výdajů jsou upraveny v § 151 - 190.
IP zaznamenána

Jindra

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #24 kdy: Březen 10, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si manžel (OSVČ) může odečíst stravné a kapesné v práci v zahraničí jestliže používá paušální výdaj 60% ? Moc děkuji za odpověd
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #25 kdy: Březen 10, 2008 »

Stravné a kapesné lze uplatnit pouze v případě, že vedete daňovou evidenci. Při uplatnění paušálních výdajů už jsou všechny výdaje zahrnuty v příslušném procentu. Navíc lze uplatnit jen zaplacené pojistné na zdravotní a sociální pojištění - v přiznání za rok 2007 už naposledy.
IP zaznamenána

Franta

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #26 kdy: Září 16, 2008 »

Dobrý den, vedu daňovou evidenci třem dřevorubcům - OSVČ. Sídlo firmy mají na adrese svého bydliště. Četl jsem kapitolu Cestovní náhrady 2008 - Cesty mezi bydlištěm a provozoévnou, ale nejsem z toho moudrej. Mohou si tito dřevorubci dát do nákladů cestu ze sídla firmy (bydliště) na místo těžby dřeva?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #27 kdy: Září 16, 2008 »

Ano, mohou uplatnit výdaje na pracovní cesty z místa podnikání (bydliště) na místo těžby dřeva. Provozovny si zřizují například živnostníci, kteří prodávají zboží v kamenném obchodě, nebo potřebují svojí činnost vykonávat v dílně. Adresu provozovny mají zapsanou v ŽL. Vaši drvoštěpové by si těžko mohli zřídit provozovnu na pasece:-)
IP zaznamenána

Juraj

  • Host
Stravné do nákladů?
« Odpověď #28 kdy: Říjen 06, 2008 »

Dobry den,

podnikam v Praze, kde mam taky misto podnikani. Jelikoz ale mam klienty i rodice na Slovensku, planuji za nimi cestovat na obchodne cesty a prespavat u rodicov. Chtel bych se zeptat, jestli mohu taky v tomto pripade uplatnit stravne 650 SKK/den a kapesne (40% z 650 SKK/den) jako danovy vydaj? (predpokladam, ze naklady na ubytovani jako danovy vydaj uplatnovat nebudu, protoze buddu bydlet u rodicov zdarma).

Dekuji za odpoved,

Juraj
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Stravné do nákladů?
« Odpověď #29 kdy: Říjen 07, 2008 »

Ano, v daňových výdajích si můžete uplatnit stravné i kapesné. Samozřejmě za předpokladu, že cesta je pracovní, nikoliv soukromá. Měl byste si ke každé cestě poznamenat pár údajů, například s kterým klientem jste jednal a proč. Přepočítává se kurzem ČNB platným v den nástupu pracovní cesty.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3