Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Technické zhodnocení versus oprava  (Přečteno 5768 krát)

Marcela0203

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Technické zhodnocení versus oprava
« kdy: Duben 20, 2011 »

Dobrý den, chystáme se k opravám budovy a chtěla bych se ujistit v tom, co mohu uplatnit rovnou do náklady a co musí být zařazeno jako technické zhodnocení.

Do technického hodnocení bych zařadila: zateplení fasády, instalace nových venkovních žaluzií (původní žaluzie vnitřní)
Do oprav  - oprava soklu budovy (obouchání původního soklu a výstavba obdobného ze stejného materiálu), oprava elektroinstalace (výměna kabeláže na stejných místech)

Logo reklamy umístěné na střeše budovy - lze jej odmontovat, jedná se o samostatný movitý majetek?

A co s lešením, které bylo rozestavěno kolem budovy a bylo použito nejen na výstavbu fasády ale i opravu elektroinstalace, montáž původního osvětlení a reklamních poutačů? Musím si např rozpočítat kolik hodin bylo děláno na fasádě a kolik na ostatních pracích?
Děkuji moc za rady
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Technické zhodnocení versus oprava
« Odpověď #1 kdy: Duben 22, 2011 »

TZ a opravy bych zařadila, jak píšete.
Logo reklamy: trvale zabudovaná nosná konstrukce + elektroinstalace = součást budovy. Reklamní panel =  samostatná movitá věc.
Nájemné za lešení bych nepitvala.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Technické zhodnocení versus oprava
« Odpověď #2 kdy: Srpen 09, 2011 »

Dobrý den,
prosím o radu ohledně zaúčtování.
1. V březnu 2011 bylo ve firemní budově, která je odpisována od roku 1996, nainstalováno nové střešní okno, které tam původně vůbec nebylo v ceně 17.000,- Kč.  
    Zaúčtovala jsem na účet 501 jako pořízení DHM.
    Nyní v červenci bylo provedeno na stejné budově zateplení fasády za 200.000,- Kč. Zaúčtovala jsem jako opravu budovy na účet 511.
    Protože obě investice se budou zřejmě sčítat, tak celou částku 217.000,- budu muset na konci roku asi přeúčtovat na 021/501 a 021/511 a do nákladů je rozpouštět
    podle odpisové sazby. Poraďte mi, prosím, zda postupuji správně.
2. V jiné firemní budově, která je již nějakou dobu odpisována, bylo taktéž nainstalováno nové střešní okno, které tam původně vůbec nebylo za 15.000,- Kč a stejně
    tak jsem je zaúčtovala na účet 501 - DHM. Jiné náklady v tomto roce na opravy či TZ v této budově nebudou, proto je mohu nechat zaúčtovány na účtu 501.
    Postupuji, prosím, správně?
Děkuji moc, Ivana.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Technické zhodnocení versus oprava
« Odpověď #3 kdy: Srpen 09, 2011 »

Já bych postupovala stejně. Jenom v tom prvním případě (předpokládám-li, že výdajů bude víc),bych účtovala : Okno 042/321  170000, zateplení 042/321 200000, a na konci roku : 021/042 217000. Zateplení budovy za 200000 bych vůbec na účet 5xx neúčtovala, není to oprava. ale jednoznačně TZ.
IP zaznamenána
Stran: [1]