Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce  (Přečteno 2789 krát)

mokal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Dohoda o provedení práce
« kdy: Červen 19, 2008 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, chtěla bych zaměstnávat důchodce, který je v částečným důchodu a je veden na ÚP, a který mi podepíše slevu na poplatníka. Měsíčně si vydělá 100,-Kč/hod.Za měsíc odvedených 18hodin dostane 1800Kč. Můžu mu uplatnit 2070,-Kč i tak při malým výdělku?Jestli ano, samozřejmě já neodvedu FÚ žádnou daň, ale při ročním vyúčtování v lednu vyplním formulář za zaměstnance za zálohovou daň a tam to vypíšu.
Dále jsem se chtěla zeptat, proč mi FÚ strhnul za loňský rok slevu na poplatníka, když mi zaměstnavatel vyplácel dovolenou asi do 20tis,jinak žádný příjem, jsem na mateřské dovolené, uplatnila jsem si dítě a poplatníka a řekli mi, že nemám nárok na poplatníka do 5ti násobku minimální mzdy, to je do 40tis.Ale slevu na poplatníka mám nárok i kdybych dělala jen měsíc.Není to tak?Děkuji za radu. S pozdravem Monika
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Červen 19, 2008 »

Důchodce vám může podepsat prohlášení k dani, jinde určitě podepsáno nemá. Slevu na poplatníka uplatňujete jen do nuly. Pokud budete mít uzavřenou dohodu o provedení práce, ze které se nemusí odvádět SP a ZP, pak bude zálohová daň 270,- Kč, sleva na dani 270,- Kč, odvod nula. Ve vyúčtování zálohové daně pak v příslušných měsících uvedete, že mělo být sraženo nula, bylo sraženo nula.
Slevu na poplatníka na poplatníka vám nemohli strhnout, ani jste si jí nemohla při takto nízkém příjmu uplatnit celou (příklad: daň 1.500,- Kč, sleva na poplatníka 7.200,- Kč, daň po uplatnění slev 0 Kč). Asi jste žádala o daňový bonus na vyživované dítě, na který jste, bohužel, opravdu neměla nárok. Bonus si může uplatnit jen poplatník, který měl v příslušném roce příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tedy 48.000,- Kč a vaše příjmy byly nižší.
IP zaznamenána
Stran: [1]