Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Změna z plátce DPH na neplátce DPH  (Přečteno 2128 krát)

anitraM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Změna z plátce DPH na neplátce DPH
« kdy: Duben 03, 2011 »

Mám malý obchod s potravinami (ŽL na maloobchod) a prodejem rozlévaných nápojů (musela jsem ještě vyřídit ŽL na hostinskou činnost) a jsem plátce DPH. Protože už není v mých silách provoz prodejny financovat, uvažovala jsem, že bych skončila a případně začala znova jako neplátce DPH (roční obrat už určitě nepřesáhne 1 mil. - pokud ještě tato hranice platí).
1. Je to možné?
2. Pokud ano, co pro to musím udělat?
3. Mohla bych potom výdaje a příjmy účtovat paušálně?

Děkuji za odpověď (di)
Martina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15046
Změna z plátce DPH na neplátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Duben 04, 2011 »

Propočítejte si obrat za posledních 12 kalendářních měsíců: duben 2010 až březen 2011. Pokud je nižší než 1 mil. Kč, tak můžete požádat o zrušení registrace. V živnosti můžete pokračovat dál, nemusíte přerušovat, nebo končit. Počítejte ale s tím, že při zrušení registrace budete odvádět DPH z neprodaných zásob (pokud jste je nakoupila od plátce a odečetla jste si DPH) a z hmotného majetku, který jste pořídila před méně než 5 lety.

Paušální výdaje se vztahují jen k dani z příjmů, s DPH nemají nic společného, mohou je uplatňovat i plátci DPH. Pokud byste chtěla změnit způsob uplatňování výdajů už od roku 2011, tak bude třeba upravit základ daně roku 2010 podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

anitraM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Změna z plátce DPH na neplátce DPH
« Odpověď #2 kdy: Červen 20, 2011 »

Tak stále \"bojuji\"..
Další z možností prý je, abych podnikání ukončila a obchod převedla na někoho z rodiny. Uvažovala jsem o manželovi nebo mamce, oba jsou zaměstnaní na HPP. Nemůže jim to potom ale někde \"uškodit\"?
1. Manžel nebo mamka by si museli vyřídit živnost, a toto podnikání by bylo vedlejším příjmem... Platí se (pokud ano) sociální a zdravotní pojistné? a kolik?
(mě by dali plnou moc na vyřizování všech těch záležitostí kolem obchodu, abych tím nezatěžovala je - fungovala bych jako dosud, byla bych neplátce DPH a \"jela\" bych živnost paušálem)
2. Mohu pod nimi pracovat dále na svoji živnost nebo musím být zaměstnancem?
3. A jak pořešit stávající zaměstnankyni? Mám ji na poloviční úvazek. Může zůstat dále mým zaměstnancem, pokud bych zůstala jako OSVČ?
4. Jsou nějaké mínusy z toho vyplývající pro manžela nebo mamku (pokud by do toho \"šli\") ?
5. Když to teď tak pročítám připadá mi to všechno zbytečně komplikované.. Já bych obchod zrušila. Samozřejmě bych dodanila zásoby jak jste psala a začala bych znovu? (počítala jsem to období jak jste mi radila, zatím tam nespadám a čekat už nemůžu a na ÚP se mi vážně nechce :( )

Budu vděčná za odpovědi
Martina
IP zaznamenána
Stran: [1]